Olga Hund Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Łyski liczą do trzech, Ebook | Olga Hund

    W czeskim Zlinie trwa festyn integracyjny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaźni Czesko-Caaakańskiej. Caaakowie to mniejszość narodowa nielubiana przez władze i Czechów. Krążą o nich niestworzone legendy – że jedzą koty, z dzikich zwierząt wytapiają smalec, a nawet potrafią czarować. Na dodatek mają trzecie oko. Zdawałoby się, pozbawione specjalnych właściwości, ale niektórzy twierdzą, że caaakańskie kobiety potrafią dzięki niemu błyskawicznie opętać mężczyzn, dlatego ...

    okładka Psy ras drobnych, Ebook | Olga Hund

    Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie i koncentracja uwagi, unikanie ludzi, płaczliwość z myślami i tendencjami samobójczymi. Pierwszej nocy w szpitalu płacze tak głośno i mruczy tak żałoś...

Olga Hund Ebooki

Olga Hund jest polską pisarką i tłumaczką, autorką książek “Psy rasy drobnych” oraz “Łyski liczą do trzech”. Za ten pierwszy tytuł Hund otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza (2019) oraz Nagrodę Conrada (2019), była także nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2019. Olga Hund jest pewną personą, za którą przez pewien czas dosłownie kryła się autorka (na zdjęciach jej twarz w początkach kariery zasłaniała maska psa).

“Psy rasy drobnych” Olgi Hund

Debiutancka powieść Olgi Hund, zatytułowana “Psy rasy drobnych”, wydana została nakładem Wydawnictwa Ha!Art i rozgrywa się na kobiecym oddziale szpitala psychiatrycznego. Napisana w pierwszoosobowej narracji nie jest jednak pełna introspekcji i rozważań - choć ogniskuje się wokół cierpiącej bohaterki, bardziej zainteresowana jest wspólnotą przebywających na oddziale kobiet. Narratorka, bezczynna 28-latka, nie wstająca z łóżka i nie biorąca udziału w towarzyskich spotkaniach, zostaje przyjęta do szpitala w wyniku pogarszającego się stanu psychicznego oraz nadużywania leków. Jest apatyczna, pozbawiona zainteresowań, nie umie się skoncentrować, unika ludzi, ciągle płacze i ma tendencje samobójcze. Jej pierwsza noc w nowym miejscu jest przepełniona tak głośnym szlochem, że w ramach zemsty pozostałe pacjentki okradają ją z mydła i gazety. Złożone z krótkich fragmentów “Psy rady drobnych” Olgi Hund nagrodzone zostały Nagrodą im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodą Conrada. Doczekały się także adaptacji teatralnych - jednej w krakowskim Teatrze Barakah w reżyserii Adrianny Alksnin, drugiej w warszawskim Teatrze Dramatycznym w reżyserii Iwony Kempy.

Olga Hund - “Łyski liczą do trzech”

W wydanej nakładem Wydawnictwa Czarne w 2021 roku drugiej powieści, “Łyski liczą do trzech”, Olga Hund poruszyła zupełnie inne tematy niż w swoim debiucie. Obydwa tomy łączy przede wszystkim charakterystyczny humor oraz psy. Tu także bowiem czworonogi mają ważną rolę do odegrania. W Czechach żyje wyimaginowana grupa etniczna, Caaakowie. Podczas festynu pochodzący z niej mały chłopiec zostaje przypadkowo zabity przez policjanta, przez co w mieście wybuchają zamieszki. “Łyski liczą do trzech” opowiadają przede wszystkim o skutkach tego morderstwa i ich wpływie na życie świadków - Polki Janki, Caaaczki Marie oraz Amerykanina George’a, a także Psa Od Którego Wszystko Się Zaczęło, którzy wyruszają na poszukiwanie winnego policjanta. Trochę przygodowa, trochę awanturnicza powieść o wykluczeniu, napisana trzecioosobową narracją, w dodatku wyposażona w elementy fantastyczne - “Łyski liczą do trzech” to inna książka niż “Psy rady drobnych”. Obydwie znajdziecie na Woblink - czekają na Was jako książki papierowe bądź ebooki.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.