Pierwsza księga Przygód Koziołka Matołka. Cykl obrazkowych historyjek z fabułą pisaną wierszem. Autor z humorem kreśli przygody koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie "kozy kują" popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu, dalekich i egzotycznych krajach. Według książki powstało kilkadziesiąt odcinków serialu animowanego.
Jest to legenda o Wandzie, córce króla Kraka, polskiej księżniczce, która po śmierci ojca nie zgodziła się na małżeństwo z księciem niemieckim. Urażony książę najechał ze swoimi wojskami ziemie polskie. Kontynuacja legendy „O wawelskim smoku”, opracowana w podobnej konwencji jak „Przygody Koziołka Matołka” i „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”.
Pierwsza księga przygód małpki Fiki Miki opisanych przez Kornela Makuszyńskiego, a zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza. Pozycja utrzymana w stylu "Przygód Koziołka Matołka". Małpka i murzynek przemierzają daleki szlak z Arabii do Polski, aby odwiedzić koziołka. Następne przygody w księdze drugiej "Fiki Miki dalsze dzieje kto to czyta ten się śmieje" i w księdze trzeciej "Na nic płacze na nic krzyki koniec przygód Fiki Miki".
Druga księga zabawnych przygód małpki Fiki-Miki, opisanych przez Kornela Makuszyńskiego, a zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza. Jest to ciąg dalszy księgi pierwszej: "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki". Następne przygody w księdze trzeciej: "Na nic płacze, na nic krzyki, koniec przygód Fiki-Miki".
Ostatnia część zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza przygód małpki Fiki-Miki, która odwiedza Polskę i spotyka się z Koziołkiem Matołkiem. Koniecznie trzeba sięgnąć po dwie wcześniejsze księgi: "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki"i "Fiki-Miki dalsze dzieje, kto to czyta, ten się śmieje".
Mariana Walentynowicza znają niemal wszyscy jako autora przygód Koziołka Matołka, stworzonych wraz z Kornelem Makuszyńskim. Ale tylko nieliczni wiedzą, że był korespondentem wojennym, który przebył szlak bojowy wraz z dywizją pancerną generała Stanisława Maczka – od lądowania w Normandii aż po zdobycie Wilhelmshaven. W książce „Wojna bez patosu” opisuje barwnie i sugestywnie, z humorem i z sarkazmem swoje przeżycia i wojenne losy, od ucieczki przez Rumunię do Francji, gdzie w...
Książka „Waluś Rekrut” zawiera wszystkie odcinki komiksu, które ukazały się w tygodniku MOJA GAZETKA w 1933 i 1934 roku, który był dodatkiem do gazety codziennej DZIEŃ DOBRY. Następnie w latach 1934 - 1936 ukazywał się komiks Waluś Cywil. Łącznie komiksów z serii Waluś wydano 148 odcinków. Co tydzień młodzi Polacy mogli śledzić przygody komiksowych bohaterów z tygodnika MOJA GAZETKA. W tygodniku tym równolegle ukazywały się trzy różne serie komiksowe wyłącznie polskich auto...