Rose McGowan - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Odważna, Książka | Rose McGowan

    Tę książkę czyta się jak dziennik kobiety doprowadzonej do szaleństwa przez napastliwych mężczyzn, którzy zakładają, że i tak nikt jej nie wysłucha. Tym razem jednak prawda została w końcu odsłonięta, a Rose McGowan triumfowała. The New York Times Book Review “Odważna” to piękny manifest. Nie tylko przeciwko konkretnym mężczyznom, którzy źle traktowali McGowan, ludziom, którzy do tego dopuszczali, ale także przeciwko całemu przemysłowi filmowemu. The Boston Globe Rose McGowan...

Rose McGowan - książki, ebooki i audiobooki

Rose McGowan to amerykańska aktorka, znana z takich filmów jak „Krzyk”, „Cukiereczek” czy „Czarna dalia”. Występowała także w wielu serialach telewizyjnych, między innymi w „Czarodziejkach” lub miniserialu „Elvis”. Fanom Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza znana jest także z obydwu części projektu „Grindhouse”. Aktorka jest także autorką książki „Odważna” opowiadającej o zgwałceniu jej przez producenta filmowego Harveya Weinsteina i dalszym życiu po tej traumie. Rose McGowan jest uważana za jedną z osób, które przełamały mowę zmilczenia w kwestii molestowania seksualnego w Hollywood oraz jedną z liderek ruchu MeToo.

Życiorys Rose McGowan

Rose Arianna McGowan urodziła się 5 września 1973 roku we Florencji. Była drugą z sześciorga dzieci, których matka, Terri, była amerykańską pisarką francuskiego pochodzenia, a ojciec, Daniel, artysta, pochodził z rodziny irlandzkich emigrantów. Rodzice byli członkami sekty Dzieci Boga we Włoszech, w ramach której aktorka się wychowywała, często podróżując przy tym po Europie z rodzicami. Dzięki ojcu stała się dziecięcą modelką i pozowała dla wielu włoskich magazynów. Gdy Rose miała 10 lat, rodzice wrócili do Stanów Zjednoczonych i osiedli w Eugene w stanie Oregon. Jej dzieciństwo i okres dorastania były dość burzliwe – uciekła z domu i żyła przez jakiś czas w Portland (Oregon), przygarnięta przez grupę drag queens. Po niedługim czasie rodzice Rose McGowan rozwiedli się, a ona zamieszkała wraz z ojcem w Seattle. Uczęszczała tam do Roosevelt High School oraz Nova Alternative High School, dorabiając w McDonald’sie. W wieku 15 lat oficjalnie uniezależniła się od rodziców i przeniosła do Los Angeles.

W 1999 roku Rose McGowan zaręczyła się z Marilynem Mansonem, para rozstała się jednak dwa lata później. Później aktorka zaręczona była także z Robertem Rodriguezem, ale związek ten także się rozpadł. Zaręczyny w 2013 roku z artystą wizualnym Davey’em Detailem wydawały się trwałe – ślub pary nastąpił 12 października 2013 roku, jednak już 10 listopada 2016 ogłoszony został ich rozwód.

Kariera filmowa

Swój filmowy debiut Rose McGowan miała w krótkiej roli w komedii Pauly’a Shore’a „Encino Man” (1992). Została zauważona, gdy obsadzono ją w głównej roli Amy Blue w czarnej komedii w reżyserii Gregga Arakiego „Doom Generation – Stracone pokolenie” (1995). Historia skupiona była na trójce nastolatków i ich podróży przez życie, pełnej seksu i przemocy. Film zwrócił uwagę krytyki, a rola McGowan uznanie – została nominowana do Independent Spirit Awards w 1996 roku w kategorii najlepszego debiutu. Aktorka jest kojarzona w dużej mierze dzięki swojej kolejnej roli – niewinnej, ale równocześnie cynicznej i odważnej Tatum Riley w kultowym filmie „Krzyk” (1996). Po sukcesie filmu popularność McGowan rosła, jednak aktorka większość lat 90. spędziła, grając w filmach niezależnych. Dzięki temu można ją było zobaczyć w takich obrazach jak „Donikąd” czy „Odwieczny wróg” (wraz z Peterem O’Toolem).

W 2001 roku Rose McGowan dołączyła do obsady serialu „Czarodziejki”, gdy odeszła z niego Shannen Doherty. Aktorka zagrała Paige Matthews w sezonach od czwartego do ósmego, ostatniego. Oglądać można ją było także u boku Brendana Frasera, Bridget Fondy oraz Whoopi Goldberw w mrocznej komedii fantasy „Małpiszon” (2001). McGowan zagrała później aktorkę i piosenkarkę Ann-Margret w miniserialu produkcji CBS pt. „Elvis” (2005). Pojawiła się także w obydwu częściach projektu „Grindhouse” jako tancerka go-go i przywódczyni rebeliantów w segmencie Roberta Rodrigueza, zatytułowanym „Planet Terror”, oraz jako ofiara mizoginistycznego, psychopatycznego kaskadera w segmencie Quentina Tarantino „Death Proof”.

„Odważna”

30 stycznia 2018 roku ukazała się książka autorstwa Rose McGowan, „Odważna”. Przedstawia ona wydarzenia z 1997 roku, które miały podczas festiwalu Sundance, na którym oglądać można było film z McGowan zatytułowany „Na całość”. To tam aktorka poznała producenta Harveya Weinsteina, który po pokazie zaprosił ją do restauracji, a następnie znaleźli się razem w pokoju hotelowym, w którym mężczyzna miał zgwałcić McGowan. „Odważna” to jednak nie tylko dziennik opisujący tamte tragiczne wydarzenia. To także zapis i manifest przeciwko całej toksycznej machinie Hollywood, w której kobieta traktowana bywa jak przedmiot, któremu zrobić można wszystko, bo i tak nic nie wyjawi, a nawet jeśli, to nikt jej nie uwierzy. Rose McGowan nie mówiła o swojej traumie przez 20 lat, po których odważyła się publicznie opowiedzieć o tym, co ją spotkało. Była ona jedną z pierwszych kobiet, które w 2017 roku oskarżyły Weinsteina o molestowanie seksualne i gwałt. Ich odwaga oraz determinacja w ukaraniu winnych, a także ukazaniu prawdy na temat mechanizmów funkcjonujących w przemyśle filmowym odbiła się szerokim echem i zapoczątkowała ruch #MeToo na całym świecie. „New York Times” poinformował w tym samym roku, że Weinstein przez kilkadziesiąt lat molestował seksualnie swoje asystentki, aktorki i inne pracownice, z którymi współpracował w swoich licznych projektach. Od tego momentu 87 kobiet oficjalnie oskarżyło producenta o wykorzystywanie seksualne. Wśród nich, obok Rose McGowan, znajdują się tak znane nazwiska jak Angelina Jolie, Kate Beckinsale, Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Cara Delevingne, Eva Green, Salma Hayek, Uma Thurman czy Madonna.

„Odważna” - książka Rose McGowan w księgarni internetowej Woblink

„Odważna” opowiada historię Rose McGowan w sposób do bólu szczery, pokazując wszystkie blaski, ale przede wszystkim cienie amerykańskiego przemysłu filmowego. To książka o odzyskiwaniu samej siebie, a także o ogromnej determinacji oraz poszukiwaniu sprawiedliwości. W Polsce została wydana nakładem Wydawnictwa Agora. Znajdziecie ją w księgarni internetowej Woblink zarówno w formie książki papierowej, jak i ebooka.