Majówkowy Maraton Czytelniczy

Stanisław Zieliński Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Bitwy i potyczki 1863-1864, Książka | Stanisław Zieliński

    Bitwy i potyczki 1863-1864, na podstawie materyałów drukowanych i rękopiśmiennych. - Stanisław Zieliński Oprawa ekoskórzana.

    Reprint oryginału wydanego w 1913 r. Dołączone dodatkowo mapy:

    mapa bitew-potyczek na Litwie i Rusi z datami starć, przez S. Zielińskiego
    mapa bitew potyczek w Król Kongresowem
    tabela - rozwój i upadek ruchu zbrojnego

    Promocja
    okładka Bitwy i potyczki 1863-1864 oraz spis alfabetycznyi chronologiczny bitew i potyczek 1863-1864, Książka | Stanisław Zieliński

    Bitwy i potyczki 1863-1864, na podstawie materyałów drukowanych i rękopiśmiennych. - Stanisław Zieliński Oprawa miękka.

    Reprint oryginału wydanego w 1913 r. Dołączone dodatkowo mapy:
    mapa bitew-potyczek na Litwie i Rusi z datami starć, przez S. Zielińskiego
    mapa bitew potyczek w Król Kongresowem
    tabela - rozwój i upadek ruchu zbrojnego

    Promocja
    okładka Liga Narodowa na Rusi 1890-1920 Fragmenty historii pracy polskiej na kresach połdniowo-wschodnich, Książka | Stanisław Zieliński

    Publikowane opracowanie Stanisława Zielińskiego Liga Narodowa na Rusi 1890–1920. Fragment historii pracy polskiej na kresach południowo-wschodnich oparte zostało na jego wcześniejszej relacji o Lidze Narodowej, przygotowanej dla opracowującego dzieje obozu narodowego prof. Zygmunta Wojciechowskiego. Zachowując podobny układ treści, różni się od pierwszej wersji znacząco objętością (47 ss.). Ma charakter rozbudowanego wspomnienia i historycznej refleksji nie tylko o czasach i...

    Promocja
    okładka Bitwy i potyczki 1863-1864. Reprint wydania z 1913 roku, Książka | Stanisław Zieliński

    Bitwy i potyczki 1863-1864 to szczegółowy zapis walk toczących się podczas powstania styczniowego. Autor zauważył niedokładność i nieprecyzjność źródeł odnoszących się do tego wydarzenia. Przeszukując archiwa rosyjskie, polskie, kroniki i ręczne zapiski natrafił na rozbieżne daty, wielość nazw jednego miejsca, lub mało precyzyjne określenia pól bitew. Zasiadł więc nad mapami wojskowymi w celu porównania materiałów i uwiarygodnienia niektórych źródeł. Powstała szczegółowa kron...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.