Bony na Mikołajki

Tadeusz Miciński Ebooki

Tadeusz Miciński urodził się w 1873 roku. To poeta, pisarz, autor poematów, wierszy kontemplacyjnych, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski. Miciński uważany jest za jednego z najważniejszych pisarzy ekspresjonistycznych. W jego prozie i poezji dominowały tematy mistyczne.

Najważniejsze książki Tadeusza Micińskiego

Do jego najważniejszych dzieł należą: poemat „Łazarze” (1896), opowiadanie „Nauczycielka” (1896), tomik poezji „W mroku gwiazd” (1902), powieść „Nietota. Księga tajemna Tatr” (1910), powieść „Xiądz Faust” (1913).

Miciński swoją prozę opierał na prawdzie objawionej. Dominowała w niej gnoza, fatalizm oraz teoria o wyjątkowości jednostek, które posiadają predyspozycje do posiadania duszy i życia wiecznego. Jego poglądy były skomplikowane i niejednoznaczne. Wierzył w naukowe zgłębianie wiedzy tajemnej, jednocześnie odrzucając religię i wiarę.

Micińskiego uważa się za jednego z prekursorów polskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jego utwory nasycone były mistyczną symboliką i licznymi alegoriami. Miciński był zwolennikiem łączenia filozofii dziejów z dokonaniami współczesnej techniki i mediów. W swoich utworach i adaptacjach teatralnych wykorzystywał (w teorii i praktyce) film, pojekcje, fotografię, rozmach widowisk plenerowych. Ponadto w scenariuszach teatralnych tworzył dramaturgię bliską scenariuszom filmowym.

W swoich utworach Miciński dywagował na temat religii, miejsca człowieka na świecie oraz filozofii. Był pod wrażeniem satanizmu i twierdzeń gnostyków średniowiecznych, którzy uważali, że świat stworzył nie Bóg, tylko Szatan. Wedle tych teorii świat ziemski miał być karykaturą nieba. Miciński doszukał się licznych analogii w literackich biografiach Lucyfera, Chrystusa i Feniksa, twierdząc, że to trzy imiona jednej postaci.

Nietota

W 1910 roku swoją premierę miała powieść „Nietota. Księga tajemna Tatr”. To opowieść o wędrówce przez Tatry Arjamana, którego uważa się za alter ego Micińskiego. Po drodze mężczyzna odwiedza autentyczne i mityczne, momentami zupełnie fantastyczne, miejsca znajdujące się w polskich górach. W utworze Tatry stają się magicznym sercem Polski i polskości. Arjaman spotyka prawdziwe i fikcyjne postaci – wiele z nich to uosobienia przyjaciół i wrogów poety. „Nietota”, podobnie jak wiele utworów z tamtych czasów, jest swoistym apelem do przebudzenia się Polski i Polaków z marazmu.

Xiądz Faust

Xiądz Faust” to jedno z ostatnich dzieł Micińskiego. Powieść poetycka ukazała się w 1913 roku. To opowieść o wyznawcach Antychrysta, którzy tworzą zorganizowaną społeczność. Łączy ich odnalezienie wspólnego szczęścia w grzechu. Zebrani uwalniają się od twardych rządów Boga. Miciński przedstawił tzw. „królestwo śmierci”, które można z perspektywy czasu porównać do współczesnego nam kapitalizmu.

Mené-Mené-Thekel-Upharisim

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa IX ukazała jedna z najbardziej tajemniczych powieści Micińskiego pt. „Mené-Mené-Thekel-Upharisim. Tytuł nawiązuje do biblijnej przepowiedni, która miała pojawić się na ścianie pałacu babilońskiego władcy Baltazara.

„Mené-Mené-Thekel-Upharisim” to powieść równie niejednoznaczna jak jej autor. To z jednej strony pamiętnik, z drugiej zaś trudny do zakwalifikowania gatunkowego utwór pełen fantazji, urojeń, wizji sennych, które w przedziwny sposób mieszają się z rzeczywistością.

