Tess Gerritsen jest współczesną pisarką, znaną przede wszystkim z bestsellerowych thrillerów medycznych. Jej książki zostały wydane w 40 krajach, przetłumaczone na 30 języków i sprzedane w nakładzie przekraczającym 30 milionów egzemplarzy. Stephen King jest zdania, że Gerritsen jest najciekawszą pisarką w swoim gatunku. Została uhonorowana nagrodą Romance Writers of America za powieść „Chirurg” i nagrodą Nero Award za „Autopsję”. Najpopularniejsze powieści autorki to „Dawca”, „Chirurg” oraz „Skalpel”.
Tess Gerittser urodziła się w 1953 roku w San Diego w rodzinie o chińskich korzeniach. Z zawodu jest lekarzem internistą. Zaraz po ukończeniu studiów odbywała praktykę w Honolulu na Hawajach razem ze swoim mężem, który także jest lekarzem. Początkowo traktowała pisanie jako hobby, jednak po sukcesie, jaki odniosły jej thrillery medyczne, mogła zrezygnować z pracy jako internista i całkowicie poświęcić się pisaniu. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych w stanie Maine. W wolnym czasie gra na skrzypcach, uprawia ogród i spędza czas z rodziną.
Debiut i romanse kryminalne Tess Gerittsen
Swoją przygodę z pisaniem zaczęła na urlopie macierzyńskim. Napisane przez nią opowiadanie “On Choosing the Right Crack Seed” otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie magazynu „Honolulu”. Zadebiutowała w 1987 roku książką „Telefon po północy”. Była to pierwsza powieść z serii ośmiu romansów kryminalnych. Główna bohaterka Sarah dowiaduje się o śmierci męża. Nie wierzy jednak w tę informację i rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Stopniowo zaczyna odkrywać, że jej mąż nie był osobą, za którą się podawał. Pozostałe romanse kryminalne Gerittsen to „Czarna loteria”, „Zagrożenie”, „Nigdy nie mów żegnaj”, „Osaczona”, „Śladem zbrodni”, „Złodzieje serc” oraz „Z zimną krwią”.
Bestsellerowe thrillery medyczne
Literacka kariera Tess Gerittsen nabrała tempa pod koniec lat 90., kiedy autorka opublikowała swój pierwszy thriller medyczny „Dawca”. Młoda stażystka podejmuje decyzję, która można zniszczyć jej karierę. Po tym, jak dowiaduje się, że serce przeznaczone dla umierającego chłopca ma trafić do żony milionera, postanawia wbrew woli przełożonych uratować życie nastolatka. Jednak natychmiast pojawia się nowy dawca, a operacja kobiety kończy się sukcesem. Stażystka zaczyna zadawać niewygodne pytania o pochodzenie organu i o jego dawcę. Władze szpitala każą jej zapomnieć o sprawie – jeśli nie, może za to słono zapłacić. Prawa do książki zakupiła wytwórnia Paramount. Gerittes napisała także takie thrillery medyczne jak „Ciało”, „Infekcja”, „Nosiciel”, „Grawitacja”, „Ogród kości”, „Igrając z ogniem” i „Kształt nocy”.
Cykl książek Tess Gerittsen z Jane Rizzoli i Maurą Isles
Tess Gerittsen jest autorką cieszącego się dużą popularnością cyklu z Jane Rizzoli i Maurą Isles. Rizzoli i Isles tworzą świetnie uzupełniający się zespół – jedna z nich jest detektywem pracującym w wydziale zabójstw, druga patologiem sądowym. Kobiety pracują razem nad rozwiązywaniem zagadek śmierci i ujęciem mordercy. Do tej pory w tej serii ukazało się dwanaście powieści: „Chirurg”, „Skalpel”, „Grzesznik”, „Sobowtór”, „Autopsja”, „Klub Mefista”, „Mumia”, „Dolina umarłych”, „Milcząca dziewczyna”, „Ostatni, który umrze”, „Umrzeć po raz drugi” oraz „Sekret, którego nie zdradzę”. Wszystkie zostały wydane w Polsce, a na ich podstawie został zrealizowany nagradzany i ceniony serial „Partnerki”.
Jeśli uwielbiacie medyczne thrillery bądź romanse kryminalne, zachęcamy do sięgnięcia po twórczość Tess Gerittsen. Powieści autorki znajdziecie na Woblinku – w formie książek papierowych, ebooków i audiobooków.
Czytelnik 10-02-2017
Niesamowity gniot. Napisana językiem z blogów rodzicielskich. Nie jestem w stanie tego czytać.
