Wirtualne Targi

Wisława Szymborska Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaNowość
    okładka Chwila, Audiobook | Wisława Szymborska

    Szczególny wieczór autorski, na który składają się wiersze z tomiku „Chwila” w wykonaniu samej Wisławy Szymborskiej i króciutkie, pełne uroku rozmowy w studiu nagraniowym.

    Promocja
    okładka Poczta literacka, Audiobook | Wisława Szymborska

    Najzabawniejsza książka Noblistki Baśka „Mój chłopiec twierdzi, że jestem za ładna, żeby pisać dobre wiersze. Co myślicie o tych, które załączam?” – Sądzimy, że jest Pani rzeczywiście piękną dziewczyną. Pegaz, Niepołomice Pyta Pan wierszem, czy życie ma sęs. Słownik ortograficzny daje odpowiedź negatywną. P. G. Kr., Warszawa Trzeba koniecznie zmienić długopis. Ten, którym Pan pisze, robi mnóstwo błędów. Pewnie zagraniczny. A. P., Białogard „Mam westchnienie być poetką!”...

Wisława Szymborska Audiobooki

Wisława Szymborska urodziła się w 1923 roku. To jedna z najwybitniejszych polskich poetek, eseistka, redaktorka, krytyczka literacka. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Została również odznaczona Orderem Orła Białego, najwyższym polskim orderem państwowym. Jest autorką 14 tomów poetyckich („Dlatego żyjemy”, „Pytania zadawane sobie”, „Wszelki wypadek”, „Wielka liczba”, „Ludzie na moście”, „Koniec i początek”, „Chwila” „Dwukropek”, „Tutaj”, „Wystarczy” oraz „Czarna piosenka”).

Zbiory wierszy Wisławy Szymborskiej

Jej wiersze ukazały się ponadto w kilku zbiorach (m.in. „101 wierszy”, „Wiersze wybrane”, „Poezje wybrane”, „Widok z ziarnkiem piasku”, „Milczenie roślin”). W 1992 roku swoją premierę miał zbiór felietonów pisarki pt. „Lektury nadobowiązkowe”, w których, w formie krótkich tekstów, pisała o przeczytanych przez siebie książkach.

Wisława Szymborska była członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiej Akademii Umiejętności, Związku Literatów Polskich, PEN Clubu oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Pisała m.in. dla „Dziennika Polskiego”, „Życia Literackiego” oraz „Tygodnika Powszechnego”.

W kwietniu 1948 Szymborska wyszła za mąż za poetę Adama Włodka. Para zamieszkała w słynnym Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie. Po sześciu latach rozwiodła się jednak z mężem. Od 1967 roku związana była z pisarzem Kornelem Filipowiczem, jednak aż do jego śmierci w 1990 para nie zdecydowała się na formalne zawarcie związku. Nigdy też ze sobą nie zamieszkali.

Szymborska - laureatka Nagrody Nobla i nie tylko!

Szymborska, obok tak prestiżowych nagród, jak Nagroda Nobla w dziedzinie literatury i Order Orła Białego, otrzymała szereg innych ważnych odznaczeń państwowych i międzynarodowych. Pisarka została uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Goethego, Nagrodę Herdera, Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, tytuł Człowieka Roku tygodnika „Wprost”. Ponadto wielokrotnie była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Szymborska była nie tylko wybitną pisarką, ale również niezwykle ważną osobowością polskiego świata artystycznego. Wyróżniała się nieprzeciętnym poczuciem humoru, co miało odzwierciedlenie nie tylko w jej wierszach, ale również wymyślonych przez siebie nowych formach poetyckich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki. Oprócz pisania, Szymborska hobbystycznie zajmowała się tworzeniem wyklejanek, które często wysyłała przyjaciołom w formie pocztówek. Zwykle były to kolaże, w których zestawiała dwa zdjęcia, grafiki, rysunki bądź obrazki pochodzące z różnych epok. Były to niejako elementy należące do innych porządków. Znaczną część kolekcji wyklejanek można dziś oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie poświęconej twórczości i postaci Szymborskiej, czyli Szufladzie Szymborskiej. Wystawa stanowi oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zamiłowanie do kiczu

Polska pisarka znana była z wielkiego zamiłowania do kiczu. Na spotkania organizowane w jej mieszkaniu goście często przynosili różne przedmioty. Prezenty nietrafione i nieśmieszne trafiały do kosza, a część z nich na tzw. loteryjki. W pewnym momencie loteryjki stały się tradycją w mieszkaniu noblistki. Zaproszeni goście brali udział w losowaniu przedmiotów, które artystka wcześniej dostała. Zdarzało się więc tak, że goście wracali od niej z rzeczą, którą sami wcześniej jej podarowali. Najlepsze, najbardziej kiczowate i najśmieszniejsze prezenty lądowały na eksponowanym miejscu – reprezentacyjnej półce obok książek. Można było to uznać za przejaw uznania Szymborskiej wobec wartości humorystycznej przedmiotu.

Zbiory korespondencji

Ważną częścią dorobku pisarki są też zbiory korespondencji . Szymborska pisała z wieloma wybitnymi przedstawicielami kultury polskiej. W 2016 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się książka „Listy. Najlepiej w życiu ma twój kot”, czyli zbiór korespondencji z wieloletnim partnerem noblistki. W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa a5, ukazała się książka „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie: korespondencja 1955-1996”, czyli zbiór listów, które Szymborska wymieniała ze Zbigniewem Herbertem. Na podstawie korespondencji poetów, w 2020 roku powstał spektakl w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, który widzowie mogą oglądać na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie. W 2019 roku swoją premierę miała książka „Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!”, czyli korespondencja Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej. Również w 2019 roku ukazał się zbiór korespondencji Szymborskiej ze Stanisławem Barańczakiem pt. „Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę korespondencja 1972-2011”. W każdej z tych książek znalazły się reprodukcje słynnych wyklejanek Szymborskiej.

Autorka przez większość życia związana była z Krakowem. W Krakowie mieszkała, studiowała, a następnie pracowała i działała w różnego rodzaju stowarzyszeniach i fundacjach. Obecnie w mieście swoją siedzibę ma Fundacja Wisławy Szymborskiej, założona na podstawie testamentu noblistki. Jej prezesem jest wieloletni sekretarz Szymborskiej, Michał Rusinek. Fundacja ma na celu popularyzowanie twórczości pisarki, dbanie o jej spuściznę artystyczną oraz pomaganie poetom i pisarzom. Co roku Fundacja przyznaje Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej, za najlepszy tomik poetycki wydany w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Do tej pory laureatami nagrody zostali Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Julia Hartwig, Roman Honet, Jacek Podsiadło, Jakub Kornhauser, Marcin Sendecki, Julia Fiedorczuk i Marta Podgórnik. Szymborska zmarła w 2012 roku. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Książki poświęcone Wisławie Szymborskiej

Warto również zwrócić uwagę na książki poświęcone noblistce . W 2016 roku ukazała się książka „Nic zwyczajnego”, czyli opowieść Michała Rusinka o latach spędzonych jako sekretarz Wisławy Szymborskiej. W 2020 roku swoją premierę miała książka „Szymborska. Znaki szczególne” autorstwa Joanny Gromek-Illg. Obie w formie ebooka i książki papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Ponadto na Woblinku znajdziecie książki „Miłość od pierwszego wejrzenia”, „Wołanie do Yeti”, „Ludzie na moście”, „Sto pociech”, „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”, „Wszelki wypadek”, „Sól”, „Tutaj”, „Może to wszystko”, „Koniec i początek”, „Chwila” w formie papierowej.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.