Dariusz Zalega

Dariusz Zalega to dziennikarz, publicysta, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, historyk, restaurator, animator wydarzeń kulturalnych i pisarz. Jest autorem książekŚląsk zbuntowany” i „Bez Pana i Plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska”. Za pierwszy z tytułów otrzymał nominację do Nagrody Historycznej POLITYKI. Prowadzi fanpage Zbuntowany Śląsk, na którym przypomina zapomnianą historię Śląska, pisząc między innymi o walkach społecznych, kontrkulturze, robotniczych organizacjach i przemianach społecznych. Jest doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Jako doktorant III roku w dyscyplinie historia otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ za działalność kulturalną. Jest aktywnie zaangażowany w projekty czesko-polskie oraz promocję Zaolzia na Górnym Śląsku. To on wpadł na pomysł zorganizowania Festiwalu Zaolziańskiego. W 2011 roku był kandydatem do Sejmu z listy Polskiej Partii Pracy, nie zdobył jednak mandatu. Do grona jego największych zainteresowań należą ruch robotniczy, historia Śląska i czeskie piwa.

Edukacja i praca dziennikarska Dariusza Zalegi

Zalega przyszedł na świat w 1974 roku w Czechowicach-Dziedzicach. W 1997 roku został magistrem politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a następnie ukończył studia podyplomowe w Instytucie Krajów Rozwijających się Uniwersytetu Warszawskiego. Zaraz po studiach zaczął pracować jako dziennikarz w „Trybunie Śląskiej”. Pracował w Wolnym Związku Zawodowym Sierpień 80. Piastował stanowisko redaktora naczelnego w wydawanym przez związek tygodniku „Trybuna Robotnicza”.

Autor „Zbuntowanego Śląska” jest aktywnym członkiem polskiej edycji „Le Monde Diplomatiqu'e”. Publikuje w tygodniku „Przegląd”.

Działalność gastronomiczna

Dariusz Zalega na początku lat dwutysięcznych założył w Chorzowie Rebel Bar, gdzie serwował ponad czterdzieści gatunków piwa. Na miejscu organizowane były przeróżne wystawy, dyskusje i spotkania. Zalega jest inicjatorem Rebel Beer Tours. To jednodniowe wycieczki do czeskich minibrowarów, podczas których można poszerzyć swoją wiedzę z geografii oraz historii czeskiego Śląska. Dziesięć lat od otwarcia Reber Baru obok Bramy Głównej Zoo w Chorzowie swoją działalność rozpoczęła klubokawiarnia Rebel Garden, w której odbywają się happeningi, koncerty muzyki alternatywnej i etnicznej. W 2012 roku Zalega otworzył restaurację Hospoda ulokowaną w Katowicach. Miejsce to ma na celu przede wszystkim promocję książek. Ze względu na dużą aktywność na polu literackim i studia doktoranckie restaurator ograniczył w 2017 roku swoją działalność na polu gastronomii oraz animacji wyłącznie do Rebel Garden.

Filmy Dariusza Zalegi

Oprócz pisania książek, działalności dziennikarskiej czy restauratorsko-animatorskiej Zalega zajmuje się również tworzeniem filmów, w których odpowiada zarówno za reżyserię, jak i scenariusz. Swoją pierwszą produkcję zrealizował w 2014 roku. Był to paradokumentalny żart „Czeski geniusz, aneb Jára Cimrman w Katowicach”. W 2016 roku zrealizował poświęcony historii walk społecznych, do jakich dochodziło na Śląsku – „Zbuntowany Śląsk”. Dwa lata powstał fabularyzowany dokument „Pięść i dynamit”. W filmie Dariusz Zalega opowiada o udziale Ślązaków w hiszpańskiej wojnie domowej.

„Śląsk zbuntowany” i „Bez Pana i Plebana”

Dariusz Zalega jest autorem dwóch książek pt. „Śląsk zbuntowany” oraz „Bez Pana i Plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska”. Pierwszą z nich autor ukończył w 2019 roku. Na jej kartach opowiada historię z perspektywy Ślązaków, którzy zrządzeniem losu trafili za Pireneje, a następnie rozstali rozsiani po całym świecie. Tytuł ten ukazał się w 2019 roku nakładem wydawnictwa Czarne. Jest dostępny w wersji papierowej i elektronicznej (ebook).

Druga z książek pióra Zalegi miała swoją premierę w 2021 roku. Za jej wydanie odpowiada Wydawnictwo RM. Tym razem autor przytacza historie zapomnianych wydarzeń, postaci i miejsc związanych ze Śląskiem. „Bez Pana i Plebana” to opowieść o strajkach i buntach, a także hołd dla Ślązaczek i Ślązaków, którzy uczestniczyli w tych ważnych wydarzeniach.

Książki Dariusza Zalegi na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Dariusza Zalegi w formie ebooka i papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Śląsk zbuntowany, Ebook | Dariusz Zalega

  Po buncie generała Franco w lipcu 1936 roku przeciwko rządowi Frontu Ludowego w Madrycie prawie dwustu śląskich robotników wyjechało do Hiszpanii bronić Republiki, praw robotniczych i swoich marzeń. Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w prz...

  Promocja
  okładka Śląsk zbuntowany, Książka | Dariusz Zalega

  Po buncie generała Franco w lipcu 1936 roku przeciwko rządowi Frontu Ludowego w Madrycie prawie dwustu śląskich robotników wyjechało do Hiszpanii bronić Republiki, praw robotniczych i swoich marzeń. Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w przeciw...

  Promocja
  okładka Bez Pana i Plebana 111 gawęd z ludowej historii Śląska, Książka | Dariusz Zalega

  Bytom, Bielsko, Katowice, Karwina – miejsca zapomnianych historii Dariusz Zalega w swojej najnowszej książce Bez pana i plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska żongluje opowieściami o zapomnianych postaciach, miejscach i wydarzeniach, które – choć pozornie lokalne – wpłynęły na historię nie tylko Górnego Śląska. To nie tylko opowieść o buntach i strajkach, lecz także (a nawet przede wszystkim) hołd dla Ślązaków i Ślązaczek, którzy nie zginali karku. Książka ukaże się w ...