Sigrid Undset Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Krystyna córka Lavransa. Wianek, Audiobook | Sigrid Undset

    Trylogia Krystyna, córka Lawransa napisana przez Sigrid Undset – laureatkę literackiej Nagrody Nobla za „wspaniałe opisy życia w średniowiecznej Skandynawii”.Przenieśmy się do średniowiecznej Norwegii, by wśród niesamowitych krajobrazów i szemrzących w dolinach potoków poznać mierzącą się z moralnymi dylematami bohaterkę, jej losy i przeżycia odarte z wszelkich pozorów.Wianek to pierwszy tom, opowiadający o Krystynie, oddanej córce norweskiego szlachcica. Poznajemy ją, gdy je...

    okładka Wianek, Audiobook | Sigrid Undset

    Na tle surowego, sugestywnie odmalowanego pejzażu XIC-wiecznej Norwegii rozgrywa się namiętny romans siedemnastoletniej złotowłosej Krystyny, córki właściciela dworu Jörund w dolinie Gudbrand, i lekkomyślnego Erlenda, którego wbrew woli ojca dziewczyna ostatecznie poślubia. Główna bohaterka to kobieta o wyrazistej osobowości, niezwykle uczuciowa, łatwo ulegająca zmysłowym popędom, a jednocześnie dążąca do doskonałości, nawet świętości. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia ...

Sigrid Undset Audiobooki

Sigrid Undset urodziła się w 1882 roku. To norweska pisarka, autorka nowel, opowiadań, esejów i powieści. W 1928 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury jako trzecia kobieta w historii. Wcześniej, w 1909 roku, wyróżniona została Selma Lagerlöf, a w 1926 roku Grazia Deledda. Undset uznawana jest za najwybitniejszą pisarkę norweską XX wieku i jedną z najważniejszych pisarek w historii literatury.

Życiorys i debiut Sigrid Undset

Undset pochodziła z rodziny inteligenckiej o humanistycznych horyzontach. Ojciec przyszłej noblistki był norweskim filologiem klasycznym i nordyckim oraz znanym archeologiem. Po ukończeniu szkoły podstawowej Sigrid Undset rozpoczęła naukę w szkole handlowej. Po śmierci ojca dziewczyna musiała podjąć się pracy biurowej, by dorobić do utrzymania rodziny. W 1905 roku Sigrid próbowała wydać swoją pierwszą książkę pt. „Aage Nilssøn til Ulvholm”, jednak rękopis został odrzucony przez wydawcę. Undset debiutowała w 1907 roku powieścią „Pani Marta Oulie”. Rok później ukazał się jej debiutancki zbiór nowel pt. „Szczęśliwy wiek”. Po publikacji sagi „Wiga-Ljot i Wigdis” otrzymała państwowe stypendium, które pozwoliło jej na zrezygnowanie z pracy i podróż do Niemiec i Włoch. W 1910 roku Undset opublikowała swój jedyny tomik wierszy pt. „Młodość”. Kolejna książka, powieść „Jenny” z 1911 roku, przyniosła jej dużą popularność. To inspirowana własnymi doświadczeniami opowieść o nieszczęśliwej miłości do starszego, żonatego malarza. Krytycy i analitycy dorobku Undset określają jej książki wydane w latach 1912-1920 jako literaturę kobiecą. W tym okresie pisarka podejmowała temat równości płci, jednocześnie pisząc o tym, że kobieta powinna zajmować się macierzyństwem.

Ważnym momentem w jej życiu było przejście w 1924 roku na katolicyzm. Decyzję o konwersji podjęła po zapoznaniu się z katolicką literaturą brytyjską. W 1928 roku Undset została świecką dominikanką.

Cykl Krystyna, córka Lavransa

W latach 1920-1922 ukazały się trzy tomy cyklu „Krystyna, córka Lavransa”: „Wianek” (1920), „Żona” (1921) i „Krzyż” (1922). Fabuła powieści osadzona jest w XIV-wiecznej Norwegii rządzonej przez Håkana V Magnussona i jego wnuka Magnusa Eriksona. Główną bohaterką jest Krystyna, córka chłopa Larvansa pochodzącego z Sel. Seria opisuje życie kobiety od czasu, gdy była małą dziewczynką, do czasu jej śmierci. Najważniejsze jest jednak tutaj tło – Undset z ogromną dbałością o szczegóły opisuje życie w średniowiecznej Norwegii: jedzenie, zwyczaje jej mieszkańców, praktyki religijne, wiejski tryb życia. Na dodatek pisarka używa języka odpowiedniego XIV-wiecznym Norwegom. Pisarka garściami czerpała z Biblii, liturgii, żywotów świętych, kronik, średniowiecznych listów, wspomnień ludowych, sag i innych źródeł literackich. Dzięki temu jej dzieła znakomicie oddają charakter epoki. Choć fabuła cyklu Undset rozgrywa się w średniowieczu, to pisarka wielokrotnie mówiła, że zawarte w jej powieściach wartości, konflikty, problemy, uniesienia słabości czy heroiczne zachowania bohaterów są uniwersalne i aktualne również współcześnie.

Olaf, syn Auduna

W latach 1925-1927 ukazała się dwutomowa książka Undset pt. „Olaf, syn Auduna”. To kolejna książka norweskiej pisarki, której fabuła rozgrywa się na przełomie XIII i XIV wieku w Norwegii. W 1928 roku Sigrid Undset otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „niezapomniany opis skandynawskiego średniowiecza”. Podstawą do przyznania jej tego prestiżowego wyróżnienia było właśnie wydanie „Krystyny, córki Lavransa” i „Olafa, syna Auduna”. Pisarka zrezygnowała z wygłoszenia wykładu noblowskiego, ponieważ twierdziła, że zdecydowanie lepiej pisze, niż mówi.

Na przełomie lat 30. i 40. XX wieku pisarka przeżyła falę tragedii. Najpierw zmarła jej córka, następnie matka i starszy syn. Undset była zagorzałą przeciwniczką narodowego socjalizmu, co stawiało ją w opozycji do innego norweskiego noblisty Knuta Hamsuna, zwolennika polityki Hitlera. Po inwazji III Rzeszy na Norwegię Undset wyemigrowała z młodszym synem do Stanów Zjednoczonych. Wybrała bardzo trudną trasę przez Szwecję, Związek Radziecki i Japonię. Pisarka zmarła w 1949 roku na udar mózgu. Obecnie jej podobiznę można zobaczyć na banknocie 500 koron norweskich.

Pozostałe książki Undset to „Legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu”, „Propaganda katolicka” (1927), „Etapy I–II” (1929–1933), „Krzak gorejący” (1930), „Wierna żona” (1936), „Norwescy święci” (1937) i „Madame Dorothea” (1939).

Książki Sigrid Undset na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Sigrid Undset w wersji papierowej i ebooka.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.