Wirtualne Targi

Solomin Nina - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka OK, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów, Książka | Solomin Nina

    Kiedy dziennikarka Nina Solomin mieszkała w Williamsburgu, zaledwie kilka przecznic od centrum Nowego Jorku, często miała wrażenie, że czas zatrzymał się tam lata temu... Mężczyźni w białych koszulach i czarnych płaszczach, z pejsami i brodami, w święta dodatkowo w sztrajmłach. Skromny strój kobiet osłaniający całe ciało niczym się nie wyróżniał, a peruka lub chusta była znakiem rozpoznawczym mężatki. Solomin nie wiedziała jeszcze, że życie członków tej społeczności regulują ...

Solomin Nina - książki, ebooki i audiobooki

Nina Solomin jest szwedzką pisarką i dziennikarką. Urodziła się 3 stycznia 1973 roku w Sztokholmie.

Autorka stara się chronić swoją prywatność, dlatego niewiele wiadomo na temat jej życia osobistego. Jak zdradziła w wywiadzie udzielonym portalowi CzytajPL, książki były obecne w jej życiu od najmłodszych lat. Zawdzięcza to swojej żydowsko-polskiej mamie, która podsuwała jej pozycje zarówno polskich, jak i żydowskich pisarzy, a w wieku 14 lat dała jej do przeczytania Kafkę. Jak wspomina Solomin, wiele z niego nie zrozumiała, książka jednak z pewnością poszerzyła jej horyzonty. Dziennikarka bez wahania określa siebie mianem “mola książkowego”, uwielbia zwłaszcza reportaże. Szczególnie ważnymi dla niej autorami są Hanna Krall, Ryszard Kapuściński, Jenny Diski, Swietłana Aleksijewicz oraz Bruce Chatwin.

Solomin studiowała literaturoznawstwo na Uniwersytecie Sztokholmskim. Pod koniec lat 90. zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie jako młoda dziennikarka, w dzielnicy Williamsburg na Brooklynie zbierała materiały do swojego bestsellerowego reportażu o nowojorskich chasydach, zatytułowanego “OK, amen”. W wieku 20 lat zajęła się krytyką literacką pracując dla jednego z największych szwedzkich dzienników “Svenska Dagbladet”. W latach 2002-2006 pracowała jako reporterka oraz prezenterka szwedzkiego radia. Następnie została redaktorką kulturalną magazynu “Vi” (2006-2016), redaktorką naczelną “Konstperspektiv” (2016-2017) oraz objęła funkcję dyrektor kulturalnej w dzienniku “Upsala Nya Tidning” (2017-2018).

Obecnie pracuje jako felietonistka, dziennikarka kulturalna oraz menedżerka ds. komunikacji dla instytucji rządowych (od 2018 roku).

“OK, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów” - debiutancki reportaż Niny Solomin

“OK, amen” to debiutancki reportaż Niny Solomin, który bardzo szybko po publikacji (2001) stał się bestsellerem. Został okrzyknięty “legendarnym” i zainicjował dyskusję o chasydach Satmar w prasie i na uniwersytetach (dziennikarstwo, historia, religioznawstwo). W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwartego 16 września 2020 roku.

W latach 90. młoda, dwudziestopięcioletnia, świeżo upieczona dziennikarka wprowadziła się do dzielnicy Williamsburg na Brooklynie. Chciała napisać artykuł o ultraortodoksyjnych Żydach, dokładniej chasydach. Wejście jednak w świat tej społeczności okazało się niełatwe. Było to, jak autorka wspomina po latach, wyczerpujące psychicznie zadanie. Czuła się jak outsiderka, a ludzie nie byli przyjaźnie nastawieni do nowej osoby. Tylko dzięki uporowi, młodzieńczej naiwności i otwartości udało jej się wypracować drogę do chasydzkiego świata.

“OK, amen” to książka z działu literatury faktu, napisana w sposób przystępny - czyta się ją jak dobrą powieść. Przedstawia ona społeczność chasydów zarówno z perspektywy kolektywu, jak i indywidualnych jednostek. Poznajemy zatem środowisko ortodoksyjnych Żydów, niezainteresowane jakimikolwiek reformami, skupione na zachowaniu starodawnego patriarchalnego stylu życia i ochronie przed świeckością. Ludzi żyjących przeszłością, których celem jest pamiętanie o historii i kontynuowanie judaizmu. Nie wolno uprawiać sportu, chodzić do kina, oglądać telewizji, czy czytać świeckich książek, gdyż postrzega się to jako stratę czasu, który można by poświęcić na studiowanie Tory lub spełnianie dobrych uczynków. Organizuje się za to huczne wesela i zaprasza setki gości - chasydzi uwielbiają tańczyć. Małżeństwa są aranżowane, kobietom nie wolno prowadzić samochodu, wchodzić do synagogi, a podczas miesiączki i porodu mężowi nie wolno ich dotykać. Autorka nie ocenia i nie krytykuje. Stara się przybliżyć czytelnikom zarówno ich, jak i swój punkt widzenia. Wskazuje jednak na zagrożenia, które niesie bliski i zorientowany społecznie styl życia zarówno w kontekście praw kobiet, jak i pandemii COVID-19, która w bolesny sposób dotknęła tę społeczność.

To jednak również opowieść o ludziach, którzy mają swoje problemy, obawy, troski, radości. Tak jak każdy człowiek na ziemi kochają, doświadczają bólu. Muszą pracować, dbać o rodzinę, obchodzą swoje święta religijne, mają czas na zabawę. Spotkamy tu zatem zarówno osobę bezsprzecznie postępującą według narzuconych przez religię zasad, religijnego Żyda poszukującego potwierdzenia sensu życia wedle tych reguł, jak i ciekawą świata i innego życia kobietę. Nina Solomin pokazuje, że mimo ogromnych różnic kulturowych, wszyscy jesteśmy tacy sami.

Książka idealnie wpisuje się w tzw. “chasydzką gorączkę” wywołaną pojawieniem się książek oraz seriali inspirowanych ultraortodoksyjną społecznością. W ostatnich latach premierę miały m.in. dokument Netflixa “Jedni z nas” (reż. Heidi Ewing), serial Shitsel, książka “Mazel Tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów” J. S. Margot, a także powieść “Unorthodox: jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” Deborah Feldman oparta na prawdziwej historii, opowiadająca historię dziewiętnastoletniej Esty, która ucieka z nowojorskiego Williamsburga. Na podstawie książki powstał miniserial Netflixa o tym samym tytule.

Kultura chasydzka w książce Niny Solomin

Jeśli szukacie pozycji, która przybliży Wam kulturę nowojorskich chasydów sięgnijcie po “OK, amen” Niny Solomin. Znajdziecie ją w księgarnii Woblink zarówno w wersji elektronicznej (ebook), jak i papierowej. Na blogu CzytajPL dostępny jest również wywiad z autorką reportażu (https://czytajpl.pl/2020/09/16/nina-solomin-wywiad-z-autorka-reportazu-ok-amen/).