Wirtualne Targi

Michał Wójcik Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia, Audiobook | Michał Wójcik

    Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemiaFascynująca opowieść oparta na faktach – o bohaterstwie, zdradzie i walce o wolność, rzucająca nowe światło na interpretację wydarzeń minionej epoki.Rywka Tajtelbaum, ps. Wanda, Żydówka, komunistka, zaangażowana w walkę o niepodległość Polski. Od 1942 r. członkini Polskiej Partii Robotniczej. Działała w Specgrupie Gwardii Ludowej. Uczestniczka wielu akcji bojowych i likwidacyjnych. Była żywą legendą już w czasi...

    Promocja
    okładka Terrorysta. Michał Wójcik w rozmowie z Józefem Piłsudskim, Audiobook | Michał Wójcik

    Nie znamy Józefa Piłsudskiego. Ten z rocznicowych plakatów (sumiasty wąs, krzaczaste brwi, dziarska postawa) to nie cała prawda. Ziuk już jako trzydziestolatek był wrakiem człowieka, a sumiasty wąs zapuścił nie po to, by się podobać. Chciał ukryć brak zębów. Nie wiemy kim jest, bo zbudowaliśmy jego wizerunek z naszych marzeń. Wizjoner, profeta, wódz. Niezwyciężony. Takiego go sobie wymarzyliśmy. A Piłsudski taki nie był, choć taki – być może – bywał. Naprawdę był kłębowiskie...

    Promocja
    okładka Najlepsze skecze Kabaretu Ani Mru-Mru cz.3, Audiobook | Ani Mru-Mru

    Kolejna część występów i specjalnie wybranych na potrzeby tego cyklu nagrań w wykonaniu jednego z najzabawniejszych kabaretów polskich. Ani Mru-Mru, którzy już kilkanaście lat występują na scenie, mają w swoich programach „numery”, które nie tylko przypadły do gustu szerokiej publiczności, ale również przeszły do codziennego języka. Nie ma dla Kabaretu Mru-Mru tematów tabu i choć konsekwentnie unikają polityki, tak w tradycji polskiego kabaretu popularnej, od lat należą do ul...

    Promocja
    okładka Najlepsze skecze Kabaretu Ani Mru-Mru cz.2, Audiobook | Ani Mru-Mru

    Półtorej godziny śmiechu! Chłopaki z Lublina bawią niezmiennie. Wybrane z ogromnej listy skeczów i występów kultowego już kabaretu utwory teraz dostępne jako audiobook. Jedna z pięciu części nagrań, które gromadzą ulubione przez widzów i słuchaczy występy Marcina Wójcika, Michała Wójcika i Waldemara Wilkołka. Trudno w to uwierzyć, ale Kabaret Ani Mru-Mru istnieje już ponad piętnaście lat i niezmiennie bawi publiczność na scenach w całej Polsce i w programach telewizyjnych. D...

Michał Wójcik Audiobooki

Michał Wójcik urodził się w 1969 roku. To polski historyk, dziennikarz, redaktor, autor ważnych książek historycznych. Wójcik jest laureatem Nagrody Historycznej Polityka 2015 za książkę „Made in Poland”, którą napisał wspólnie z Emilem Maratem. W 2018 roku Wójcik otrzymał Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii najlepsza książka. Wyróżniony został za książkę „Treblinka '43. Bunt w fabryce śmierci”.

Michał Wójcik jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów podjął się pracy w Radiu Zet. Pisał również dla prasy – publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Mówią wieki”. Następnie Wójcik był redaktorem naczelnym magazynów popularnonaukowych Focus Historia” i „Focus”. Wójcik pracował nie tylko w radiu i prasie, ale również w telewizji. Był współtwórcą programów produkowanych dla Discovery Historia oraz TVN Warszawa. Ponadto prowadził program „Cafe Historia” emitowany na antenie stacji TVP Historia.

Dorobek literacki Michała Wójcika

Większość książek Wójcika dotyczy historii II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem historii Holokaustu, obozów koncentracyjnych i polskiego ruchu oporu antyhitlerowskiego.

