Bony podarunkowe na Święta

Ota Pavel Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Puchar od Pana Boga, Audiobook | Ota Pavel

    „Puchar od Pana Boga” to zbiór opowiadań, w których sport stanowi pretekst do opowieści o sprawach najważniejszych: życiu i śmierci, miłości, przyjaźni i pasji. Ota Pavel pisze o zwycięstwach i porażkach równie ujmująco jak o sarnach i rybach. Doskonała lektura dla czytelników ceniących szczerość, wrażliwość i piękno. „Może każdy z nas dostanie puchar od Pana Boga, ale będą one różnej wielkości, w zależności od tego, jak zachowywaliśmy się na tym świecie. Jeden będzie zrobion...

    Promocja
    okładka Śmierć pięknych saren, Audiobook | Ota Pavel

    W 2021 roku mija pół wieku od pierwszego wydania „Śmierci pięknych saren”, zbioru opowiadań, który podbił serca czytelników i na stałe wpisał się do kanonu literatury światowej. Za co tak bardzo kochamy Otę Pavla? Co sprawia, że kilka dekad po jego przedwczesnej śmierci wciąż sięgamy po jego książki? Z pewnością są to zawarte w tych tekstach ponadczasowe wartości: miłość, przyjaźń, rodzina i przyroda, a także podszyte delikatnym humorem nostalgia i bezradność wobec przemijają...

Ota Pavel Audiobooki

Ota Pavel, a właściwie Otto Popper, był czeskim pisarzem, dziennikarzem oraz reporterem sportowym.

Dzieciństwo i młodość Oty Pavela

Ota Pavel urodził się 2 lipca 1930 roku w Pradze jako trzeci, najmłodszy syn żydowskiego komiwojażera Leo Poppera. Dzieciństwo spędził w obecnej stolicy Czech, a potem cała rodzina przeprowadziła się do Buštěhradu, gdzie spędziła wojnę (teraz znajduje się tam muzeum dziennikarza). Okres wojenny był dla rodziny Popperów bardzo trudny – ojciec oraz dwaj bracia Otto, Jiří i Hugo, zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Ota wraz z matką, która była Czeszką, pozostali w Buštěhradzie. Od trzynastego roku życia przyszły pisarz pracował jako górnik w kopalni w Kladnie. Po wojnie nastąpił moment wielkiego szczęścia – ojciec i bracia wrócili życi do domu. Sam Ota skończył później szkołę handlową oraz językową.

Kariera dziennikarza sportowego

Przez chwilę Ota Pavel trenował młodzież w praskim klubie hokejowym Sparta. W 1949 roku został zatrudniony jako komentator sportowy w Czechosłowackim Radiu, gdzie pracę załatwił mu przyjaciel brata z obozu, Arnošt Lustig. Pavel pracował jako reporter sportowy w czasopismach „Stadion” oraz „Československý voják”. Jego opowiadania-reportaże o tematyce sportowej zaczęły od 1964 roku ukazywać się także w formie książkowej. Skupiał się w nich na wartościach psychologicznych oraz moralnych sportowej rywalizacji.

Choroba

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku Ota Pavel zapadł na ciężką chorobę psychiczną. Został zdiagnozowany jako chory na cyklofrenię, psychozę maniakalno-depresyjną z elementami schizofrenii. Od 1966 pobierał z tego tytułu rentę inwalidzką.

Jak mógł, walczył z chorobą – przebywał przede wszystkim na łonie natury, gdzie zwłaszcza lubił łowić ryby. Ota Pavel nie przestał pisać – to właśnie w tym czasie powstały jego najbardziej znane dzieła, w tym wspomnienia z dzieciństwa oraz czasów młodości, pełne wątków koegzystencji życia i śmierci oraz akceptacji porządku natury. Pavel zmarł na zawał serca w 1973 roku w Pradze, gdzie został pochowany obok rodziców, w części żydowskiej Cmentarza Olszańskiego.

Reportaże sportowe Ota Pavela

Na język polski zostało przetłumaczone niejedno dzieło autorstwa Ota Pavela. Wśród nich znajdują się jego zbiory reportaży sportowych, wydane przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie. Popularne ówcześnie teksty pełne były charakterystycznego dla Pavela podejścia do świata sportu. Przede wszystkim szukał tam ludzi z krwi i kości, a potem oddawał im głos, by pokazać, jak ich opowieści pozostają ponadczasowe, nawet jeśli obecnie wymieniane tam nazwiska niewiele nam mówią. „Bajki o Rašce i inne reportaże sportowe” czekają na Was na Woblink jako ebook oraz książka papierowa.

„Śmierć pięknych saren”

Oprócz reportaży sportowych, zwłaszcza po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, Ota Pavel skupił się na pisaniu tekstów dotyczących spraw najważniejszych: życia, śmierci, miłości, przyjaźni czy rodziny. „Śmierć pięknych saren” w 2021 roku pojawiła się w Polsce w wersji oryginalnej, autorskiej, bez cenzury. Pozycja ta, wydana nakładem Wydawnictwa Stara Szkoła, na stałe wpisała się już w kanon literatury światowej. Podszyte humorem, a przy tym pewną dozą nostalgii rozważania nie ukrywają poczucia bezradności, jakie chwilami przytłaczało Otę Pavela. Czech próbuje ukazać tu nieuchwytną magię życia i utkać ze słów jej obraz. Obarczony chorobą pisarz w „Śmierci pięknych saren” zawarł to, co było dla niego najistotniejsze, tworząc najważniejsze dzieło swojego życia. Znajdziecie je na Woblink jako ebook.

Inne książki Ota Pavela w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie także inne tytuły autorstwa Ota Pavela, w tym zbiór esejówPuchar od Pana Boga” czy zbiór humorystyczno-nostalgicznych obrazków z jego dzieciństwa, „Jak tata przemierzał Afrykę”. Te i inne książki czeskich twórczyń i twórców czekają na Woblink w formie ebooków, książek papierowych bądź audiobooków.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.