okładka Bierut. Kiedy partia była bogiem. Ebook | EPUB, MOBI | Piotr  Lipiński

Ebook

Bierut. Kiedy partia była bogiem

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Wzrost: 1,65 m; postać: wysmukła, silna; włosy: gęste, miękkie, ciemnoblond; twarz: zdrowa, okrągła; czoło: średnie; oczy: niebieskie, normalne; usta: średnie, wąskie; zęby: brak 3, równe, 2 plomby złote; postawa i chód: prosty, normalny; wymowa: normalnie; głos: niski; wykształcenie: umie tylko czytać i pisać. To charakterystyka więźnia Bolesława Bieruta zapisana w aktach z lat trzydziestych. Aleksander Wat zapamiętał go tak: „zawsze był taki impersonnel, miał tę gładkość trochę fryzjerską, oślizgłość, opływowe formy”.

Bierut był szary, bezbarwny, zwyczajny. Nic nie wskazywało, że zrobi karierę. Przed wojną żył w cieniu wybitnych przywódców Komunistycznej Partii Polski. Należał do średniego aktywu, a przeżył stalinowską czystkę tylko dlatego, że przebywał w więzieniu.

Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który stał się twarzą stalinizmu w Polsce. Oparł tekst między innymi na rozmowach ze współpracownikami Bieruta, ostatnimi żyjącymi osobami, które go znały. Opisuje drogę Bieruta do prezydentury, jego działalność przed wojną i w jej czasie, mechanizmy przejmowania przez komunistów władzy, konflikt głównego bohatera z Władysławem Gomułką i całe grono osób, które odegrały najważniejsze role w dwudziestowiecznej historii Polski.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

3.26 MB (MOBI), 2.79 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Szymon Sojka

Szymon Sojka

20.08.2018, 21:51

„Wartościowa biografia”

Niewiele jest na polskim rynku, a zwłaszcza dotyczących zasłużonych (z różnych względów) w historii Polaków biografii, które napisane byłyby z takim pietyzmem jak "Bierut". Autor przywołuje wiele faktów i powołuje się na liczne rozmowy dotyczące postaci Bieruta, starając się jak najwierniej oddać jego osobowość, odtrącając tym samym komunistyczną hagiografię. Lekturę umilają "smaczki" dotyczące zarówno opisywanej postaci, jak i realiów, w których żyła. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym historią wczesnego PRL-u.