Sarah Waters Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Złodziejka, Ebook | Sarah Waters

    Czy wśród brudu i potworności wiktoriańskiego Londynu jest jeszcze miejsce na prawdziwie namiętne uczucie?Wiktoriańska Anglia, rok 1862. Sue Trinder to córka złodziejki i morderczyni. Mieszka w Londynie, w domu oszusta i pasera, w którym codziennie załatwia się brudne interesy. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje nietypową propozycję - jeśli pomoże tajemniczemu mężczyźnie w uwiedzeniu bogatej sieroty Maud Lilly, otrzyma połowę jej pieniędzy. Gdy się zgadza, trafia do domu wuja ...

    okładka Pod osłoną nocy, Ebook | Sarah Waters

    Niezwykle aktualna opowieść o piętnie, jakie przeżycia wojenne odciskają na duszy i sercu."Pod osłoną nocy" to historia czworga londyńczyków - trzech kobiet i młodego mężczyzny o burzliwej przeszłości. Intymna i prawdziwa aż do bólu, ukazuje ich losy od traumatycznej II wojny światowej do trudnych lat po niej. Kay, która w czasie wojny żyła pełnią życia, dziś nosi się jak mężczyzna i nie ustaje w poszukiwaniach czegoś, co wciąż jej się wymyka. Helen, pełna wdzięku i powszechn...

Sarah Waters Ebooki

Sarah Waters to współczesna brytyjska pisarka, znawczyni powieści wiktoriańskiej z doktoratem z literatury brytyjskiej w gay and lesbian historical fiction. Jest autorką sześciu powieści: „Muskając aksamit”, „Niebanalna więź”, „Złodziejka”, „Pod osłoną nocy”, „Ktoś we mnie” i „Za ścianą”. Każda z nich ukazała się w Polsce. W 2003 roku Waters otrzymała nagrodę British Book Awards w kategorii Autor Roku. Jej proza znalazła się na krótkiej liście Bookera i Women’s Prize for Fiction. Autorka była przez jakiś czas w kręgu London North Writers, do którego należeli tacy powieściopisarze jak Neil Blackmore czy Charles Palliser.

Waters przyszła na świat w 1966 roku w Neyland, w hrabstwie Pembrokeshire w Walii. Jej matka była gospodynią domową, a ojciec inżynierem pracującym w rafinerii ropy naftowej. Jak sama opowiada, to właśnie ojciec przekonał ją do tworzenia. Mimo to przez długi czas nie planowała kariery literackiej. Waters ukończyła studia i uzyskała stopnie naukowe z zakresu literatury – licencjat na University of Kent, magistra na Lancaster University i doktorat na Queen Mary and Westfield College. Napisała pracę doktorską zatytułowaną „Lesbian and gay historical fictions, od 1870 roku”, która stała się inspiracją i źródłem jej powieści. Zaraz po skończeniu swojego doktoratu rozpoczęła pracę nad pierwszą książką.

Sarah Waters mieszka w Londynie, a dokładniej na strychu wiktoriańskiego mieszkania w Kennington.

Książki Sarah Waters

Sarah Waters pisze kunsztowne, rozbudowane powieści przywodzące na myśl literaturę czasów wiktoriańskich. Charakteryzują ją dopracowany styl i piękny język, dzięki któremu czytelnicy już od pierwszej strony zatracają się w snutych przez autorkę opowieściach. Tworzy angażujące fabuły, a wszyscy jej bohaterowie to wiarygodne postacie z krwi i kości. Pisane przez nią opowieści wymagają wcześniejszego researchu, jednak autorka lubi tę część procesu twórczego. Z wyjątkiem jednej powieści, wszystkie książki Waters zawierają motywy lesbijskie. W swoim dorobku literackim ma następujące powieści: „Muskając aksamit” (1998, polskie wydanie 2005), „Niebanalna więź (1999, polskie wydanie 2004), „Złodziejka” (2002, polskie wydanie 2004), „Pod osłoną nocy” (2006, polskie wydanie 2007), „Ktoś we mnie” (2009, polskie wydanie 2009) i „Za ścianą” (2015, polskie wydanie 2015). Na twórczość Sarah Waters wpłynęli tacy pisarze jak Charles Dickens, Wilkie Collins, Mary Shelley, John Fowles czy siostry Brontë.

Autorka zadebiutowała w 1998 roku powieścią „Muskając aksamit”. To piękna i angażująca opowieść o poszukiwaniu miłości, szczęścia oraz tożsamości – także tej seksualnej. Historia dzieje się w Anglii u schyłku XIX wieku. Uporządkowane życie córki sprzedawcy ostryg, Nancy Astler, wywraca się do góry nogami, kiedy na jej drodze pojawia się gwiazda wodewilu, Kitty Butler. Nancy postanawia opuścić rodzinę i razem z nową przyjaciółką wyruszyć w podróż do Londynu.

