Bony podarunkowe na Święta

Miron Białoszewski Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zawał, Audiobook | Miron Białoszewski

    Autobiograficzne zapiski z czasów, kiedy Miron Białoszewski przebywał w szpitalu i sanatorium. Notował wówczas drobne uwagi, które złożyły się na swoisty dziennik. Poeta, choć pamięta o swoim ciężkim stanie, koncentruje się raczej na tym, co dzieje się wokół. Audiobook „Zawał” to charakterystyczny dla Białoszewskiego fotograficzny zapis rzeczywistości tworzony językiem, za który czytelnicy i słuchacze tak lubią autora – jasnym, rytmicznym, dosłownie opisującym otoczenie. Nawe...

    PromocjaNowość
    okładka Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, Audiobook | Miron Białoszewski

    „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, to uderzający swoją autentycznością zapis doświadczeń człowieka przeżywającego dni powstania wśród ludności cywilnej, nie zaangażowanego w zmagania wojenne. Jest to relacja z powszedniej egzystencji piwnicznej, ze świata schronów, podwórek, ukrytych przejść i kanałów, z codziennej krzątaniny wokół zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych w atmosferze ciągłego zagrożenia i lęku. Narracja utworu ukształtowana jest na wzór opowiadania us...

Miron Białoszewski Audiobooki

Miron Białoszewski był wybitnym polskim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i aktorem teatralnym znanym z innowacyjnego podejścia do języka oraz zaangażowania w życie kulturalne powojennej Polski.

Wojenne losy Mirona Białoszewskiego

Miron Białoszewski urodził się 30 czerwca 1922 roku w warszawskiej kamienicy przy ul. Leszno 99, jako jedyne dziecko Zenona Białoszewskiego i Kazimiery z Perskich. W czasie II wojny światowej ukończył tajne komplety w IV Państwowym Gimnazjum Męskim im. Adama Mickiewicza i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Niestety ich nie ukończył. Podczas okupacji (1942-44) organizował wraz ze Stanisławem Swenem Czachorowskim konspiracyjny Teatr Swena.

Okres powstania warszawskiego Białoszewski przeżył jako cywil. Po jego kapitulacji został internowany w obozie w Pruszkowie, a następnie wywieziony wraz z ojcem do Lamsdorf. Tam mężczyźni zgłosili się do pracy przy budowie gazowni w Opolu, skąd następnie przedostali się do Częstochowy, a później Warszawy (luty 1945). Po wojnie autor podjął pracę na Poczcie Głównej, a następnie jako dziennikarz m.in. w „Kurierze Codziennym”, „Wieczorze Warszawy” i „Świecie Młodych”. W tym ostatnim miał okazję współpracować z Wandą Chotomską.

W latach 50. Białoszewski wraz z Lechem Emfazym Stefańskim, Ludwikiem Heringiem i Bogusławem Choińskim współtworzyli awangardowy Teatr na Tarczyńskiej, gdzie autor prezentował swoje autorskie dramaty, m.in. "Wiwisekcję" i "Osmędeuszy". Po jego rozpadzie, poeta założył z Murawską i Heringiem Teatr Osobny, który funkcjonował aż do 1956 roku.

Twórczość Białoszewskiego

Miron Białoszewski zasłynął jako autor pełen odwagi artystycznej, którego dorobek obejmuje zarówno poezję, jak i prozę. Jego dzieła charakteryzują się swobodą językową i unikalnym spojrzeniem na codzienność.

Pierwsze utwory Białoszewski opublikował już w 1947 roku. Były to wiersz "Chrystus powstania" oraz opowiadanie "Ostatnia lekcja. Wspomnienia okupacyjne". Za oficjalną datę debiutu autora uznaje się jednak rok 1955, gdy poezja Białoszewskiego została opublikowana w krakowskim "Życiu Literackim" w ramach "Prapremiery pięciu poetów" obok wierszy m.in. Herberta czy Harasymowicza. Jest to również rok, w którym powstała słynna "Karuzela z madonnami". W 1956 Białoszewski zadebiutował tomem poezji "Obroty rzeczy", który rozpoczął serię eksperymentalnych i nowatorskich dzieł literackich. W kolejnych latach wydał następne tomy poetyckie, "Rachunek zachciankowy", "Mylne wzruszenia" czy "Było i było".

Od lat 70. mieszkał w wielkim bloku mieszkalnym na Saskiej Kępie, co znalazło odbicie w jego twórczości, zwłaszcza w poemacie "Chamowo". Zasłynął także jako prozaik - w 26 lat po koszmarze wojny wydał bowiem "Pamiętnik z powstania warszawskiego". Niedługo po tym ukazały się kolejne tomy prozy: "Donosy rzeczywistości", "Szumy, zlepy, ciągi", "Zawał".

Miron Białoszewski pozostawał w związku partnerskim z malarzem - Leszkiem Solińskim. Związek ten był powodem wyrzucenia mężczyzny w 1953 z redakcji „Świata Młodych” za rzekome naruszenie obyczajów.

Białoszewski zmarł na zawał serca w 1983 roku i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim. Po jego śmierci nie zaprzestano publikacji utworów poety. Światło dzienne ujrzały m.in '"Polot nad niskimi sferami' czy "Tajny dziennik ". Imieniem Mirona Białoszewskiego nazwano także ulice w wielu polskich miastach, a jego dorobek został upamiętniony tablicami pamiątkowymi i rzeźbami, m.in. "Miroławką" na pl. Dąbrowskiego w Warszawie. W 2005 roku nakręcono film o historii znajomości Mirona Białoszewskiego z poetką Jadwigą Stańczakową - "Parę osób, mały czas", w którym główne role zagrali Andrzej Hudziak i Krystyna Janda.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.