Tadeusz Miciński w kulturze

Przez swoje zainteresowanie oraz sposób ekspresji Micińskiego już za życia otaczała aura tajemniczości. Nazywano go „poetą magiem” i „czcicielem tajemnic”. Miciński przyjaźnił się z Witkacym, Stanisławem Przybyszewskim oraz Karolem Szymanowskim. Ten pierwszy zobrazował Micińskiego w swojej powieści pt. „622 upadki Bunga” jako Maga Childeryka. Miciński pojawia się również w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego, w prześmiewczy sposób, jako Samotnik.

Poezja Tadeusza Micińskiego była wielokrotnie interpretowana w kulturze, głównie przez muzyków. Jego teksty wykorzystali w utworach i występach na żywo Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Roman Kostrzewski i zespół KAT oraz Ewa Demarczyk. W 2010 roku na płycie „Evangelion” ukazał się utwór „Lucifer” zespołu Behemoth, w którym wokalista Adam „Nergal” Darski śpiewa tekst wiersza o tym samym tytule. Ostatni wers recytuje gościnnie Maciej Maleńczuk.

Książki Tadeusza Micińskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tadeusza Micińskiego w formie ebooków i papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Nietota. Księga tajemna Tatr, Ebook | Tadeusz Miciński

  Morze u stóp Tatr? Polskie góry jako miejsce, skąd przyjdzie wyzwolenie? Czy legenda o Królu Wężów i rycerzach śpiących we wnętrzu Giewontu mogą być prawdziwe?Tadeusz Miciński wpisuje swe koncepcje historiozoficzne w tak niezwykłą scenerię i przywołuje niemalże wszystkie, znane wówczas – a przez niego wnikliwie studiowane – mity, legendy i opowieści, że świat Nietoty rozciąga się poza czasem i przestrzenią realną. W tej scenerii rozgrywa się niezwykła w wielości kon...

  okładka Nietota, Ebook | Tadeusz Miciński

  „Nietota. Księga tajemna Tatr” to książka niezwykła, magiczna wręcz. Mistyczna, pełna symboli i nieoczywistych sensów. Uosabia Tatry z kolebką polskości, a przez nie wiedzie wędrowca, będącego alter ego autora. Jednak nic nie jest tu oczywiste: o podnóże Tatr uderzają morskie fale, a gdzieś pod Krywaniem ciągną się fiordy, pośród których pewien książę podróżuje łodzią podwodną. Sam autor o książce wypowiedział znamienne słowa: „Najdziwniejsza książka, którą mógłbym napisać, j...

  okładka Xiądz Faust, Ebook | Tadeusz Miciński

  Tadeusz Miciński, Xiądz Faust. PowieśćI. Szlakiem pradziadówII. Maleficium beneficiiIII. Dalszy ciąg maleficjówIV. Któż ten znów?V. Wtajemniczenia MitryVI. Róża UpiornaVII. Miłujmy, zwalczając wrogów swych!VIII. Wiedźma ukraińskaIX. Dolina MrokuX. Zniszczenie MesynyXI. W letarguXII. Msza więźnia BezalielXIII. Szary CzłowiekXIV. Tajemnicze MiastoXV. Hymn banityXVI. Do źródeł AriówXVII. Kapłan ...

  okładka Nauczycielka, Ebook | Tadeusz Miciński

  Tadeusz Miciński to autor mistycznych powieści, poematów prozą i wierszy kontemplacyjnych. Jeden z czołowych pisarzy polskiego ekspresjonizmu, prekursor surrealizmu. Hermetyczna, trudna w odbiorze twórczość prozatorska Micińskiego oparta była na prawdzie objawionej. Autor wyrażał w niej gnozę, fatalizm oraz pogląd, iż tylko wybranym jednostkom (nadczłowiekowi) dane jest posiadanie duszy i życie wieczne. Miciński był również przeciwnikiem teorii przypadko...

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.