Zbliżają się urodziny lady Beaty. Z tej okazji sir Water planuje wielkie trzydniowe uroczystości. Każdy na zamku ma pełne ręce roboty… oprócz gołębia. Kiedy wreszcie trafia się dla niego kluczowe zadanie, nie można go nigdzie znaleźć. Plany sir Waltera mogą się przez to nie powieźć! Czy ktoś uratuje sytuację?
Ktoś płata figle na Zamku Jutrzenki. Na początku jest to zabawne, choć nie dla sir Benedykta. O niecodzienne poczucie humoru podejrzewa samą Krzysię, grożąc jej nawet wydaleniem z zamku! Nie ma w nim miejsca dla psotników! Dość tego! Trzeba koniecznie znaleźć tego figlarza. Krzysia to seria małych książeczek o dużym uroku. Pierwsza część serii ukazała się równo rok temu. Jest to przedostatnie spotkanie z bohaterką, która swoją odwagą i roztropnością zjednuje sobie małych cz...
Jesteśmy oblężeni!
Sir Walter i sir Benedykt, wraz z większością rycerzy, wyjeżdżają do Zamku Róż na turniej rycerski. Sytuację wykorzystuje sir Malkolm Podły i atakuje Jutrzenkę! Zamek jest otoczony i nie ma skąd wezwać pomocy. Krzysia postanawia działać i wciela w życie pewien plan. Czy uratuje zamek?
Czy dziewczynka może zostać rycerzem? Kiedy Krzysia zostaje Strażnikiem Mieczy na Zamku Jutrzenki, wydaje się, że jej marzenia o zostaniu kiedyś rycerzem powoli zaczynają się spełniać. Wtedy właśnie zastaje skradziony najbardziej wartościowy z mieczy, za które odpowiada. Czy zaskakująca tajemnica, która wyjdzie na jaw, i grupa przyjaciół pomogą jej w rozwiązaniu zagadki? Czy może zostanie odesłana ze wstydem do kuchni? Polecane dzieciom do samodzielnego czytania. Wiek 6-9 la...
Sir Walter urządza wielką ucztę na Zamku Jutrzenki na cześć swojego sojusznika, sir Pawła Różanego. Krzysia przypadkowo podsłuchała, jak jego wrogowie knują spisek. Sir Malkolm Podły, podczas planowanej uczty na Zamku Jutrzenki, zamierza otruć sir Waltera i przejąć jego ziemie. Jeśli Krzysi nie uda się powstrzymać intrygantów, Zamek Jutrzenki stanie u progu wojny! Czy dziwaczna uzdrawiająca mikstura pomoże ocalić zamek?
Zamek Jutrzenki organizuje turniej rycerski!
Kiedy podczas ćwiczeń jeden z giermków zostaje ranny, Sir Benedykt proponuje Krzysi, by zajęła jego miejsce. Jest tylko jeden problem:
Krzysia nigdy dotąd nie jeździła konno. Nie dość na tym, za każdym razem piękna Bella zrzuca Krzysię z grzbietu!
Czas ucieka… Co w tej sytuacji zrobi Krzysia??
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.