Made in Poland

W 2014 roku ukazała się książka „Made in Poland”, która powstała we współpracy z Emilem Maratem. Jej bohaterem jest Stanisław Likiernik, z którym autorzy książki przeprowadzili pogłębioną rozmowę. Likiernik był żołnierzem Kedywu, jednym z dwóch pierwowzorów słynnego „Kolumba” – Stanisława Skiernika ze słynnej powieści Romana Bratnego. Po siedemdziesięciu latach od powstania warszawskiego Likiernik postanowił opowiedzieć o wstrząsających losach żołnierzy i dowódców Armii Krajowej. Książka „Made in Poland” jest zatem unikalnym i wyjątkowym źródłem informacji o człowieku, który w trakcie powstania warszawskiego walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari. Co ciekawe, Likiernik wyjątkowo krytycznie wypowiada się na temat powstania, jednocześnie broni honoru jego uczestników, tłumacząc, że w czasie wojny istniała wyższa konieczność. Młodzież musiała wykonywać rozkazy.

Za książkę „Made in Poland” Emil Marat i Michał Wójcik otrzymali Nagrodę Historyczną Polityka 2015.

eraz '44. Historie

W 2015 Michał Wójcik napisał książkę „Teraz '44. Historie”. Wszystko zaczęło się od unikalnych zdjęć i fotomontaży Marcina Dziedzica, który czarno-białe, palące się warszawskie ulice z czasów powstania łączył z fotografiami współczesnej stolicy. Prace Dziedzica wykraczają poza ramy artystyczne. Kolaże i fotomontaże pokazuję, że w Warszawie historia kryje się za każdym rogiem. Michał Wójcik napisał do fotografii Dziedzica niezwykłe felietony, które w połączeniu tworzą unikalną całość. „Teraz '44. Historie” to książka, w której nowoczesność zderza się z tragiczną przeszłością.

W 2016 roku swoją premierę miała kolejna książka Wójcika napisana wspólnie z Emilem Maratem. Nakładem Wydawnictwa Znak w księgarniach ukazała się książka „Ptaki drapieżne: historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK”.

„Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim Upłaz” to kolejna książka napisana przez duet Michała Wójcika i Emila Marata. To opowieść Aleksandra Tarnawskiego, żołnierza, który szkolony był do zadań specjalnych. Należał do grup 316 żołnierzy, którzy po kursie w Wielkiej Brytanii w 1941 roku zostali zrzuceni w Polsce, w sam środek wojennego piekła. Tarnawski był ostatnim z cichociemnych. Dzięki Maratowi i Wójcikowi jego unikalna opowieść została utrwalona w formie książki.

Baronówna

W 2018 roku Michał Wójcik wydał książkę poświęconą najgroźniejszej polskiej agentce. W czasie pracy nad książką „Baronówna” Wójcik przeprowadził prywatne, dziennikarskie śledztwo, by dowiedzieć się o tej wyjątkowej kobiecie jak najwięcej. W momencie wybuchu wojny córka barona Kronenberga nie ma jeszcze 18 lat. Cały majątek rodzinny zostaje skonfiskowany lub zniszczony. Na dodatek jej żydowskie pochodzenie może przynieść jej tylko śmierć. Wanda, tytułowa Baronówna, nie zamierza jednak uciekać. Kobieta wierzy, że może przechytrzyć wszystkich – donosi dla NKWD, AK i Gestapo. Wójcik odkrywa również, że kariera szpiegowska Wandy Kronenberg nie skończyła się wraz z zakończeniem wojny.

Treblinka ‘43 - najważniejsza książka w dorobku Michała Wójciaka

W 2018 roku ukazała się jedna z najważniejszych książek w dorobku Michała Wójcika. „Treblinka '43. Bunt w fabryce śmierci” to kompletna i niezwykle szczegółowa opowieść o „najskuteczniejszej” fabryce śmierci w machinie Holokaustu. Niemcy mordowali w obozie tyle ludzi, że nie było czasu oraz miejsca, by ich pochować. Ziemia wokół Treblinki dosłownie krwawiła. Mimo potwornych warunków i nieludzkiego terroru panującego w obozie, znaleźli się ludzie, którzy mieli tyle siły i odwagi, by wzniecić bunt. W książce „Treblinka '43” Wójcik przeplata opowieść o przygotowaniach i realizacji powstania z opisami historii, architektury i sposobu funkcjonowania jednego z najstraszniejszych hitlertowskich obozu śmierci.

