Bycie Tygrysem to niełatwa sprawa. Zajmująca, wciągająca, ekscytująca w najwyższym stopniu, ale niełatwa. A to do kogoś trzeba się podkraść, szorując brzuchem po ziemi, a to kogoś trzeba namówić, żeby dał się zjeść, wdając się z nim w długą, kulturalną konwersację, a ile potem jeszcze tłumaczenia się przed znajomymi, same problemy. Ale czasami bywa tak, zwłaszcza po zmierzchu, że bycie Tygrysem staje się wprost… magiczne. Roaaar!
Bohaterką książki jest malutka Jętka, która właśnie przyszła na świat i wyrusza na podbój Nowego Jorku. Jeszcze nie wie, że ma czas tylko do zachodu słońca, bo jej życie kończy się o zmierzchu. Poznać Nowy Jork w jeden dzień to nie lada wyzwanie. Jętka, ciekawa świata i żądna wrażeń, nie waha się ani chwili. Jej przewodniczką jest Mucha, która zna miasto jak mało kto. Zaczynają więc szaleńczą podróż. Czy zdążą uścisnąć rękę prezydenta, zanim słońce schowa się za horyzont? Zaw...
Co było pierwsze: jajko czy kura? Oczywiście, że jajko, no przecież kura sama się nie wykluła. Zaraz. Ale skąd wzięło się jajko? Przecież ktoś je musiał znieść. Kura. Kura była pierwsza. Chwila. Kura pierwsza? Kury wylęgają się z jajek. Czyli jednak jajko. Tak. Nie. Żeby było jajko musi być kura. A żeby była kura musi być… jajko? Odpowiedzi szukajcie w książce. Może ją znajdziecie. Dobrej zabawy!
Czy wiecie, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień? Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni... Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z ...
Mama Żabki zna prosty i skuteczny sposób na poprawę humoru swojej córeczki. Jest nim czuły i promienny uśmiech, który niczym serdeczne zaklęcie potrafi przemienić smutek w radość.
Ta wzruszająca i zabawna opowieść o Żabce, jej leśnych przyjaciołach i wielkiej mocy jednego uśmiechu rozweseli każdego z was. Sprawdźcie sami!
Przed kilkoma dniami nakładem Fundacji Kultury AFRONT ukazała się druga książka poetycka Przemysława Wechterowicza! Okładka to dzieło autorstwa znakomitego grafika Bartka Minkiewicza, odpowiedzialnego także za poprzednią książkę Wechterowicza wydaną przez naszą Fundację („Wnętrze mężczyzny jest wspaniałe”, Bukowno 2022).
Bohaterami książki są dwa sympatyczne i przebojowe owady. Malutka Jętka – odważna, ciekawa świata i żądna wrażeń, oraz Mucha – życzliwa towarzyszka i mądra przewodniczka. Podarowują sobie jeden jedyny dzień życia, niesamowity dzień! Ten niezwykły duet porwie was w szaleńczą podróż pełną zabawnych i wzruszających chwil, zaskakujących zwrotów akcji i fascynujących miejsc. Lećmy już, Jętka ma przecież tylko ten jeden dzień... Ruszamy na podbój Nowego Jorku! Piękna i mądra opowi...
Najnowsza książka dwójki młodych autorów, twórców wielokrotnie nagradzanych Wielkich Marzeń. Tym razem zajęli się literami alfabetu, które dzięki ich niezwykłej wyobraźni zamieniają się w prześmieszne postaci opowiadające swoje historie, dzielące się marzeniami i problemami.
Książka wiosną tego roku ukazała się we Francji.
Spójrzcie – wyszeptała Orzesznica i wszyscy podążyli
wzrokiem za jej łapką.
Na granatowo-czarnej tafli jeziora coś nagle zaskrzyło
i oto zobaczyli odbitą jak w zwierciadle gwiazdę, która
wywołując delikatne poruszenie lustra wody, rozpłomieniła
się niczym drogocenny kamień. Z każdą chwilą pojawiały się
kolejne, aż w końcu całe jezioro zalśniło jak w tajemnej
i pięknej baśni.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.