Bony podarunkowe na Święta

Piotr Tarczyński Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Rozdarta zasłona. , Audiobook | Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński

    Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia – dopiero co przyuczona do służby – niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzi...

    Promocja
    okładka Rozkład. O niedemokracji w Ameryce, Audiobook | Piotr Tarczyński

    CO GROZI AMERYCE Dlaczego w Stanach Zjednoczonych wybory często wygrywają ci, którzy mają mniejsze poparcie? Tak jak Donald Trump, który został prezydentem, choć zdobył o 3 miliony głosów mniej niż Hillary Clinton. Jak to możliwe, że głosy z Kalifornii i Teksasu mają mniejszą wagę niż głosy z Wyoming i Alaski? Na czym polega amerykańska wersja liberum veto, czyli filibuster? Piotr Tarczyński, amerykanista, współautor zyskującego coraz większą popularność „Podkastu ame...

    Promocja
    okładka Śmierć na Wenecji. Śledztwa Profesorowej Szczupaczyńskiej. , Audiobook | Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński

    Bestsellerowa, wydawana także za granicą seria retrokryminałów. Tonący Szczupaczyńskiej się chwyta Ulewny lipiec 1903 roku. W Rzymie kona papież, a Kraków nawiedza wielka woda – Wisła występuje z brzegów i zatapia miasto. Rzeczywistość się zmienia, lecz nie dla samozwańczej detektywki Zofii Szczupaczyńskiej, która musi rozwiązać kryminalną zagadkę. Ofiary są dwie: jedna znaleziona w rzece, druga w wannie. Profesorowa Szczupaczyńska rzuca się w wir śledztwa i prób...

Piotr Tarczyński Audiobooki

Piotr Tarczyński jest tłumaczem, historykiem, amerykanistą. Urodził się w 1983 roku w Krakowie. Uważa się za Krakusa, w Krakowie bowiem od pokoleń mieszka jego rodzina. Na co dzień Tarczyński mieszka w Warszawie, co nazywa emigracją. Jest zdeklarowanym homoseksualistą, co wymaga wspomnienia, ponieważ jest aktywistą, który walczy o równouprawnienie mniejszości seksualnych. Jego wieloletnim partnerem jest pisarz, filozof i tłumacz Jacek Dehnel. W 2018 roku w Londynie para wzięła ze sobą ślub.

Książki Tarczyńskiego i Dehnela pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa

Piotr Tarczyński wraz ze swoim mężem Jackiem Dehnelem piszą książki pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa. Do tej pory ukazały się cztery tomy serii – „Tajemnica Domu Helclów”, „Rozdarta zasłona”, „Seans w Domu Egipskim” oraz „Złoty róg”. To retro-kryminalny cykl, którego fabuła rozgrywa się w rodzinnym mieście Tarczyńskiego, Krakowie przełomu XIX i XX wieku. Główną bohaterką serii jest profesor Zofia Szczupaczyńska. W pierwszym tomie kobieta podejmuje się rozwiązania zagadki zniknięcia jednej z pensjonariuszek Domu Helclów.

Co ciekawe, Maryla Szymiczkowa posiada swoją własną biografię. Wiadomo, że jest wdową po prenumeratorze „Przekroju”, uwielbia pischingera, a przed laty brylowała w Piwnicy pod Baranami. Zajmuje się korektą w „Tygodniku Powszechnym”. Po dobrym przyjęciu „Tajemnicy Domu Helclów” przez publikę, postanowiła na poważnie zająć się pisaniem kryminałów.

Seria z Zofią Szczupaczyńską w roli głównej to przewrotny, zaskakujący, wciągający i do tego potwornie zabawny pastisz literacki. Książki Szymiczkowej (duetu Tarczyński/Dehnel) dowodzą, że w świecie mieszczuchów też może dochodzić do sensacyjnych zbrodni. Cały cykl jest połączeniem klasycznego kryminału z satyrą, w której czytelnicy znajdą aluzje nie tylko do minionej, ale również obecnej epoki.

W czterech częściach cyklu, Zofia Szczupaczyńska rozwiązuje tajemnicze zagadki – każdą z części można czytać jako osobne dzieło. Przygody „polskiej panny Marple” są niezwykle intensywne. Bohaterka pojawia się m.in. na seansach spirytystycznych („Seans w Domu Egipskim”), czy przybywa do Bronowic na słynne wesele Lucjana Rydla („Złoty Róg”), gdzie trafia na trop morderstwa, którego wcześniej dokonano na ulicy św. Jana w Krakowie. W powieściach Szymiczkowej pojawiają się prawdziwe postaci związane z życiem kulturalnym Krakowa. Na kartach serii spotkamy m.in. Tadeuszka (Boy-Żeleński), Stanisława Wyspiańskiego czy Stanisława Przybyszewskiego.

Książki „Tajemnica Domu Helclów”, „Rozdarta zasłona”, „Seans w Domu Egipskim” oraz „Złoty róg” w formie ebooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Tłumaczenia Piotra Tarczyńskiego

Z języka angielskiego Piotr Tarczyński przetłumaczył wiele głośnych książek. Wśród nich warto wymienić dwie - „Pogrzebać kajdany” i „Ducha króla Leopolda” Adama Hochschilda. To książki podejmujące temat niewolnictwa, kolonializmu i rasizmu. Tarczyński tłumaczył również „Sprzedawczyka”, powieść Paula Beatty'ego, laureata Nagrody Bookera z 2016 roku. W 2020 roku nakładem wydawnictwa Filtry ukazała się kolejna książka w jego tłumaczeniu, „Calypso”, autorstwa Davida Sedarisa.

Jednym z największych wyzwań translatorskich w jego karierze okazał się przekład „Niesamowitych przygód Kavaliera i Claya”, przeszło 800-stronicowej powieści Michaela Chabona. Jej akcja rozpoczyna się w 1939 roku na Brooklynie. Do Sammy’ego Claya przybywa jego kuzyn – Josef Kavalier, któremu udało się uciec z Pragi okupowanej przez nazistów. Tak rodzi się wielka przyjaźń dwóch żydowskich chłopaków, którzy chcą stworzyć komiks, który podbije gusta amerykańskich czytelników. Ponadto Tarczyński na warsztat wziął „Wszystkich ludzi prezydenta” Carla Bernsteina, „Ani złego słowa” Uzodinma Iweala, „Zbrodnię Kajzera” Davida Olusogi oraz „Izabelę” Kirstin Downey.

Nagrody

Piotr Tarczyński, za powieść „Tajemnica domu Helclów”, wspólnie z Jackiem Dehnelem, był nominowany w Plebiscycie Książka Roku 2015 portalu Lubimy Czytać, w kategorii Kryminał/Sensacja/Thriller.

Źródło zdjęcia: https://wydawnictwofiltry.pl/piotr-tarczynski/

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.