Majówkowy Maraton Czytelniczy

Serhij Żadan Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Serhij Żadan Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Serhij Żadan urodził się w 1974 roku w Starobielsku. To jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy ukraińskich. Jest autorem kilku powieści i tomów poezji. Ponadto zajmuje się tłumaczeniami i pisaniem esejów. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus” za powieść „Mezopotoamia”. Na co dzień mieszka w Charkowie.

Żadan jest również muzykiem, współpracował z zespołem Luk. Od 2007 roku Żadan występuje z zespołem Sobaky v Kosmosi wykonującym muzykę z pogranicza ska, punku, rocka i popu. Po kilku latach zespół zmienił nazwę na Żadan i Sobaky, który ma na swoim koncie kilka albumów – „Sportyvny Klub Armiyi” (2008), „Zbroya Proletariatu” (2012), „Byisya za neyi” (2012), „Sobaky” (2016) i „Madonna” (2019).

Serhij Żadan - życiorys

Żadan studiował filologię ukraińską i niemiecką na Uniwersytecie w Charkowie. Obronił tam pracę doktorską. Od czasów studenckich zaangażowany jest w działalność polityczną. Uczestniczył w demonstracjach podczas Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku. Opowiadał się przeciwko korupcji czy zastraszaniu polityków opozycji. W 2013 roku zaangażował się w działanie tzw. Euromajdanu w Charkowie. Od rozpoczęcia wojny w Donbasie w 2014 roku Żadan wielokrotnie odwiedzał front. Na podstawie doświadczeń z wojny napisał jedną ze swoich najważniejszych powieści – „Internat”. W lutym 2017 roku założył fundację swojego imienia, która ma nieść pomoc humanitarną w miastach dotkniętych konfliktem zbrojnym. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Żadan postanowił pozostać w swoim rodzinnym Charkowie. W mediach społecznościowych na bieżąco relacjonuje wydarzenia z miasta, angażuje się w liczne zbiórki i akcje pomocy ofiarom i rannym.

Twóczość Żadana

Serhij Żadan ma na swoim koncie blisko 20 książek, w Polsce ukazało się 12 z nich – „Historia kultury początku stulecia”, „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Etiopia”, „Woroszyłowgrad”, „Mezopotamia”, „Templariusze”, „Drohobycz”, „Internat” i „Antena”. Ponadto teksty Żadana ukazały się w czasopismach, licznych antologiach i zbiorach poezji m.in. w „Piśmie”, „Listach z Ukrainy”, „Dryblując przez granicę”, „Odessa transfer”, „Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy”, „Ukrainie”.

Po inwazji Rosji na Ukrainę z całej Polsce zaczęły płynąć wyrazy wsparcia z wszystkimi Ukraińcami. Z naszymi wschodnimi sąsiadami bardzo wyraźnie solidaryzowali się (i nadal solidaryzują) ludzie świata kultury. W akcie otuchy, a także prób lepszego zrozumienia tego, co dzieje się na Ukrainie, w mediach społecznościowych bardzo często cytowano Serhija Żadana. Większość z udostępnianych tekstów stanowiły wiersze dotyczące głównie wojny pochodzące z wydanego w Polsce przez Wydawnictwo Warstwy tomu „Antena”.

„Internat”

Jednym z najważniejszych dzieł w dorobku Serhija Żadana jest powieśćInternat”, która powstała w wyniku doświadczeń pisarza związanych z obecnością na pierwszej linii frontu w objętym wojną Donbasie. Żadan jest kronikarzem brutalnej i przerażającej rzeczywistości, w której dochodzi do końca świata jaki znamy. Głównym bohaterem powieści jest Pasza – trzydziestopięcioletni nauczyciel, który przemierza miasto w kierunku tytułowego internatu, z którego chce wyciągnąć swojego siostrzeńca i w miarę możliwości wrócić z nim do domu. Zadanie wydaje się niemal niewykonalne, bowiem w okolicy pojawili się dziwni ludzie, którzy nie są sympatyczni, nie pachną najlepiej i choć można się z nimi komunikować, to mówią w nieco innym języku.

Krok po kroku świat Paszy wywraca się do góry nogami i zaczyna wyglądać jak opustoszała, zimna ruina, w której panują okupanci. Powieść „Internat” ukazała się w 2017 roku. Przedstawiona w książce historia skupia się wokół Donbasu, ale dziś można powiedzieć, że ponura wizja ukraińskiego pisarza zaczyna się realizować na terenie całej wschodniej Ukrainy. Podobnie, jak w powieści Żadana kraj Paszy, tak teraz cała Ukraina może w ciągu kilku chwil zostać „anulowana”.

Dzieło wielokrotnie było porównywane do „Drogi” Cormaca McCarthy’ego. Jest jednak znaczna różnica między książkami obu pisarzy. Amerykanin stworzył postapokaliptyczną wizję świata, natomiast Żadan doświadczył opisywanej rzeczywistości na własnej skórze.

Książki Serhija Żadana na Woblinku

Książki Serhija Żadana w formie ebooka i papierowej dostępne są w księgarni internetowej Woblink. Dostępne są książki „Internat”, „Mezopotamia” oraz „Antena”.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.