Skwarnicki Marek Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pamięć się budzi. Wiersze wybrane, Książka | Skwarnicki Marek

    Zbiór zawierający niepublikowane dotąd wiersze poety. Marek Skwarnicki szczególnie miejsce w swojej twórczości wyznaczał poezji. Opublikował trzynaście tomów wierszy, w których zawarł zarówno wrażenia z licznych podróży, obrazy codziennego mierzenia się ze światem, medytacje religijne, przemyślenia dotyczące spraw ostatecznych, przemijania, cierpienia, śmierci. W jego życiu i pisarstwie istotną rolę odegrała przyjaźń z Czesławem Miłoszem, z którym przez lata prowadził swoist...

    Promocja
    okładka Mój Miłosz, Książka | Skwarnicki Marek

    Wspomnienia Marka Skwarnickiego są nie tylko kroniką przyjaźni, ukazują nieznanego Miłosza, daleko wykraczającego poza ramy, w jakie niektórzy chcieliby wtłoczyć. Wspomnienia Marka Skwarnickiego są nie tylko kroniką przyjaźni, ukazują także całą epokę, w której zapisali się bohaterowie tej książki, zwłaszcza Miłosz, ale również sam Skwarnicki, potomek loegionisty, znakomity pisarz i tłumacz z kręgów katolickich, w okresie komunistycznym będących enklawą wolności i myślenia ni...

    Promocja
    okładka Requiem dla Jana Pawła II, Książka | Skwarnicki Marek

    "Requiem dla Jana Pawła II” to wiersze żałobne Marka Skwarnickiego, napisane przez wybitnego poetę, dogłębnie poruszonego śmiercią Ojca Świętego. W przepięknych słowach ujął on pełne smutku wzruszenie, które ogarnęło i jego, i nas wszystkich, gdy słowiański papież udał się do domu Pana. Żal, bo Go już nie ma wśród nas, ale też i ogromna wdzięczność za to, co dla nas zrobił. Modlitwa za Niego, ale i do Niego; wszak nie tylko Polacy widzą w nim świętego. Autora łączyła z Ojcem ...

    Promocja
    okładka Księga pociechy. Modlitwy dla chorych, Książka | Skwarnicki Marek

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.