Majówkowy Maraton Czytelniczy

Barbara Sadurska Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Barbara Sadurska Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Barbara Sadurska to polska prawniczka, specjalizująca się przede wszystkim w prawie autorskim, a także pisarka - autorka głośnej książki “Mapa”. Sadurska ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jak również tamtejszą polonistykę. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ pt. “Prawo autorskie, prasowe i wydawnicze”, oraz „Społeczeństwo informacyjne” na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Prowadzi szkolenia z prawa autorskiego oraz warsztaty kreatywnego pisania. W 2020 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za “Mapę”.

“Mapa” - debiutancka książka Sadurskiej

Na debiutancką książkę Barbary Sadurskiej, “Mapa”, składa się siedem opowiadań, które łączy motyw XV-wiecznej mapy świata. W tym czasie, gdy pokrywało ją jeszcze wiele białych plam, rozpalały one wyobraźnię i stanowiły wyzwanie dla śmiałków. Nielinearna opowieść Sadurskiej, napisana charakterystycznym, zadziornym językiem, mknie przez kilka wieków, wskazując na pozornie niemające ze sobą wiele wspólnego postaci i historie. Nie ma tu klucza, nie ma prostego związku przyczynowo-skutkowego. Podróżujemy przez historię, spotykając to Rembrandta, to nazistę w czasie II wojny światowej. Razem z nimi przeżywamy co i rusz jakieś déjà vu - tyle że nie zawsze należy ono do życiorysu bohatera, który je odczuwa … Tytułowa mapa przechodzi z rąk do rąk, przywodząc na myśl opowieści w stylu “Imienia róży” Umberta Eco. Równocześnie opowiada o ludzkiej tożsamości i łatwości, z jaką człowiek nakłada maski, by ukryć się przed światem.

Nagrody literackie Barbary Sadurskiej

Barbara Sadurska za “Mapę” otrzymała przede wszystkim Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza 2020, jak również była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki “Gryfia”. Wcześniej Sadurska otrzymała III nagrodę Agencji Dramatu i Teatru “Wszystko takie smutne” (2009), II nagrodę w konkursie “Trzy Korony” - Małopolska Nagroda Filmowa, za pełnometrażowy scenariusz filmowy “Calineczka” (2011), a także I nagrodę w konkursie na najlepsze opowiadanie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań za dzieło “Pełnia” (2018).

Szukasz wciągających historii i opowiadań pełnych nieoczywistych zakończeń? Znajdziesz ich wiele na Woblinku - zarówno w ebookach, jak i audiobookach czy książkach papierowych.

Źródło zdjęcia: Miesięcznik Znak, Fot. Wojciech Karliński

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.