To zbiór szkiców popularnonaukowych o wciąż słabo poznanych aspektach dziejów organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce.
Szczególnie autora interesują metody, zakres i skala penetracji Polski Podziemnej przez niemiecką Tajną Policję Polityczną (Gestapo), Służbę Bezpieczeństwa SS (SD) i Abwehrę (wywiad i kontrwywiad wojskowy).
Drugi tom książki to zbiór szkiców popularnonaukowych o wciąż słabo poznanych aspektach dziejów organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce. W oparciu o materiały archiwalne, wspomnienia i wyniki badań wielu historyków autor kontynuuje analizę różnych mało znanych, intrygujących i często tajemniczych wydarzeń. Szczególnie interesują go metody, zakres i skala penetracji Polski Podziemnej przez niemiecką Tajną Policję Polityczną, Służbę Bezpieczeństwa SS i Abwehrę.
Jedna z niewielu książek o ciemnych stronach okupacji niemieckiej. Autor prezentuje sylwetki kilkudziesięciu agentów Gestapo, Abwehry i policji bezpieczeństwa, w większości skazanych za zdradę na karę śmierci przez Sądy Specjalne Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród opisanych postaci sa m.in. Ludwik Kalkstein, Blanka Kaczorowska, Eugeniusz Swierczewski, Igo Sym. Kazimierz Junosza-Stępowski i jego żona, "Wanda-Zemsta", "Ofik", Wisman.
Książka Jacka Wilamowskiego dotyczy głośnej w 1957 roku sprawy porwania i zabójstwa Bohdana Piaseckiego, syna szefa Stowarzyszenia PAX Bolesława Piaseckiego, osoby bardzo wpływowej w PRL. Sprawców nigdy nie wykryto. Tropy prowadziły do funkcjonariuszy MSW i osób z nimi powiązanych narodowości żydowskiej. Śledztwo trwało wiele lat. Rozpatrywano różne wersje wydarzeń i analizowano motywy sprawców, przy czym najdłużej badano motyw zemsty za działalność polityczną Bolesława Piase...
Grigorij Rasputin żył w latach 1864-1916. Pochodził z rodziny chłopskiej. Został mnichem, a dzięki zręcznie prowadzonym intrygom w 1907 r. stał się pierwszoplanową postacią w Pałacu Zimowym. Bez jego zgody nie mianowano ministrów lub wyższych dowódców wojskowych. Miał opinię proroka lub świętego. W pewnym momencie stał się konkurencją dla dynastii Romanowów i prawdopodobnie dlatego musiał zginąć...
Książka prezentuje kulisy Polski Podziemnej 1939-1945. Autor, znany dziennikarz i publicysta, omawia dramat silnie infiltrowanych przez NKWD struktur ZWZ we Lwowie w latach 1939-1941, rokosz rtm. Świdy, starcia partyzantki polskiej z podlegającymi NKWD oddziałami partyzantki sowieckiej w latach 1943-1944, dramat oddziałów AK na Wileńszczyźnie latem 1944 roku.
Książka przypomina kulisy zbrodni w Lesie Katyńskim oraz w Charkowie i Kalininie, popełnionej w kwietniu - maju 1940 roku na polecenie J. Stalina i Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii - wymordowania ponad 22 000 więźniów politycznych, głównie oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej, Policji Państwowej, w większości przedstawicieli inteligencji.