Yuval Noah Harari Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Sapiens Od zwierząt do bogów, Książka | Yuval Noah Harari

    Światowy hit. Książka, dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego. Całościowa historia człowieka - od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej. Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy...

    Promocja
    okładka 21 lekcji na XXI wiek, Książka | Yuval Noah Harari

    Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Nowa książka autora światowych bestsellerów Sapiens i Homo deus. Krótka historia jutra. Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie. 21 lekcji na XXI wiek to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sob...

Yuval Noah Harari Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Yuval Noah Harari to historyk, filozof i autor książek, które zyskały status bestsellerów w wielu krajach świata, takich jak „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, „Homo deus. Krótka historia jutra” i „21 lekcji na XXI wiek”. Do tej pory tytuły te rozeszły się w nakładzie ponad 23 milionów egzemplarzy.

W latach 1993‒1998 studiował historię średniowiecza i historię wojskową na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 2002 roku uzyskał doktorat z filozofii w Jesus College w Oxfordzie. Następne trzy lata spędził na studiach doktoranckich jako pracownik fundacji Yad Hanadiv. Jego zainteresowania skupiają się wokół makrohistorycznych pytań dotyczących relacji między historią i biologią. W swoich książkach pisze o tym, co wyróżnia homo sapiens od innych gatunków zwierząt. Zadaje pytania, czy istnieje coś takiego, jak sprawiedliwość historyczna? I co nas czeka w przyszłości?

W 2018 roku oraz na początku 2020 roku Harari wygłosił wykłady dotyczące przyszłości podczas World Economic Forum w Davos. Pisarz bierze udział w wielu międzynarodowych debatach i często spotyka się z głowami państw – rozmawiał między innymi z Angelą Merkel, Emmanuelem Macronem, Mauricio Marcim czy prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem. Ogromną popularność zyskał dzięki wystąpieniom podczas cyklu TED. W 2018 roku był pierwszym prelegentem, który występował jako avatar.

Yuval Noah Harari stale współpracuje z największymi gazetami ‒ pisał między innymi dla „The Guardian”, „The Times”, „The New York Times” czy „The Economist”.

Historia wojskowa w książkach Yuval Noah Harari

Pierwsze trzy książki Yuval Noah Harari poświęcił tematowi, który studiował – historii wojskowej. W 2011 roku w Izraelu ukazała się jego książka „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Jest to holistyczna prezentacja dziejów człowieka – od czasów, gdy żyliśmy w jaskiniach, po podróże na Księżyc i przełomowe odkrycia genetyczne. Pięć lat później ukazał się „Homo deus. Krótka historia jutra”, w którym Harari skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.

Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach. Harari zauważa, że śmierć to tylko problem techniczny ‒ światowe korporacje już teraz prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. A jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie?

Ebooki, audiobooki i książki papierowe Harariego dostępne na Woblink.com

Książki Yuvala Noah Harariego możecie znaleźć na Woblink.com w trzech formatach: jako ebook, audiobook i książkę papierową.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).