Książka o getcie w Terezinie (niem. Thersienstadt Ghetto), w pobliżu Litomierzyc w północnych Czechach, powstała w ramach projektu "Europa według Auschwitz". Jest to swoista kronika-reportaż oparta niemal wyłącznie na relacjach więźniów i zeznaniach SS-manów. W twierdzy Terezin w 1940 r. Niemcy utworzyli więzienie Gestapo, a następnie getto, które pełniło rolę obozu przejściowego i tranzytowego dla Żydów z ówczesnego Protektoratu Czech i Moraw, a później dla ludności z Niem...
Młody SS-man, szef posterunku Kripo we wcielonym do Prus Zachodnich Rypinie, zostaje wciągnięty w poszukiwania domniemanego skarbu pozostawionego przez zamordowanych właścicieli majątku Lipiany. Stopniowo orientuje się, w jaką sieć krwawych intryg został wplątany, lecz kiedy cała prawda do niego dociera, jest za późno. Przepowiednia dotycząca jego losu musi się spełnić. SĄ GRANICE, ZA KTÓRYMI ROZCIĄGA SIĘ TYLKO PUSTKA Transprussia to powieść oparta na faktach. Większość jej...
W Berlinie zostaje zamordowany polski pisarz, przy którym policja odnajduje maszynopis nieukończonej powieści kryminalnej. Krótko potem lekarz sądowy Daniel Eden, współpracujący z prowadzącym śledztwo komisarzem Adlerem, znajduje w swoim samochodzie tajemniczą kobietę. Początkowo podejrzewa ją o chorobę psychiczną, gdyż Agata utrzymuje, że pochodzi z innej fabuły. W dodatku twierdzi, że Daniel nie jest samodzielnym, wolnym w swoich decyzjach mężczyzną, tylko bohaterem wymyśla...
Jakub Kubacki, były emigrant, wraca po latach do Berlina. Nie będzie to jednak zwykła podróż sentymentalna. Niebawem ginie dwóch mężczyzn w jakiś sposób związanych z Jakubem. Okazuje się, że dawne podejrzenia, nieufność i teorie spiskowe są wciąż żywe, a mur berliński nie tylko istniał fizycznie, lecz nadal istnieje w świadomości ludzi. "Berlin Blue" to nie tylko powieść sensacyjno-obyczajowa o wpływie historii na życie bohaterów. To przede wszystkim kompozycja złożona z sek...
Warszawski dziennikarz Jakub Kubacki udaje się do Berlina po szesnastoletniej nieobecności w tym mieście. Szuka informacji o osobach, które w latach 80. były agentami Stasi i SB w redakcji zachodnioberlińskiego emigracyjnego miesięcznika „Zdanie”.
Chce zamknąć po latach kilka starych niewyjaśnionych spraw.
W Berlinie zostaje zamordowany polski pisarz, przy którym policja odnajduje maszynopis nieukończonej powieści kryminalnej. Krótko potem lekarz sądowy Daniel Eden, współpracujący z prowadzącym śledztwo komisarzem Adlerem, znajduje w swoim samochodzie tajemniczą kobietę. Początkowo podejrzewa ją o chorobę psychiczną, gdyż Agata utrzymuje, że pochodzi z innej fabuły. W dodatku twierdzi, że Daniel nie jest samodzielnym, wolnym w swoich decyzjach mężczyzną, tylko bohaterem wymyśla...
Zbigniew Zbikowski jako prozaik zadebiutował opowiadaniami drukowanymi w prasie społeczno - literackiej w końcu lat 70. Później przez wiele lat pracował jako dziennikarz, publikując w prasie krajowej i emigracyjnej. Jego specjalnością stał się w tym okresie reportaż.
Transprussia jest jego drugą powieścią. Opowiada o prawdziwych wydarzeniach w magicznym mikroświecie z pogranicza różnych kultur, zatopionym przez dwudziestowieczny totalizm.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.