Mira Marcinów Ebooki

Mira Marcinów to polska pisarka, publicystka, filozofka. Studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskała doktorat z psychologii. Współpracuje z Polską Akademią Nauk w Warszawie. Jej teksty ukazywały się m.in. w „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym” i francuskim piśmie o poezji „Orpheus”. Jest autorką książek „Szaleństwo jako wybór” (2012), „Historia polskiego szaleństwa” (2018) oraz „Bezmatek” (2020). W 2018 roku ukazała się książka „Niezabliźniona rana Narcyza”, którą napisała wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim. Mira Marcinów jest inicjatorką „Radia Głosy”, organizowała również Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne. Pisała m.in. na temat polskiej psychiatrii, historii idei, literackiego szaleństwa, tańca oraz o psychologii i psychopatologii zwierząt.

Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego

W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się debiutancka książka Miry Marcinów pt. „Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego”. To rozprawa, historyczne opracowanie z pogranicza antropologii filozoficznej i filozofii psychiatrii. Do tego wszystkiego dochodzi aspekt aksjologiczny badanych zjawisk. Autorka zwinnie korzysta z wiedzy z zakresu filozofii, medycyny, psychiatrii, psychopatologii oraz sądownictwa. „Na krawędzi wolności” to książka dla ludzi zainteresowanych chorobami psychicznymi, problemami egzystencjalnymi dorosłego człowieka oraz ludzką kondycją.

Historia polskiego szaleństwa. Tom 1. Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii

W 2018 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się trzecia książka Miry Marcinów pt. „Historia polskiego szaleństwa. Tom I: Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii”. Temat antologii wiąże się z poprzednimi książkami autorki oraz jej zainteresowaniami i wykształceniem. To brawurowa próba stworzenia archeologii polskiego szaleństwa. Książka zawiera w sobie antologię tekstów z dziedziny psychopatologii. „Bohaterami” są tutaj obłęd, szaleństwo, pomieszanie zmysłów i inne mroczne, budzące lęk aspekty ludzkiej natury.

Bezmatek

„Bezmatek”, debiut prozatorski Miry Marcinów, to poruszający obraz przeżywania śmierci matki oraz następującej później żałoby. Marcinów pisze o emocjach towarzyszących umieraniu najbliższej osoby, wiele jest zatem o samotności, zagubieniu, złości, odczuwaniu miłości. „Bezmatek” jest zapisem przeżywania śmierci zarówno na poziomie fizycznym, momentami naturalistycznym, namacalnym, jak i metafizycznym, duchowym. Narratorka, pod rękę z chorą na raką matką, prowadzi czytelnika przez świat szpitalnych łóżek i gabinetów lekarskich, relacjonując postępujące etapy choroby. W między czasie przywołuje wspomnienia z życia w toksycznej relacji z uzależnioną matką. Z każdą kolejną stroną uświadamia sobie, że jej uzależnienie położyło się na niej głębokim cieniem, najpierw wprawiając ją we współuzależnienie, a następnie uzależnienie od matki, które po jej śmierci tylko przybrało na sile.

Nagrody dla Miry Marcinów

Za książkę „Bezmatek” Mira Marcinów otrzymała Paszport Polityki w kategorii literatura. Ponadto książka przyniosła jej także nominację do nagrody Odkrycia Empiku oraz do nagrody O!Lśnienia. Wiele wskazuje na to, że rok 2021 przyniesie pisarce więcej nominacji.

„Bezmatek” w formie ebooka, audiobooka oraz papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink. Ponadto znajdziecie tu „Historię polskiego szaleństwa” w formie ebooka.

Źródło zdjęcia: fot. Leszek Zych/POLITYKA

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Bezmatek, Ebook | Mira Marcinów

  W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutn...

  okładka Niezabliźniona rana Narcyza. Dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy, Ebook | Bartłomiej Dobroczyński, Mira Marcinów

  „Realna, a więc emancypująca, transformująca i modernizująca obecność psychoanalizy na polskich ziemiach wydaje się trudna do zauważenia”. Sformułowanie tak mocnego wniosku wymaga bardzo rzetelnego udokumentowania. Z tego obowiązku autor i autorka wywiązali się z nawiązką – książka jest świadectwem głębokiej i rzetelnej pracy na materiałach źródłowych, świetnie odzwierciedlonej w treści, przypisach i bibliografii. W naturalny też sposób podzielili między siebie pracę: Bartłom...

  okładka Historia polskiego szaleństwa. Tom 1. Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii, Ebook | Mira Marcinów

  Książka Miry Marcinów, zawierająca antologię rodzimych teks­tów z dziedziny psychopatologii, jest pierwszą próbą stworzenia archeologii polskiego szaleństwa.Księgi polskich obłąkanych XIX stulecia nie ma. Gdyby jednak istniała, trzeba by jej szukać gdzieś pomiędzy Liber chamorum, spisem luźnych ludzi czy katalogiem przypłotnic. Mieszkańcom szalonych kamienic, czubkom, smutnodurnym, ludziom zadumowym należałoby się jednak szczególne miejsce w tym konglomeracie wykluczonyc...

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.