Oklahoma, rok 1910. Życie Thomasa Winczlava, zmienia się radykalnie, gdy otrzymuje wraz z siostrą bliźniaczką Lisą ogromny spadek. Wybucha I wojna światowa, Thomas - czasem łatwowierny, a często kapryśny - spróbuje uczynić swój biznes dochodowym, skracając nazwisko na Winch. Tymczasem Lisa, wyzwolona kobieta pasjonująca się lotnictwem, odnajduje swoje miejsce na wojennym niebie zdominowanym przez niejakiego Czerwonego Barona. Jean Van Hamme powraca do świata Largo Wincha. Tw...
W zarządzie browaru Steenfort utrzymuje się krucha stabilizacja. Firmą kieruje Julianna, która wraz z byłym mężem Michaelem Fentonem mają razem nieco ponad połowę akcji. Niemniej wciąż muszą odpierać zakusy Karla Texela, właściciela wielkiego, amerykańskiego browaru, który forsuje swoje metody zarządzania firmą. Juliannie nie pomaga za bardzo dwudziestoletni syn Franciszek, który bardziej koncentruje się na życiu towarzyskim i działalności artystycznej, niż na pracy i zarządz...
Rok 1848, Czarnogóra. Vanko Winczlav, młody medyk bierze udział w chłopskim powstaniu przeciwko tyranii Imperium Osmańskiego. Musi uciekać i wyrusza do Ameryki. Układa sobie życie pracując jako pielęgniarz i próbując zalegalizować swój dyplom lekarza. Marzy o wolności i fortunie. Czy Nowy Świat okaże się dla niego upragnioną ziemią obiecaną? Jean Van Hamme powraca do świata Largo Wincha. Tworzy sagę rodzinną, pokazując pochodzenie fortuny Nerio Wincha, którego Largo jest spa...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.