Neil Gaiman Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Neil Gaiman Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Neil Gaiman jest brytyjskim pisarzem, scenarzystą i redaktorem, powszechnie uważanym za jednego z najważniejszych współczesnych twórców fantastyki. W swoich powieściach, opowiadaniach czy komiksach nie ogranicza się jedynie do jednego stylu. Choć kojarzony jest przede wszystkim z gatunkiem urban fantasy, w jego twórczości znajdziemy także dzieła należące do science fiction, grozy czy horroru. Jego dzieło "Sandman" uważane jest za jedną z powieści graficznych wszech czasów. Neil Gaiman jest laureatem licznych wyróżnień i nagród literackich, w tym między innymi Hugo, Nebula, Bram Stoker Award czy British Fantasy Award. Jedną z najbardziej uznanych powieści Gaimana są " Amerykańscy bogowie", którą znajdziecie na Woblink jako ebooka w formatach epub, mobi lub pdf. Niemniej popularne są "Chłopaki Anansiego", "Koralina", " Gwiezdny pył", "Księga cmentarna" czy "Dobry omen", który współtworzył także Terry Pratchett. Ten ostatni tytuł, podobnie jak wiele innych dzieł Gaimana, został przeniesiony na ekran - w serialu "Dobry omen" główne role grają Michael Sheen i David Tennant. Książki Neila Gaimana zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym między innymi na niderlandzki, francuski, szwedzki, jidisz, bułgarski, fiński, japoński, włoski czy węgierski. Teksty jego autorstwa ukazują się na łamach wielu czasopism, w tym "Time Out", "Punch" czy "The Saturday Times".

Neil Gaiman życiorys w pigułce

Neil Richard Gaiman urodził się 10 listopada 1960 roku w Portchester w Anglii. Jego przodkowie wywodzili się z Polskich Żydów i wyemigrowali z Holandii do Anglii w pierwszych latach XX wieku. W latach 80. Neil Gaiman pracował jako dziennikarz freelancer - pisarsko zadebiutował na łamach czasopisma "Imagine" opowiadaniem "Featherquest". Później wraz z Kimem Newmanem był redaktorem antologii literackich pomyłek i opowiadań pełnych niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru, zatytułowanej "Ghastly Beyond Belief". Z kolei w gatunku komiksowym po raz pierwszy pojawił się w roku 1987, gdy wraz z grafikiem Davem McKeanem stworzył pierwszą powieść graficzną, "Drastyczne przypadki". Rok później rozpoczął tworzenie tekstów do swojego chyba najlepiej znanego dzieła i równocześnie jednej z najbardziej uznanych powieści graficznych, "Sandmana". Od tego czasu jego kariera literacka nabierała tempa, a na koncie Gaimana pojawiały się zarówno dzieła dla dorosłych, jak i dla dzieci. Obecnie Neil Gaiman mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z żoną Amandą Palmer, z którą ma syna Anthony'ego. Z pierwszą żoną, Mary McGrath, ma trójkę dzieci. Pisarz jest podobno wielkim miłośnikiem kotów, a jako główne źródło swoich inspiracji niezmiennie wymienia Szekspira. Nie stroni także od komentarzy dotyczących spraw bieżących - był chociażby zaangażowany w strajk amerykańskich scenarzystów.