Kolejna była „Niebanalna więź”. Główna bohaterka, Margaret Prior, stara się odzyskać równowagę po śmierci ukochanego ojca. Dziewczyna postanawia przysłużyć się społeczeństwu i zaczyna odwiedzać więźniarki przebywające w zakładzie Millbank. Poznaje tam uzdolnione medium, Selinę Dawes. Na początku Margaret jest sceptyczna wobec „zdolności” Seliny, jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat tajemnic i duchów.

Trzecią powieścią w dorobku Waters jest „Złodziejka” będąca niezwykłą opowieścią o dwóch osiemnastoletnich sierotach – jedna z nich to córka złodziejki i morderczyni, druga to wykształcona panna z dobrego domu. Pewnego dnia losy dziewcząt łączą się odmieniając ich życie.

W 2006 roku ukazała się książka „Pod osłoną nocy”, nominowana do takich nagród jak Orange Prize oraz Man Booker Prize. Autorka przedstawia w niej losy czwórki londyńczyków, tworząc intymną i niesamowicie prawdziwą historię. Z okazji wydania tej powieści Sarah Waters w 2007 roku odwiedziła Polskę, gdzie spotkała się z czytelnikami. Jedno ze spotkań prowadziła Kazimiera Szczuka.

Przedostatni tytuł Waters to „Ktoś we mnie”, również nominowany do Nagrody Bookera. Tym razem na kartach powieści opowiada o serii tajemniczych zdarzeń, do jakich dochodzi w domu rodziny Ayersów. Posiadłość staje się tłem pełnych mroku wydarzeń, których świadkiem staje się młody doktor Faraday.

„Za ścianą” to, póki co, ostatnia powieść mistrzyni fabuły, w której autorka wykorzystuje motywy, za które pokochały ją miliony czytelników – gwałtowna i namiętna miłość, zaskakujące zwroty akcji i pilnie strzeżona tajemnica. Dwudziestosześcioletnia Frances razem z matką są zmuszone przyjąć lokatorów. Wraz z przybyciem młodego małżeństwa, do szarej rzeczywistości kobiet wkrada się niespodziewany powiew świeżości i chaos. Kiedy Frances zaprzyjaźnia się z Lilian, ich lojalność wobec najbliższych stanie pod znakiem zapytania.

W Polsce wszystkie powieści Sarah Waters ukazały się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka – w formie książek papierowych oraz ebooków.

Nagrody i nominacje

Sarah Waters za powieść „Złodziejka” została uhonorowana w 2002 roku nagrodą Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych. Rok później wyróżniono ją tytułem Najlepszego spośród Młodych Brytyjskich Powieściopisarzy. Dodatkowo Waters jest laureatką wielu wyróżnień w kategorii Lesbian And Gay Fiction (za powieści „Muskając aksamit” oraz „Niebanalna więź”). Czterokrotnie została wybrana Autorką Roku – przez British Book Awards, The Booksellers Association, Stonewall’s Writer of the Decade. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą Sunday Times, a w 2019 roku, z okazji urodzin królowej, otrzymała OBE za zasługi dla literatury. W 2006 roku książka „Pod osłoną nocy” została nominowana do dwóch prestiżowych międzynarodowych nagród Man Booker Prize i Orange Prize.

Proza Waters na ekranie

Powieści Sarah Waters spodobały się nie tylko czytelnikom, ale także filmowcom i innym twórcom – wszystkie zostały zaadaptowane na sztuki teatralne czy filmy. Na podstawie prozy jej autorstwa ukazały się następujące produkcje: „Muskając aksamit”, „Złodziejka”, „Niebanalna więź”, „The Night Watch”, „Służąca” oraz „Ktoś we mnie”. Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa ostatnie filmy. Pierwszy z nich to „Służąca” z 2016 roku w reżyserii Chan-wook Parka. Film jest erotycznym thrillerem, w którym za namową pewnego oszusta dziewczyna zatrudnia się jako służąca u arystokratki. Bohaterka ma pomóc mu rozkochać ją w sobie. Kolejny tytuł, „Ktoś we mnie” został wyreżyserowany przez Lenny’ego Abrahamsona. Zagrali w nim tacy aktorzy jak Domhnall Gleeson, Ruth Wilson czy Will Poulter.

Książki Sarah Waters w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink.com znajdziecie książki Sarah Waters: „Muskając aksamit” i „Niebanalna więź” w formie ebooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.