Czy Sadaj jest kobietą, czy mężczyzną? Prawdopodobnie jest połączeniem. Dobrze. Bo wyszła z tego bardzo dowcipna, dobrze napisana, lekka i trochę romantyczna książka, w której nie ma ani słowa o klimakterium. A gdyby Sadaj był jednopłciowy, to znaczy męski, na pewno by sobie nie odpuścił.
RR, Gazeta Wyborcza
W puszczy nad rzeką Marongo codziennie dzieje się coś niezwykłego. Profesor Mrówka Ludojad pracuje nad kolejnym wynalazkiem, Buka zyskuje sławę, Bokochodek tka przepiękne pajęczyny i marzy o obiadach przy królewskim stole.
W popłoch wprowadza zwierzęta pojawienie się Dwugłowego Tygrysa, a kiedy puszczę zalewa woda, król Lew Wielki grozi sprawcy tego nieszczęścia śmiercią…
II nagroda ex aequo drugiej edycji konkursu prozatorskiego wydawnictwa ZNAK Powieść Ryszarda Sadaja to zabawna, zaskakująca, pełna kostycznego humoru historia chłopca pozbawionego władzy w nogach, który rekompensuje sobie kalectwo, zyskując coraz większą władzę nad otoczeniem. Z inwalidzkiego wózka inaczej, ostrzej, z ironicznym dystansem ogląda się historię ostatnich lat komunizmu i czasy po wielkiej przemianie. (Jerzy Jarzębski) Bohaterem i narratorem Ławki pod kaszta...
Posłuchajcie, pewna kaczka… Może powiecie, że miała czubek z kokardą i kupowała ser u fryzjera? Otóż nie – ta kaczka chciała koniecznie znaleźć się w prawdziwej encyklopedii. Tak to sobie wzięła do serca, że poświęciła pół życia, by dokonać wielkich czynów. Martwiły się inne kaczki, oj, martwiły. Ale na koniec… Zresztą przeczytajcie sami.