Wakacyjne Wietrzenie Serwerów! Ponad 5000 tytułów do -65%!

Yu Hua Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Krzyk w deszczu, Książka | Yu Hua

    […] Z oddali usłyszałem coś jak łzawy krzyk kobiety. Ochrypły głos niósł się po nocy, tak nieporównanie wcześniej spokojnej, i sprawił, że ja, dziecko w tym wspomnieniu, zacząłem drżeć jak liść. Widzę siebie przerażonego, z szeroko otwartymi ze strachu oczyma i niewyraźnymi w ciemności rysami twarzy. Ten kobiecy krzyk niósł się jeszcze bardzo długo. Z niecierpliwością i przerażeniem czekałem, aż pojawi się jakiś inny dźwięk, który odpowiedziałby na krzyk kobiety i uspokoił je...

    Promocja
    okładka Nie mam własnego imienia Opowiadania, Książka | Yu Hua

    Yu Hua to jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy chińskich - mieszkający w Chinach lecz wciąż niepokorny wobec władz Chińskiej Republiki Ludowej. W swoich dziełach nie boi się podejmować trudnych dla Chińczyków kwestii, wykorzystując do tego najróżniejsze formy literackie i publicystyczne. Opowiadania zawarte w zbiorze ujawniają wielość tematów i bogactwo pisarskiego stylu autora "Chin w dziesięciu słowach". Znajdziemy tu zarówno surowy realizm, jak i elementy surreali...

    Promocja
    okładka Chiny w dziesięciu słowach, Książka | Yu Hua

    Czy można opowiedzieć Chiny za pomocą zaledwie dziesięciu słów? Yu Hua udowadnia, że nie potrzeba więcej. Dziesięć pojęć, na pozór niemających ze sobą nic wspólnego. Mao Zedong i podróbki, rewolucja i bujanie. Zabierają w fascynującą podróż po przeszłości i teraźniejszości, niby odległych, a jednak nierozerwalnie związanych. Yu Hua patrzy na rewolucję kulturalną oczami dziecka ochlapanego krwią rozstrzeliwanych skazańców, opowiada o jałowej egzystencji wyrwizęba, pisze o prz...

    Promocja
    okładka Kroniki sprzedawcy krwi, Książka | Yu Hua

    Mieszkający w Pekinie, publikujący na Zachodzie prozaik, eseista, eksplorator stylów i narracji Yu Hua jest już nam częściowo znany za sprawą książek „Żyć” i „Chiny w dziesięciu słowach”. Tym razem opowiada nam o tym, jak się jeszcze do niedawna w Chinach żyło. Wiemy, że biednie. A co poza tym? Bardzo różnie. Na przykład, handlowało się… własną krwią. Dziś pod względem materialnym życie się zmieniło, ale co z ludzkimi charakterami, z zasadami? Yu Hua każe nam w takowe zmian...

    Promocja
    okładka Żyć!, Książka | Yu Hua

    Yu Hua (ur. 1960 r.) należy do czołówki współczesnych pisarzy chińskich. Powieść Żyć! reprezentuje nurt realistyczny w twórczości autora. To opowieść o człowieku ze zubożałej rodziny zmagającym się z przeciwnościami losu w burzliwym okresie wojny domowej i rewolucji kulturalnej w XX-wiecznych Chinach, gdzie godność ludzka niewiele znaczy… Pomimo tego, że powieść należała do dzieł zakazanych w kraju autora, odniosła niebywały sukces i była wielkim bestsellerem w Chinach....

    Promocja
    okładka Chiny w dziesięciu słowach, Książka | Yu Hua

    Czy można opowiedzieć Chiny za pomocą zaledwie dziesięciu słów? Yu Hua udowadania, że nie potrzeba więcej. Dziesięć pojęć, na pozór niemających ze sobą nic wspólnego. Mao Zedong i podróbki, rewolucja i bujanie. Zabierają w fascynującą podróż po przeszłości i teraźniejszości, niby odległych, a jednak nierozerwalnie związanych. Yu Hua patrzy na rewolucję kulturalną oczami dziecka ochlapanego krwią rozstrzeliwanych skazańców, opowiada o jałowej egzystencji wyrwizęba, pisze o pr...

