Od tej książki dostaniesz gęsiej skórki! Wszyscy lubimy się trochę bać, prawda? A więc, mój drogi Czytelniku, zgaśmy grzecznie wszystkie lampy, nakryjmy się kocem i zajrzyjmy do tajemniczej księgi! Mama Alicji zamieniona w kamień, potwór z sałaty dybiący na maleńkie dzieci, diabelski spinner sączący do ucha Patrycji złe myśli… Co jeszcze kryje się w Księgach kościotrupich pana Tomasza? Zwykłe strachy na Lachy czy opowieści z życia wzięte? Sprawdź sam, Czytelniku, jeśli tylko ...
Chciałbym, abyście wiedzieli, że chronimy skarby przyrody, gdy zbieramy osobno, czyli segregujemy, papier, plastik i metale, szkło, a także resztki kuchenne. Nowe rzeczy zostaną wyprodukowane nie z tych cennych skarbów, lecz z naszych śmieci. Świetnie, że nieznośna kwoka zmieniła swoje zachowanie!
Opowiem Wam o Panu Minutce, aby Was przekonać, że w pewnym sensie możemy zatrzymać czas. To nie żart! Wcale nie musimy się szybko starzeć i chorować. Zdrowy rozwój fizyczny, sprawność umysłu, a także dobra odporność organizmu zależy przede wszystkim od zdrowej diety. Przekonajcie się o tym, tak samo jak przekonali się mieszkańcy baśniolandii.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na widok kominiarza ludzie łapią się za guziki? Zapewne powiecie, że ma to przynieść szczęście. Owszem, jest w tym ziarnko prawdy. Na przykład w zeszłym tygodniu chwyciłem guzik na widok osmolonego kominiarza i od razu przeszła mi czkawka. Jednak z punktu widzenia kominiarza nie chodzi tylko o szczęście...Dlatego opowiem Wam o pewnej zmorze z komina. Nazywa się smog i jest bardzo groźna.
Cień człowieka w oknie opuszczonego domu – czy to duch, czy tylko gra świateł? Bartek czuje, że musi to sprawdzić... Wszyscy mówią, że kobieta z rudery pod lasem jest wiedźmą – a jeśli to nieprawda? Piotrek zaczyna mieć wątpliwości... Kamienny rycerz ma chronić kraj przed wielkim niebezpieczeństwem, ale może zechce też obronić pluszowego misia? Krzyś ma nadzieję, że tak... Trzy opowiadania i trzy różne spotkania z postaciami z krainy cienia. Innymi, obcymi, tajemniczymi. Czy ...
O tym, jak ważne jest korzystanie z ekologicznych środków transportu, przekonała się wiedźma Hogata, która na przekór innym wiedźmom postanowiła polatać na miotle spalinowej. Opowiem Wam, co z tego wynikło oraz jaki wpływ na nasze środowisko mają spaliny, które wydobywają się z rur wydechowych pojazdów.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.