Czytelnik 09-09-2016
Patrząc na dorobek Tess i wiedząc, co ona pisze, jakie formy i tematy i jakie książki - ta książka mnie zaskoczyła. Co ciekawsze, pozytywnie. Tess po tylu latach sukcesów nie osiadła na laurach i nie stuka sztampowych książek pod określoną publiczkę, nie, ona po omacku nieco, ale szuka nowych odbiorców, i chwała jej za to! Znajomość tematu lutnictwa - chylę czoła... Pogranicze metafizyki u lekarza jednak - chylę czoła... Ja nie wiem, może narodowość Tess w jakimś stopniu wyznacza psychoduchowość - ale ujmuje to w rewelacyjny sposób, za co polecam jej książki...
Czytelnik 13-08-2016
To nie jest Tess, którą znam. To nie jest Tess, którą lubię. To jest Tess, którą po tej książce zaczęłam uwielbiać. To nie jest nic, do czego Gerritsen nas przyzwyczaiła, to nie thriller, to nie kryminał w jej typowym wydaniu. To jest coś o wiele lepszego. Temat niełatwy i widać, że autorka naprawdę zdobyła wiedzę o tym, co pisze. Ja jestem zachwycona
Czytelnik 12-08-2016
Ognisty walc
"Pot występuje mi na twarz, gdy staram się zachować tempo i nie pominąć żadnej nuty. Mam wrażenie, że smyczek porusza się niezależnie ode mnie, że ktoś go zaczarował, a ja próbuję mu po prostu dotrzymać kroku." Mocny, wstrząsający i trzymający w napięciu thriller. Taka odsłona twórczości Tess Gerritsen bardzo mi odpowiada. Doskonale podsycane napięcie, wspaniale rozplanowane wydarzenia, wartka akcja, ciekawe postaci, nietuzinkowy pomysł na fabułę, historyczne tło, wszystko ze sobą fascynująco współgra. Książkę pochłania się błyskawicznie, trudno jest się od niej oderwać, szybko mkniemy po kolejnych stronach. Wspaniale poprowadzone i połączone wątki, jeden dziejący się współcześnie, i drugi odwołujący się do dramatycznych wydarzeń przełomu lat trzydziestych i czterdziestych dwudziestego wieku, mających miejsce głównie w Wenecji. Zakończenie zaskoczyło mnie, spodziewałam się innego wyjaśnienia spraw i okoliczności, jednak autorka wykazała się większą kreatywnością i pomysłowością, a to zawsze nadaje powieści dodatkowy plus. Bardzo satysfakcjonująca lektura, po którą z pewnością warto sięgnąć, kilka godzin interesującego, poruszającego i z sensacyjnym dreszczykiem zaczytania. Skrzypaczka Julia Ansdell podczas pobytu w Rzymie zakupuje w małym, dusznym i zakurzonym antykwariacie książkę z nutami cygańskich melodii i urzekającego ognistego walca "Incendio". Docenia wyjątkowy kunszt kompozytora Lorenza Todesco i natychmiast po powrocie do Stanów Zjednoczonych zaczyna ćwiczyć wykonanie wspaniałego utworu. Muzyka w nim zawarta przekonuje i pochłania ją całkowicie, magicznie przyciąga, nie może się jej oprzeć, odczuwa wewnętrzny przymus grania i słuchania jej. Jednakże wydaje się, że walc wywołuje bardzo dziwne i niepokojące zachowania u trzyletniej córki Lily. Dlaczego dziewczynka tak mocno reaguje na ten utwór? Czemu nikt nie chce wierzyć Julii, że to właśnie walc jest odpowiedzialny za niepożądane postępowanie córki? Czyżby zło wkradało się do ich domu i zabierało z niego to co najcenniejsze? W jaki sposób dojść do źródeł niebezpieczeństwa zagrażającego rodzinie? Czy uda się zapobiec tragicznym wydarzeniom, wyjaśnić mroczne tajemnice i niewiadome, dojść do prawdy? Co tak naprawdę ukrywa się w zapisie nut kompozycji? bookendorfina.blogspot.com
Czytelnik 28-05-2016
"Zupełnie jak nie jej książka" - pomyślałam, zanurzając się w najnowszej historii pióra Tess Gerritsen. "Igrając z ogniem" okazała się bowiem być szalenie zaskakująca, zupełnie inna niż historie, do których przyzwyczaiła mnie autorka. A jednak było to zaskoczenie dość pozytywne - mimo że zabrakło mi fajerwerków, to wciąż była to stojąca na wysokim poziomie powieść z wplecionymi weń zgrabnie wątkami historycznymi. Czy dobra? Całkiem niezła, ale nie jest to ta Gerritsen, którą uwielbiam.