Stiepanowa Maria Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pamięci, pamięci, Książka | Stiepanowa Maria

    "Umarła moja ciocia, siostra taty" - zaczyna Stiepanowa i zdanie to staje się punktem wyjścia do próby napisania historii rodziny. Ale choć autorka szuka śladów własnych prababć, dziadków i rodziców, to nie oni są głównym tematem tej książki. Jest nim mechanizm pamięci. Czy zapomniane przedmioty, karteluszki, zasłyszane fakty zachowują pamięć o przeszłości? Jak zapamiętać wiek XX, który rozerwał łańcuch pamięci? Jak wielka historia może odbijać się w osobistej pamięci współcz...

    Promocja
    okładka Pamięci pamięci, Książka | Stiepanowa Maria

    "Umarła moja ciocia, siostra taty" - zaczyna Stiepanowa i zdanie to staje się punktem wyjścia do próby napisania historii rodziny. Ale choć autorka szuka śladów własnych prababć, dziadków i rodziców, to nie oni są głównym tematem tej książki. Jest nim mechanizm pamięci. Czy zapomniane przedmioty, karteluszki, zasłyszane fakty zachowują pamięć o przeszłości? Jak zapamiętać wiek XX, który rozerwał łańcuch pamięci? Jak wielka historia może odbijać się w osobistej pamięci współ...

    Promocja
    okładka Wojna bestii i zwierząt, Książka | Stiepanowa Maria

    Tytułowa Wojna bestii i zwierząt jest intertekstualnym poematem o bezsensie wojny. Autorka nawiązuje w nim m.in. do Ziemi jałowej T.S. Eliota, staroruskiego Słowa o wyprawie Igora oraz starotestamentowych Psalmów w przekładzie staro-cerkiewno-słowiańskim. Liczne kryptocytaty i parafrazy pokazują, że kultura europejska jest jednością, a podział Europy na Wschodnią i Zachodnią jest podziałem stricte politycznym. Książka ukazuje się z okazji 7. Festiwalu Miłosza, organizowanego ...

Stiepanowa Maria Książki

Maria Stiepanowa to rosyjska pisarka, eseistka, poetka i dziennikarka. W swoim dorobku literackim ma kilka książek poetyckich i zbiorów esejów. Jej utwory zostały przetłumaczone na kilkanaście języków m.in. angielski, polski, fiński, francuski, hebrajski, włoski i niemiecki. W Polsce ukazały się dwa tytuły autorki „Wojna bestii i zwierząt” i „Pamięci pamięci”. Maria Stiepanowa jest laureatką wielu rosyjskich i europejskich nagród literackich. Te wyróżnienia to między innymi Nagroda im. Andrieja Biełego (2005), Nagroda im. Borisa Pasternaka (2005), Moskiewski Rachunek (2006, 2009, 2018), Lerici Pea Mosca (2011), Wielka Księga (2018), NOS (2019), Brücke Berlin (za najlepszą książkę przetłumaczoną na język niemiecki, 2020) i stypendium Iosifa Brodskiego. W 2021 roku angielski przekład „Pamięci pamięci” autorstwa Sashy Dugdale trafił na długą listę nominowanych do The Man Booker International Prize.

Życiorys Marii Stiepanowej

Przyszła na świat w 1972 roku w Moskwie, w rodzinie rosyjskich Żydów. Swój pierwszy wiersz napisała już we wczesnym dzieciństwie, a zadebiutowała na łamach magazynów literackich w latach 90. Jest absolwentką Instytutu Literackiego imienia A.M. Gorkiego. W 2007 roku założyła portal OpenSpace.ru, a następnie przekształciła go w Colta.ru, gdzie od 2012 roku pełni funkcję redaktor naczelnej będący. Colta.ru jest niezależnym portalem utrzymywanym z darowizn. Obie strony stanowiły bardzo ważne źródło wiedzy o rosyjskiej kulturze i literaturze. Poetka zaangażowała się także w tworzenie idei muzycznego projektu „Pasja według św. Mateusza”. Brali w nim udział współcześni poeci i kompozytorzy, a także wykorzystano motywy zaczerpnięte z twórczości Johanna Sebastiana Bacha.

W latach 2018-2019 była profesorem gościnnym na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Wykładała również w Selwyn College w University of Cambridge. Na co dzień mieszka w Moskwie.

„Wojna bestii i zwierząt”

Tom wierszy „Wojna bestii i zwierząt” to pierwsza książka Marii Stiepanowej, jaka ukazała się w polskim tłumaczeniu. Autorka nawiązuje w nim między innymi do staroruskiego Sowa, starotestamentowych Psalmów i „Ziemi jałowej” T.S. Eliota. Książka została wydana w 2018 roku nakładem wydawnictwa Wolno, w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy. Zawiera teksty z tomu Spolia, wydanego w 2015 roku.

„Pamięci pamięci”

Drugą książką autorki dostępną na polskim rynku jest „Pamięci pamięci”. W Rosji została wydana w 2017 roku i z miejsca została okrzyknięta przez krytyków jedną z najważniejszych książek ostatnich lat. Zdobyła także jedno z topowych rosyjskich wyróżnień literackich. Stiepanowa połączyła w niej elementy fikcji literackiej, przewodnika turystycznego, eseju i dokumentu historycznego. Dodatkowo w książce wchodzi w dialog z twórczością Susan Sontag, Rolanda Barthesa czy W.G. Sebalda. Punktem wyjścia dla Stiepanowej była historia jej rodziny, którą rozpoczyna rozprawę na temat pamięci.

Książki Marii Stiepanowej Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marii Stiepanowej: „Pamięci pamięci” w formie ebooka i papierowej oraz „Wojna bestii i zwierząt” w formie papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.