Bony podarunkowe na Święta

Dariusz Zalega Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska, Książka | Dariusz Zalega

    Chacharyopowiadają marignalizowaną i przemilczaną historię regionu. Bez większego teoretyzowania, ale i ze szczyptą refleksji. Śląsk był zawsze był wykorzystywany, jeśli nie przez lokalnych arystokratów, to przez Polskę, czy Niemcy. Autor przygląda się historii regionu od samego początku, aż po czasy współczesne. Wydobywa to, co pozostaje w cieniu historii, niemniej pozostaje konkretne, dające się udowodnić, dzięki statystykom i wydarzeniom, w tym mikrohistoriom. “Chachar” to...

    Promocja
    okładka Bez Pana i Plebana 111 gawęd z ludowej historii Śląska, Książka | Dariusz Zalega

    Bytom, Bielsko, Katowice, Karwina – miejsca zapomnianych historii Dariusz Zalega w swojej najnowszej książce Bez pana i plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska żongluje opowieściami o zapomnianych postaciach, miejscach i wydarzeniach, które – choć pozornie lokalne – wpłynęły na historię nie tylko Górnego Śląska. To nie tylko opowieść o buntach i strajkach, lecz także (a nawet przede wszystkim) hołd dla Ślązaków i Ślązaczek, którzy nie zginali karku. Książka ukaże się w ...

    Promocja
    okładka Śląsk zbuntowany, Książka | Dariusz Zalega

    Po buncie generała Franco w lipcu 1936 roku przeciwko rządowi Frontu Ludowego w Madrycie prawie dwustu śląskich robotników wyjechało do Hiszpanii bronić Republiki, praw robotniczych i swoich marzeń. Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w przeciw...

Dariusz Zalega Książki

Dariusz Zalega to dziennikarz, publicysta, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, historyk, restaurator, animator wydarzeń kulturalnych i pisarz. Jest autorem książekŚląsk zbuntowany” i „Bez Pana i Plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska”. Za pierwszy z tytułów otrzymał nominację do Nagrody Historycznej POLITYKI. Prowadzi fanpage Zbuntowany Śląsk, na którym przypomina zapomnianą historię Śląska, pisząc między innymi o walkach społecznych, kontrkulturze, robotniczych organizacjach i przemianach społecznych. Jest doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Jako doktorant III roku w dyscyplinie historia otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ za działalność kulturalną. Jest aktywnie zaangażowany w projekty czesko-polskie oraz promocję Zaolzia na Górnym Śląsku. To on wpadł na pomysł zorganizowania Festiwalu Zaolziańskiego. W 2011 roku był kandydatem do Sejmu z listy Polskiej Partii Pracy, nie zdobył jednak mandatu. Do grona jego największych zainteresowań należą ruch robotniczy, historia Śląska i czeskie piwa.

Edukacja i praca dziennikarska Dariusza Zalegi

Zalega przyszedł na świat w 1974 roku w Czechowicach-Dziedzicach. W 1997 roku został magistrem politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a następnie ukończył studia podyplomowe w Instytucie Krajów Rozwijających się Uniwersytetu Warszawskiego. Zaraz po studiach zaczął pracować jako dziennikarz w „Trybunie Śląskiej”. Pracował w Wolnym Związku Zawodowym Sierpień 80. Piastował stanowisko redaktora naczelnego w wydawanym przez związek tygodniku „Trybuna Robotnicza”.

Autor „Zbuntowanego Śląska” jest aktywnym członkiem polskiej edycji „Le Monde Diplomatiqu'e”. Publikuje w tygodniku „Przegląd”.

Działalność gastronomiczna

Dariusz Zalega na początku lat dwutysięcznych założył w Chorzowie Rebel Bar, gdzie serwował ponad czterdzieści gatunków piwa. Na miejscu organizowane były przeróżne wystawy, dyskusje i spotkania. Zalega jest inicjatorem Rebel Beer Tours. To jednodniowe wycieczki do czeskich minibrowarów, podczas których można poszerzyć swoją wiedzę z geografii oraz historii czeskiego Śląska. Dziesięć lat od otwarcia Reber Baru obok Bramy Głównej Zoo w Chorzowie swoją działalność rozpoczęła klubokawiarnia Rebel Garden, w której odbywają się happeningi, koncerty muzyki alternatywnej i etnicznej. W 2012 roku Zalega otworzył restaurację Hospoda ulokowaną w Katowicach. Miejsce to ma na celu przede wszystkim promocję książek. Ze względu na dużą aktywność na polu literackim i studia doktoranckie restaurator ograniczył w 2017 roku swoją działalność na polu gastronomii oraz animacji wyłącznie do Rebel Garden.

Filmy Dariusza Zalegi

Oprócz pisania książek, działalności dziennikarskiej czy restauratorsko-animatorskiej Zalega zajmuje się również tworzeniem filmów, w których odpowiada zarówno za reżyserię, jak i scenariusz. Swoją pierwszą produkcję zrealizował w 2014 roku. Był to paradokumentalny żart „Czeski geniusz, aneb Jára Cimrman w Katowicach”. W 2016 roku zrealizował poświęcony historii walk społecznych, do jakich dochodziło na Śląsku – „Zbuntowany Śląsk”. Dwa lata powstał fabularyzowany dokument „Pięść i dynamit”. W filmie Dariusz Zalega opowiada o udziale Ślązaków w hiszpańskiej wojnie domowej.

„Śląsk zbuntowany” i „Bez Pana i Plebana”

Dariusz Zalega jest autorem dwóch książek pt. „Śląsk zbuntowany” oraz „Bez Pana i Plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska”. Pierwszą z nich autor ukończył w 2019 roku. Na jej kartach opowiada historię z perspektywy Ślązaków, którzy zrządzeniem losu trafili za Pireneje, a następnie rozstali rozsiani po całym świecie. Tytuł ten ukazał się w 2019 roku nakładem wydawnictwa Czarne. Jest dostępny w wersji papierowej i elektronicznej (ebook).

Druga z książek pióra Zalegi miała swoją premierę w 2021 roku. Za jej wydanie odpowiada Wydawnictwo RM. Tym razem autor przytacza historie zapomnianych wydarzeń, postaci i miejsc związanych ze Śląskiem. „Bez Pana i Plebana” to opowieść o strajkach i buntach, a także hołd dla Ślązaczek i Ślązaków, którzy uczestniczyli w tych ważnych wydarzeniach.

Książki Dariusza Zalegi na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Dariusza Zalegi w formie ebooka i papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.