To zbiór szkiców popularnonaukowych o wciąż słabo poznanych aspektach dziejów organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce.
Szczególnie autora interesują metody, zakres i skala penetracji Polski Podziemnej przez niemiecką Tajną Policję Polityczną (Gestapo), Służbę Bezpieczeństwa SS (SD) i Abwehrę (wywiad i kontrwywiad wojskowy).
Drugi tom książki to zbiór szkiców popularnonaukowych o wciąż słabo poznanych aspektach dziejów organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce. W oparciu o materiały archiwalne, wspomnienia i wyniki badań wielu historyków autor kontynuuje analizę różnych mało znanych, intrygujących i często tajemniczych wydarzeń. Szczególnie interesują go metody, zakres i skala penetracji Polski Podziemnej przez niemiecką Tajną Policję Polityczną, Służbę Bezpieczeństwa SS i Abwehrę.
Jedna z niewielu książek o ciemnych stronach okupacji niemieckiej. Autor prezentuje sylwetki kilkudziesięciu agentów Gestapo, Abwehry i policji bezpieczeństwa, w większości skazanych za zdradę na karę śmierci przez Sądy Specjalne Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród opisanych postaci sa m.in. Ludwik Kalkstein, Blanka Kaczorowska, Eugeniusz Swierczewski, Igo Sym. Kazimierz Junosza-Stępowski i jego żona, "Wanda-Zemsta", "Ofik", Wisman.
Książka Jacka Wilamowskiego dotyczy głośnej w 1957 roku sprawy porwania i zabójstwa Bohdana Piaseckiego, syna szefa Stowarzyszenia PAX Bolesława Piaseckiego, osoby bardzo wpływowej w PRL. Sprawców nigdy nie wykryto. Tropy prowadziły do funkcjonariuszy MSW i osób z nimi powiązanych narodowości żydowskiej. Śledztwo trwało wiele lat. Rozpatrywano różne wersje wydarzeń i analizowano motywy sprawców, przy czym najdłużej badano motyw zemsty za działalność polityczną Bolesława Piase...
Grigorij Rasputin żył w latach 1864-1916. Pochodził z rodziny chłopskiej. Został mnichem, a dzięki zręcznie prowadzonym intrygom w 1907 r. stał się pierwszoplanową postacią w Pałacu Zimowym. Bez jego zgody nie mianowano ministrów lub wyższych dowódców wojskowych. Miał opinię proroka lub świętego. W pewnym momencie stał się konkurencją dla dynastii Romanowów i prawdopodobnie dlatego musiał zginąć...
Książka prezentuje kulisy Polski Podziemnej 1939-1945. Autor, znany dziennikarz i publicysta, omawia dramat silnie infiltrowanych przez NKWD struktur ZWZ we Lwowie w latach 1939-1941, rokosz rtm. Świdy, starcia partyzantki polskiej z podlegającymi NKWD oddziałami partyzantki sowieckiej w latach 1943-1944, dramat oddziałów AK na Wileńszczyźnie latem 1944 roku.
Książka przypomina kulisy zbrodni w Lesie Katyńskim oraz w Charkowie i Kalininie, popełnionej w kwietniu - maju 1940 roku na polecenie J. Stalina i Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii - wymordowania ponad 22 000 więźniów politycznych, głównie oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej, Policji Państwowej, w większości przedstawicieli inteligencji.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.