Wirtualne Targi

Olga Hund Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Łyski liczą do trzech, Książka | Olga Hund

    W czeskim Zlinie trwa festyn integracyjny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaźni Czesko-Caaakańskiej. Caaakowie to mniejszość narodowa nielubiana przez władze i Czechów. Krążą o nich niestworzone legendy – że jedzą koty, z dzikich zwierząt wytapiają smalec, a nawet potrafią czarować. Na dodatek mają trzecie oko. Zdawałoby się, pozbawione specjalnych właściwości, ale niektórzy twierdzą, że caaakańskie kobiety potrafią dzięki niemu błyskawicznie opętać mężczyzn, dlatego za...

    Promocja
    okładka Psy ras drobnych, Książka | Olga Hund

    Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie i koncentracja uwagi, unikanie ludzi, płaczliwość z myślami i tendencjami samobójczymi. Pierwszej nocy w szpitalu płacze tak głośno i mruczy tak żałośnie, że pozost...

Olga Hund Książki

Olga Hund jest polską pisarką i tłumaczką, autorką książek “Psy rasy drobnych” oraz “Łyski liczą do trzech”. Za ten pierwszy tytuł Hund otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza (2019) oraz Nagrodę Conrada (2019), była także nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2019. Olga Hund jest pewną personą, za którą przez pewien czas dosłownie kryła się autorka (na zdjęciach jej twarz w początkach kariery zasłaniała maska psa).

“Psy rasy drobnych” Olgi Hund

Debiutancka powieść Olgi Hund, zatytułowana “Psy rasy drobnych”, wydana została nakładem Wydawnictwa Ha!Art i rozgrywa się na kobiecym oddziale szpitala psychiatrycznego. Napisana w pierwszoosobowej narracji nie jest jednak pełna introspekcji i rozważań - choć ogniskuje się wokół cierpiącej bohaterki, bardziej zainteresowana jest wspólnotą przebywających na oddziale kobiet. Narratorka, bezczynna 28-latka, nie wstająca z łóżka i nie biorąca udziału w towarzyskich spotkaniach, zostaje przyjęta do szpitala w wyniku pogarszającego się stanu psychicznego oraz nadużywania leków. Jest apatyczna, pozbawiona zainteresowań, nie umie się skoncentrować, unika ludzi, ciągle płacze i ma tendencje samobójcze. Jej pierwsza noc w nowym miejscu jest przepełniona tak głośnym szlochem, że w ramach zemsty pozostałe pacjentki okradają ją z mydła i gazety. Złożone z krótkich fragmentów “Psy rady drobnych” Olgi Hund nagrodzone zostały Nagrodą im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodą Conrada. Doczekały się także adaptacji teatralnych - jednej w krakowskim Teatrze Barakah w reżyserii Adrianny Alksnin, drugiej w warszawskim Teatrze Dramatycznym w reżyserii Iwony Kempy.

Olga Hund - “Łyski liczą do trzech”

W wydanej nakładem Wydawnictwa Czarne w 2021 roku drugiej powieści, “Łyski liczą do trzech”, Olga Hund poruszyła zupełnie inne tematy niż w swoim debiucie. Obydwa tomy łączy przede wszystkim charakterystyczny humor oraz psy. Tu także bowiem czworonogi mają ważną rolę do odegrania. W Czechach żyje wyimaginowana grupa etniczna, Caaakowie. Podczas festynu pochodzący z niej mały chłopiec zostaje przypadkowo zabity przez policjanta, przez co w mieście wybuchają zamieszki. “Łyski liczą do trzech” opowiadają przede wszystkim o skutkach tego morderstwa i ich wpływie na życie świadków - Polki Janki, Caaaczki Marie oraz Amerykanina George’a, a także Psa Od Którego Wszystko Się Zaczęło, którzy wyruszają na poszukiwanie winnego policjanta. Trochę przygodowa, trochę awanturnicza powieść o wykluczeniu, napisana trzecioosobową narracją, w dodatku wyposażona w elementy fantastyczne - “Łyski liczą do trzech” to inna książka niż “Psy rady drobnych”. Obydwie znajdziecie na Woblink - czekają na Was jako książki papierowe bądź ebooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.