Majówkowy Maraton Czytelniczy

Zbigniew Gabiński Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kapitan Żbik Wodorosty i pasożyty Część 1 / Ongrys, Książka | Jerzy Bednarczyk, Zbigniew Gabiński, Jerzy Wróblewski

    Inżynier Stefan Gajda odniósł sukces - opracował farbę antykorozyjną o nadzwyczajnej skuteczności. Wynalazkiem zainteresowane są firmy z całego świata.

    W domu inżyniera ma miejsce włamanie. Ekipa śledcza podejrzewa, że nie był to zwykły napad rabunkowy, a wynalazcy może grozić niebezpieczeństwo.

    Promocja
    okładka Kapitan Żbik Wodorosty i pasożyty Część 2, Książka | Jerzy Bednarczyk, Zbigniew Gabiński, Jerzy Wróblewski

    Inżynier Stefan Gajda, wynalazca wyjątkowo skutecznej farby antykorozyjnej wraca z konferencji naukowej z Paryża. Wygląda na to, że wiele firm jest zainteresowanych pozyskaniem licencji na jej wykorzystanie i nie wszystkie działają uczciwie. Włamanie do domu inżyniera okazało się tylko preludium dziwnych i niebezpiecznych wydarzeń. Aby odpocząć od wszystkich kłopotów, inżynier wraz z narzeczoną planują wyjazd nad jezioro. Tymczasem zespół kapitana Żbika prowadzi śledztwo w s...

    Promocja
    okładka Kapitan Żbik Kryptonim Walizka, Książka | Zbigniew Gabiński

    Kradzieże walizek w pociągach i na dworcach kolejowych stają się prawdziwą plagą. Wszystko wskazuje na to, że stoi za nimi jedna osoba, jednak pozostaje ona nieuchwytna.

    Do rozwiązania sprawy zostaje oddelegowany Kapitan Żbik z Komendy Głównej.

    Promocja
    okładka Kapitan Żbik Czarny parasol, Książka | Zbigniew Gabiński, Andrzej Kamiński

    W centrum Łodzi złodzieje okradają magazyn Zaopatrzenia Centrali Sprzętu Medycznego. Wszystko wskazuje na to, że to robota specjalistów, którzy dostali się do środka tak zwaną metodą ";na parasol". W związku z tym do rozwiązania sprawy zostaje z Warszawy wysłany Kapitan Żbik. W śledztwie będzie mu pomagał jego kolega z łódzkiej komendy MO.

    Zakończenie śledztwa w kolejnym zeszycie zatytułowanym: „Studnia".

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.