okładka Dygot. Ebook | EPUB, MOBI | Jakub Małecki

Ebook

Dygot

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji. Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania. Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu. Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia. Jakub Małecki snuje opowieść o przedwojennej polskiej wsi, wojnie, latach PRL-u i współczesności. Realizm magiczny łączy z groteską, a nostalgię za światem, który przeminął, przeplata z grozą istnienia w sposób godny mistrzów: Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk. Odważna i dojrzała powieść jednego z najciekawszych młodych polskich autorów.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

320

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

4.36 MB (MOBI), 2.08 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Stacja Książka

27.11.2016, 22:41

„Biały człowiek z ciemną duszą”

Jakub Małecki w „Dygocie” snuje opowieść o małej wsi, gdzie wszyscy sąsiedzi się znają, gdzie inność nie ma szans na przetrwanie. Wśród tej niewielkiej społeczności rodzi się chłopiec, który jest albinosem. Nie ma więc szans na normalne, spokojne życie. Wiktor dorasta, stara się funkcjonować jak inni, ale jest nieustannie prześladowany. Sam czuje się odmieńcem bo zaczyna mieć dziwne wizje, które zaprzątają mu umysł oraz serce.

„Dygot” to historia o inności, o rodzinie, o miłości, ale także o bólu oraz rozpaczy. Autor przedstawił świat dwóch rodzin od czasów wojny do czasów współczesnych. Niby wszystko jest tam takie zwykłe i znane, ale zarazem w fabule nie brak mistycyzmu. Nie znajdziemy tam czarownic, ale spotkamy przewidującą przyszłość cygankę oraz szaloną kobietę, zwaną Dojką, która wie więcej niż inni mieszkańcy Piołunowa. Ta doza magii nie jest jednak nachalna, bardziej jest związana z ludowymi zabobonami niż wielkimi czarnoksiężnikami z powieści fantasy.

Podczas lektury bardzo zżyłam się z bohaterami. Do ich losów podchodziłam emocjonalnie. Czytając „Dygot” co chwilę zadawałam sobie pytanie: Ile ci ludzie muszą jeszcze znieść nieszczęść w swoim życiu? Małecki pisze bardzo obrazowo, wręcz maluje słowem, co sprawia, że czytelnik może poczuć się jakby był na miejscu, w którym wydarzyły się te wszystkie niesamowite, a jednocześnie tak przerażająco ludzkie, historie. Uważam, że to jedna z lepszych powieści, jakie przeczytałam w tym roku. Gorąco polecam!
Cała recenzja na blogu: http://stacjaksiazka.pl/recenzje/dygot-jakub-malecki/

Katarzyna Żydzik

Katarzyna Żydzik

24.11.2016, 11:12

„Polska literatura ma się znakomicie!”

Wspaniała proza, która pozostawiła mnie nie tylko z rozdziawioną buzią, ale i szeregiem przeróżnych emocji. Z jednej strony chciałam ją „połknąć” w całości, z drugiej natomiast, chciałam długo smakować ból tej historii.
Nie mam ochoty sięgać po kolejną książkę, co zdarza mi się bardzo rzadko….
Przepiękna, mroczna, niepokojąca opowieść o zawiłych losach dwóch rodzin: Łabendowiczów i Geldów, która porusza tak wiele, i tematów, i uczuć: zazdrość, strach, zdradę, brak zrozumienia dla inności, przemoc domową, alkoholizm, zabobony, przemijanie, śmierć.
Wszystko to podane w sposób prosty, momentami dosadny, bardzo plastyczny, bo u Małeckiego nie liczy się patetyczny język, lecz sama treść.
I to czerpanie z folkloru….cudo!

Czuję się uwiedziona. Bardzo polecam.

Nerw Słowa

Agata Słupska

30.04.2016, 13:55

„Genialna!”

Mocna opowieść o okrucieństwie, tragediach i pewnej rodzinie, która na przestrzeni lat wciąż musi mierzyć się z nowymi przeciwnościami losu. Mam wrażenie, że moja znajomość z Jakubem Małeckim na tej jednej książce się nie skończy.

Po nieco bardziej szczegółową recenzję tej i innych książek zapraszam na Nerw Słowa: http://nerwslowa.blogspot.com/2016/04/sowny-galimatias-3-luty-marzec-kwiecien.html

Bookendorfina Izabela Pycio

Bookendorfina Izabela Pycio

16.02.2016, 09:28

„Wędrówki życia”

"...bała się już wielu rzeczy. Głównie tego, ze w jej życiu nic już się nie wydarzy."

Powieść zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Poprowadziła mnie w świat złożoności, dramatyzmu i piękna ludzkiego życia. Skłoniła do refleksji i głębokiej zadumy nad istotą naszych losów, towarzyszących nam silnych emocjach i pragnieniach. To walka o szczęśliwy byt, ale też nieustanne przeświadczenie o potrzebie i możliwości dotknięcia najważniejszych jego wartości. Zawiedzione nadzieje, niespełnione marzenia, przekreślone szanse, bitwa o uchwycenie sensu istnienia, odnalezienia się w splocie codziennych wydarzeń, czucia bliskości z innymi ludźmi, potrzebie namiętności, akceptacji i zrozumienia jednostkowych odmienności. Uwielbiam taką poetycką narrację wypełnioną pięknym słowem, wrażliwością, celnością spostrzeżeń, wymowną symboliką i malowniczym klimatem.

Książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem, dokonując wielu intelektualnych wycieczek, analiz podobieństwa scenariuszy ludzkich losów, nieuchronnego mierzenia się z niewypełnionymi potrzebami, wołaniem o zabliźnienie ran duszy. Strach przed poczuciem utraty życia, lęk przed uciekaniem jego fragmentów, obawa przed zapomnieniem i monotonią życia, w którym nic się nie dzieje, a codzienność nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań. Ale to również ufność, wiara i wewnętrzna potrzeba, aby trwać, łapać ulotne chwile szczęścia, cieszyć się nimi i pielęgnować je w swojej pamięci. A nade wszystko wspaniale i wzruszająco przedstawiony aspekt przemijania, pokoleniowej wymiany, przy zachowaniu intensywności uczuć i pragnień. Ogromne zrozumienie wewnętrznych zmagań człowieka, pięknie nakreślone emocje postaci, sugestywnie oddane ich myśli, pragnień i obsesji.

Bardzo wszechstronny i wstrząsający obraz ludzkiej prowincjonalnej doli, silnych korzeni pochodzenia determinujących życie, trudno się od nich uwolnić, przerwać łańcuszek pokoleniowych zależności i naznaczeń. Bohaterowie powieści w mniej lub bardziej udany sposób poszukują własnej tożsamości, tocząc zmagania nie tylko z samym sobą, ale również ze środowiskiem i społecznymi wzorcami zachowań. Niemal każdy dzień staje się polem bitwy, krążeniem wokół wzajemnie odpychających się sił przeznaczenia i przypadkowych zdarzeń. Jakże wiele widzimy w nich podobieństw do nas samych, bo przecież dygot to zawirowania naszego życia, nagłe wstrząsające i dramatyczne zdarzenia, nieoczekiwane chwile czystej radości i szczęścia, drżenia naszych myśli, drganie różnorodnych emocji, dreszcze pogoni za spełnieniem, ciarki choroby, to też trzęsienie w postaci narodzin i śmierci.

bookendorfina.blogspot.com