Za książkę „Treblinka ‘43” Michał Wójcik otrzymał Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

W 2017 roku ukazała się książka Michała Wójcika będąca zapisem rozmowy autora z Zofią Posmysz, pisarką, autorką „Pasażerki”, byłą więźniarką obozów w Auschwitz. Ravensbruck i Nesustadt-Glewe. Bohaterka książki trafiła do Auschwitz w wieku niespełna dziewiętnastu lat. Zofia Posmysz przeszło siedemdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach opowiada, skąd czerpała siłę do tego, by przeżyć w tak nieludzkich warunkach.

W 2018 roku ukazała się eksperymentalna książka Wójcika – „Terrorysta”, czyli wywiad rzeka z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Bawiąc się konwencją i używając swojej niebywałej wiedzy historycznej, Michał Wójcik tworzy wyjątkowy obraz jednej z najważniejszych postaci XX-wiecznej historii Polski.

W 2019 roku ukazała się kolejna książka Michała Wójcika napisana z Emilem Maratem. Tym razem bohaterem ich książki jest Stanisław Aronson ps. „Rysiek” – Polak i Żyd, któremu udało się uciec z transportu do Treblinki. „Rysiek” walczył w szeregach AK i został ranny w trakcie powstania warszawskiego. Bohater książki „Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega” opowiada o wojnie z perspektywy czasu. Przestrzega czytelników przed powtarzającymi się schematami, ponownymi narodzinami nacjonalizmów, ksenofobii i populizmu. Ponadto „Rysiek” tłumaczy, dlaczego szkodą dla wspaniałej tradycji AK jest tworzenie mitu „żołnierzy wyklętych”. Aronson opowiada również o niepożądanych skutkach manipulowania historią.

W 2019 roku ukazała się również „Bogna Tyrmanda. Nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza”. To opowieść o romansie Leopolda Tyrmanda z Bogną, znaną z „Dziennika 1954”. Dziewczyna tak naprawdę na imię miała Krystyna Okólska. Kobieta po latach postanowiła opowiedzieć swoją historię. W momencie spotkania z Michałem Wójcikiem miała 80 lat. Efektem rozmowy Okólskiej i Wójcika była książka, która jest nie tylko fascynującą opowieścią o Tyrmandzie, ale również wyjątkowym obrazem epoki stalinizmu w Polsce.

W 2021 roku ukazała się kolejna książka Wójcika poświęcona obozom zagłady. Historyk rozszerza swoje myśli zawarte w książce „Treblinka '43”. W swojej najnowszej książce pt. „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady: Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau” opowiada o udanych i stłamszonych próbach buntu w najbrutalniejszych i „najskuteczniejszych” hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Wójcik swoją książką udowadnia, jak krzywdząca jest teza o tym, że Żydzi w trakcie wojny nie bronili się i szli jak owce prowadzone na rzeź. Autor opowiada o różnych formach żydowskiego oporu.

W lipcu 2021 roku ukazała się książka „Snajper wchodzi pierwszy”. To efekt rozmowy Michała Wójcika z Przemysławem Wójtowiczem, najskuteczniejszym polskim snajperem w Afganistanie. To opowieść o tym, jak chłopak z blokowiska w Nowej Hucie trafił do elitarnego oddziału walczącego na Bliskim Wschodzie. To pierwsza i bezkompromisowa relacja Wójtowicza z frontu. To szczególnie ważna książka w kontekście tego, co wydarzyło się w sierpniu w Afganistanie, miejscu, w którym Wójtowicz przeżył wiele niebezpiecznych chwil.

Książki Michała Wójcika na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Michała Wójcika we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są książki „Snajper wchodzi pierwszy”, „Królestwo za mgłą”, „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady”, „Wojna nadejdzie jutro”, „Terrorysta. Michał Wójcik w rozmowie z Józefem Piłsudskim”, „Baronówna”, „Ptaki drapieżne”, „Made in Poland”, „Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci”, „Bogna Tyrmanda”.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.