Wirtualne Targi

Quentin Tarantino Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Spekulacje o kinie. Cinema Speculation, Książka | Quentin Tarantino

    Filmy, które ukształtowały bezkompromisowego artystę Quentin Tarantino jest nie tylko jednym z najsłynniejszych współczesnych twórców filmowych, lecz także prawdopodobnie największym pasjonatem kina na świecie. Przez lata w wywiadach przekonywał, że w końcu zajmie się pisaniem książek o filmach. Wreszcie nadszedł ten moment: długo oczekiwane Spekulacje o kinie są tak dobre, jak tylko fani reżysera i miłośnicy kinematografii mogli sobie wymarzyć. Tarantino skupia ...

    Promocja
    okładka Pewnego razu w Hollywood, Książka | Quentin Tarantino

    Długo oczekiwane pierwsze dzieło fabularne Quentina Tarantino – jednocześnie zabawne, smakowite i brutalne – to nieustannie zaskakująca, czasem szokująca adaptacja jego nagrodzonego Oscarem filmu. RICK DALTON – Niegdyś Rick był gwiazdą serialu telewizyjnego, ale stracił popularność i ostatnio gra jedynie role czarnych charakterów w filmach, na których nikomu nie zależy, oraz topi smutki w litrach whisky sour. Czy telefon z Rzymu odmieni jego los, czy raczej go przypieczętuje...

Quentin Tarantino Książki

Quentin Tarantino to amerykański reżyser, scenarzysta, a także aktor filmowy, uważany obok Davida Lyncha oraz braci Coen za czołowego przedstawiciela postmodernizmu filmowego. Wśród jego najważniejszych obrazów znajdują się „Wściekłe psy”, „Pulp Fiction”, „Kill Bill”, „Jackie Brown”, „Bękarty wojny” czy „Pewnego razu… w Hollywood”. Charakterystyczny styl Tarantino opiera się na mieszance gatunków oraz stylów filmowych. Jego filmy pełne są drastycznej przemocy (traktowanej często ironicznie), wielu nawiązań do kultury masowej, wielu silnych, niezależnych postaci kobiecych, a także rozbudowanych dialogów i wielu mylących suspensów. Prywatnie Quentin Tarantino jest mężem izraelskiej piosenkarki Danielli Pick. Para doczekała się jak dotychczas jednego syna, Leo.

Życiorys Quentina Tarantino

Quentin Jerome Tarantino urodził się 27 marca 1963 roku w Knoxville w stanie Tennessee. Przyszły reżyser porzucił szkołę w wieku lat 16 i całkowicie poświęcił się swojej pasji do kina. Pierwszą próbą własnej twórczości było „My Best Friend’s Birthday” rozpoczęte w 1985 roku, lecz nieukończone z powodu pożaru materiału filmowego i pojawiających się coraz to nowych problemów z produkcją. Dwa pierwsze autorskie scenariusze Tarantino sprzedał Olivierowi Stone’owi („Urodzeni mordercy”) oraz Tony’emu Scottowi („Prawdziwy romans”), zdobywając tym samym środki na własny film. Były nim „Wściekłe psy”, które pojawiły się na ekranach w 1992 roku. Ich popularność przyniosła Quentinowi Tarantino kontrakt w wytwórnią Miramax. Dzięki temu światło dzienne ujrzało kultowe „Pulp Fiction”, przynosząc autorowi Złotą Palmę, Złoty Glob za scenariusz oraz siedem nominacji do Oscara. Tarantino często współpracował później także z Robertem Rodriguezem (m.in. „Sin City”, „Grindhouse”). Pewne uznanie przyniósł mu później dramat gangsterski „Jackie Brown”, po którym reżyser miał kilkuletnią przerwę od kręcenia filmów. Tarantino poświęcił się wtedy pisaniu scenariusza, który zrealizował w dwuczęściowym „Kill Billu”. W kolejnych latach powstały chociażby „Bękarty wojny” (2009), „Django” (2012) czy „Nienawistna ósemka” (2015).

“Pewnego razu… w Hollywood” książka Quentina Tarantino na Woblink

W 2019 roku do kin wszedł komediodramat zatytułowany „Pewnego razu… w Hollywood”, którego reżyserem oraz autorem scenariusza był Quentin Tarantino. Fabuła filmu skupia się wokół Hollywood w latach 60. XX wieku oraz grupy Charlesa Mansona. Opowiada historię Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio) i jego dublera Cliffa Bootha (Brad Pitt). Kariera tego pierwszego stoi na skraju załamania, a Dalton podejmuje drastyczne kroki, by temu zapobiec. W tym samym czasie sekta Charlesa Mansona planuje włamanie do willi Romana Polańskiego i jego żony Sharon Tate (Margot Robbie), by zamordować przebywające tam osoby. Drogi grupy oraz Daltona i Bootha przypadkiem krzyżują się. „Pewnego razu… w Hollywood” otrzymało trzy Złote Globy oraz dziesięć nominacji do Oscara. Wyróżniono go dwoma statuetkami, dla Brana Pitta za najlepszą rolę drugoplanową oraz dla Barbari Ling i Nancy Haigh za najlepszą scenografię.

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się książka „Pewnego razu w Hollywood” autorstwa Quentina Tarantino. Nie jest to scenariusz filmu, lecz powieść opowiadającą wszystko to, czego nie dopowiedział film. Nowe wątki, pogłębione historie postaci, odpowiedzi na niektóre nurtujące po seansie pytania. Myliłby się jednak ten, kto myśli, że to pozycja jedynie dla tych, którzy widzieli film. To także przewrotna, miejscami brutalna, ale także wzruszająca historia o nieistniejącym już Hollywood, którą warto poznać nawet bez oglądania kinowego pierwowzoru. „Pewnego razu w Hollywood” Quentina Tarantino znajdziecie na Woblink jako ebooka, książkę papierową lub audiobooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.