Pierwsze powieści Neila Gaimana

Neil Gaiman z sukcesem próbował i próbuje swoich sił w ramach różnych gatunków i stylów literackich. Jego debiut powieściowy był od razu nobilitujący - " Dobry Omen", który ukazał się w 1990 roku, został napisany z Terrym Pratchetem. Jest to historia specyficznej przyjaźni anioła Azirafala (w serialu wciela się w niego Michael Sheen) i demona Crowley'a (David Tennant), która trwa już od wielu tysięcy lat i właśnie zostaje wystawiona na poważną próbę - nadciągają Jeźdźcy Apokalipsy, Antychryst ma zesłać na Ziemię Armageddon i wszystko wydaje się zmierzać ku końcowi. Azirafalowi i Crowley'owi ta perspektywa zdecydowanie nie odpowiada - wyruszają więc, by zabić Antychrysta, tyle że ten ma ledwie 11 lat i jest aktualnie bardzo miłym chłopcem... Dowiedzcie się, jak skończyła się ta historia, sięgając po "Dobry Omen" w formacie audiobooka lub ebooka! Kilka lat po ukazaniu się tej powieści, w 1996 roku, Gaiman stworzył "Nigdziebądź", powieść urban fantasy, która powstała na podstawie scenariusza miniserialu stworzonego przez BBC Two. Wprowadza nas tam w charakterystyczny dla siebie równoległy świat pełen potworów i aniołów. Richard Mayhew pomaga rannej dziewczynie i w tym jednym momencie jego życie zmienia się na zawsze. Drzwi, bo tak ma ona na imię, ucieka przed zabójcami - podążanie za nią sprawia, że Richard poznaje zupełnie inne oblicze Londynu.

Twórczość dla dzieci i młodzieży

Wiele dzieł Neila Gaimana przeznaczonych jest dla młodszych czytelników - co nie znaczy, że nie polubią ich także dorośli. W tym "Wilki w ścianach" oraz "Odd i Lodowi Olbrzymi". Wiele powieści i opowiadań Neila Gaimana znajduje się w specyficznym rozkroku - ich czytelnikami z równym powodzeniem może być młodzież, jak i starsi czytelnicy. Należy do nich z pewnością " Koralina", opowieść o tytułowej dziewczynce, która odkrywa alternatywny, pozornie znacznie dla niej lepszy dom i rodzinę. Do tego świata przechodzi się ukrytym przejściem, jednak z czasem przestaje być on tak słodki i idealny. Także ebook "Księga cmentarna" ukazuje historię małego chłopca, któremu udaje się umknąć przed mordercą. Schronienie znajduje na miejscowym cmentarzu i zostaje wychowany przez zamieszkujące go zjawy, widma i duchy. Niebezpieczeństwo wciąż jednak nad nim czyha. Młodszym czytelnikom na pewno spodoba się także "Gwiezdny pył" - zekranizowana historia Tristrana Thorna, gotowego zrobić wszystko, by zdobyć serce pięknej Victorii. Obiecuje jej nawet przynieść gwiazdę, której upadek oglądali razem pewnej nocy. By to zrobić, musi jednak przeprawić się na drugą stronę starożytnego muru i wejść na nieznane, magiczne ziemie. W dodatku upadła gwiazda okazuje się wcale nie być kawałkiem kamienia, tylko żywą dziewczyną, bardzo niezadowoloną ze swojego bolesnego lądowania na Ziemi. Młodzieży polecamy także " Mitologię nordycką", którą znajdziecie na Woblink jako ebooka.

Powieści Neila Gaimana dla dorosłych

W bogatym arsenale literackim Neila Gaimana istnieje także całe grono powieści i opowiadań dedykowanych dorosłym czytelnikom. Obok serii komiksów "Sandman" najpopularniejszym dziełem tego typu pozostaje chyba powieść "Amerykańscy bogowie", która doczekała się także swojej ekranizacji w postaci serialu. To historia fantasy z elementami horroru, opowiadająca historię Cienia, który po wyjściu z więzienia dowiaduje się, że jego żona zginęła w wypadku samochodowym. Oszołomionego i zagubionego mężczyznę zatrudnia tajemniczy pan Wednesday - ma być jego ochroniarzem podczas podróży po Stanach, w ramach której Wednesday odwiedza starych znajomych. Okazuje się, że wszyscy są dawnymi, obecnie zapomnianymi bogami, a Wednesday zbiera ich wszystkich na wielką bitwę z nowymi amerykańskimi władcami. Wśród licznych powieści Neila Gaimana znajdziecie także "Chłopaków Anansiego", "Dym i lustra", "Ocean na końcu drogi", "Drażliwe tematy" czy "Rzeczy ulotne". Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf)!

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!