Rozgwieżdżone niebo nad ruinami Mawaki wygląda niesamowicie.Podczas letniego wyjazdu, który zdaje się trwać zarówno chwilę, jak i wieczność, Ganta przyznaje się przed Isaki, czemu nie może spać. Tymczasem poszukiwania miejsca do zrobienia idealnego zdjęcia nadal trwają. W końcu dwójka młodych podróżników kieruje się do starożytnych ruin, gdzie niezwykły widok zapiera dech w piersi.
Mimo że koszmarna pogoda pokrzyżowała plany kółka astronomicznego i trzeba było odwołać spotkanie w obserwatorium, Ganta się nie poddaje. Wraz z Isaki wyrusza do opuszczonego domu jej babci, by zrobić zwycięskie zdjęcie na konkurs fotograficzny. Czy wspólne życie pod jednym dachem wyjdzie im obojgu na dobre?
Choć kółko astronomiczne liceum Kuyou na powrót się reaktywowało, jego los nadal jest niepewny. Aby działalność została oficjalnie uznana, Ganta i Isaki organizują spotkanie astronomiczne, podczas którego goście będą mogli podziwiać deszcz meteorytów. Przygotowania idą pełną parą i kiedy już wszystko jest dopięte na ostatni guzik, nad szkołą zbierają się czarne chmury…
Noc nie jest taka straszna, jeśli mogę ją spędzić razem z tobą. Kółko astronomiczne przygotowuje się do organizacji letniego spotkania obserwacyjnego. Pracy jest co niemiara: trzeba znaleźć ochotników, przygotować plakaty i rozreklamować wydarzenie wśród okolicznych mieszkańców. Tymczasem w mieście odbywa się pokaz fajerwerków, a Ganta i jego znajomi mają okazję podziwiać go z dachu szkoły. Kiedy w końcu Nakami zostaje z Isaki sam na sam, dziewczyna postanawia opowiedzieć mu ...
Każdemu zdarzają się bezsenne noce. Kiedy Ganta i Isaki zostają przyłapani w szkolnym obserwatorium, decydują się na desperackie posunięcie. Aby zachować dostęp do swojego zacisznego kąta, zgadzają się na propozycję władz szkoły i podejmują się poprowadzenia kółka astronomicznego. Problem w tym, że ani jedno, ani drugie nie ma zielonego pojęcia o astronomii.
Ganta Nakami nie jest w klasie zbyt lubiany. Uczy się całkiem nieźle, ale irytuje wszystkich ciągłym zrzędzeniem. Koledzy nie wiedzą jednak, że jego negatywne nastawienie do życia ma swoje podłoże w bezsenności. Podczas przygotowań do festiwalu chłopak uświadamia sobie, że przeznaczone na graciarnię szkolne obserwatorium astronomiczne byłoby idealnym miejscem na drzemki. Przy okazji odkrywa, że w tym samym celu postanowiła wykorzystać je Isaki Magiri. Okazuje się, że sympatyc...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.