Yu Hua Książki

Yu Hua jest jednym z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy chińskich, autorem czterech powieści oraz sześciu zbiorów nowel. W 2002 roku został laureatem James Joyce Foundation Award, a za powieść "Huozhe" (" Żyć!") zgarnął nagrodę Premio Ginzane Cavour.

Yu Hua jest autorem tworzącym w różnych nurtach - literaturę zarówno eksperymentalną, jak i realistyczną. Korzysta także z dawnych form literackich, np. parodii powieści kung-fu, czy powieści o uczonych konfucjańskich.

Yu Hua urodził się w 1960 roku w Hangzhou w prowincji Zhejiang. Jako, że cała jego rodzina parała się medycyną, Hua również początkowo widział tam swą przyszłość. Rewolucja kulturalna skutecznie utrudniała mu systematyczną edukację więc młody mężczyzna ćwiczył fach samodzielnie (bez wiedzy medycznej wyrywał i leczył zęby). W 1983 roku porzucił jednak to zajęcie by zająć się pisaniem.

Obecnie mieszka w Pekinie z żoną, poetką Chen Hong i synem.

Twórczość Yu Hua

Yu Hua zadebiutował jako pisarz w 1983 roku. Jego styl literacki ewoluował w ciągu lat. Zaraz pod debiucie został okrzyknięty obiecującym twórcą awangardowym. Eksperymentował wtedy z technikami narracyjnymi. W twórczości autora dało się także zauważyć fascynację okrucieństwem i brutalnym realizmem. Z pewnością miały na to wpływ dzieciństwo Yu Hua (mieszkał w szpitalu położonym na przeciwko kostnicy), ale może przede wszystkim jego doświadczenia rewolucji kulturalnej.

Dzieła Yu Hua, które przyniosły mu rozgłos i uznanie zarówno w Chinach, jak i za granicą wpisują się w realistyczny nurt jego twórczości, tzw. nurt poszukiwania korzeni. Do tego właśnie nurtu należy debiutancka powieść autora, "Żyć!". Powieść, która mimo że zakazana w kraju autora, sprzedała się tam w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. To także powieść, na kanwie której Zhang Yimou nakręcił film nagrodzony Grand Prix w Cannes w 1994 roku. Krytyka systemu w nim ukazana jednak, poskutkowała zakazem dystrybucji "Huozhe" w Chinach, a sam reżyser został zawieszony w pracy na dwa lata.

"Żyć!" ("Huozhe") to opowieść o człowieku próbującym odnaleźć się i poradzić sobie ze spotykającymi go przeciwnościami towarzyszącymi wojnie domowej oraz rewolucji kulturalnej w XX - wiecznych Chinach. Mimo nieszczęść, jakie go dotykają, stara się on za wszelką cenę zachować godność. Podobnie sprawa ma się z ojcem, bohaterem "Xu Sanguan mai xue ji", " Kronik sprzedawcy krwi" (tłum. Katarzyna Sarek), który chcąc dotrzeć do swojego syna, gotowy jest sprzedać własną krew. Odwołując się do nurtu realistycznego, warto też wspomnieć o powieści "Xiongdi", "Bracia" Yu Hua, która wylądowała na krótkiej liście Man Asian Literary Prize. W Chinach była ona jednak mocno krytykowana za lubowanie się w brutalności, pochwałę Zachodu oraz przedstawianie ich jako kraju bez zasad, opartego na żądzy pieniądza. Hua uważa, że głosy krytyki pochodzą od młodego pokolenia, które nie zna przeszłości i obecnych problemów CHRL. Starsi dostrzegają w jego powieściach obrazy tożsame z rzeczywistością.

Po okresie tworzenia w nurcie realistycznym, autor zaczął interesować się estetyką postmodernistyczną, która jest niejako odpowiedzią na wydarzenia na placu Tian'anmen i uczuciami, które wywołały.

Czy można opowiedzieć Chiny za pomocą zaledwie dziesięciu słów? - Yu Hua w Woblinku

W księgarni internetowej Woblink, prócz wspomnianych wyżej utworów znajdziecie także " Chiny w dziesięciu słowach", " Nie mam własnego imienia" oraz Krzyk w deszczu" w postaci ebooka oraz książki papierowej. Dzieła chińskiego pisarza w formie cyfrowej przeczytacie na czytniku, ale również w aplikacji Woblink. Na stronie dostępne są także darmowe fragmenty do pobrania.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.