Trevor Noah - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nielegalny  Moje dzieciństwo w RPA, Książka | Trevor Noah

    Jedna z najdowcipniejszych książek roku i wielki bestseller „New York Timesa” Pełne kapitalnego poczucia humoru wspomnienia znanego amerykańskiego satyryka, który dorastał w trudnych warunkach w czasach apartheidu w RPA. To też opowieść o miłości, jaka łączyła go z niezłomną matką, która nie bała się sprzeciwiać ani rasistowskiemu systemowi, ani tradycjom, spychającym afrykańskie kobiety na sam dół społecznej drabiny. Wciągająca narracja, fantastyczne pełnokrwiste postacie i ...

Trevor Noah - książki, ebooki i audiobooki

Trevor Noah to południowoafrykański komik, aktor oraz prezenter radiowy i telewizyjny znany przede wszystkim jako prowadzący satyrycznego programu amerykańskiego „The Daily Show” na Comedy Central. Przeniósł się do Stanów Zjednoczonych w roku 2011 i od tego czasu występował zarówno w ramach telewizyjnych programów satyrycznych, jak i na własnych stand-upach. Prowadził galę rozdania nagród Grammy w roku 2021, jest także autorem książki „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA”. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.

Pierwsze lata życia Trevora Noaha

Trevor Noah urodził się 20 lutego 1984 roku w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Jego matka, Patricia Nombuyiselo Noah, należy do rdzennego ludu Xhosa, a ojciec Robert ma szwajcarsko-niemieckie pochodzenie. Zgodnie z obowiązującym w tym czasach apartheidem Patricia zakwalifikowana została jako osoba czarna, a Robert jako biały. W świetle obowiązującego wówczas prawa taki międzyrasowy związek był nielegalny. Noaha wychowywała więc matka oraz babcia, Normalizo Frances Noah, w miasteczku Soweto. Później przyszły komik uczęszczał do prywatnej rzymskokatolickiej szkoły średniej w Johannesburgu, Maryvale College.

Przedtem jednak, w roku 1992, matka Trevora poślubiła Ngisaveni Abela Shingage, z którym miała dwóch synów, Andrew i Issaca. Przybrany ojciec znęcał się fizycznie nad Trevorem oraz jego matką, para rozwiodła się w roku 1996. W roku 2009, kiedy Patricia wyszła ponownie za mąż za Sfioso Khozę, Shingange postrzelił ją w nogę i w tył głowy. Kula przeszła na tyle szczęśliwie, że ominęła rdzeń kręgowy, mózg oraz wszystkie ważniejsze naczynia krwionośne oraz nerwowe. Shingage zaczął grozić take Trevorowi, co tylko bardziej przyczyniło się do jego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych w 2011 roku. W tym samym roku Shingage został skazany za usiłowanie zabójstwa.

Początki kariery Trevora Noaha

Pierwszy raz na małym ekranie Trevor Noah pojawił się w 2002 roku, gdy zagrał niewielki epizod w południowoafrykańskiej telenoweli „Isidengo”. Z czasem zaczął prowadzić własną audycję w jednej z wiodących młodzieżowych stacji radiowych w prowincji Gautenga, YFM. Z czasem jednak Trevor porzucił pracę radiowca, by skupić się na byciu komikiem i stand-uperem. Występował z takimi południowoafrykańskimi komikami jak David Kau, Kagiso Lediga, Riaad Moosa, Darren Simpson, Marc Lottering, Barry Hilton czy Nik Rabinowitz, a także współpracował na poziomie międzynarodowym z Paulem Rodriguezem, Carlem Barron,em Danem Ilic oraz Paulem Zerdinem.

Trevor Noah został później prowadzącym edukacyjny program telewizyjny zatytułowany „Run the Adventure” (2004-2006) emitowany w stacji SABC 2 (South African Broadcasting Corporation). W 2007 roku prowadził plotkarki „The Real Goboza” na SABC 1, a także program sportowy. Rok później wraz z Pabi Moloi współprowadził program randkowy „The Amazing Date”, a także został uczestnikiem południowoafrykańskiej edycji „Tańca z Gwiazdami” (zajął drugie miejsce). W kolejnych latach Trevor Noah prowadził rozdania nagród filmowych i telewizyjnych, a w 2010 roku został rzecznikiem prasowym Cell C, trzeciego co do wielkości dostawcy usług komórkowych w RPA. Oprócz tego występował w całym kraju w ramach „The Blacks Only Comedy Show”, „Heavyweight Comedy Jam”, „Vodacom Campus Comedy Tour” czy „Jozi Comedy Festival”.

Trevor Noah w USA

Trevor Noah przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych w 2011 roku. Jako pierwszy południowoafrykański komik pojawił się w ramach „The Tonight Show” 6 stycznia 2012 roku, a także w „Late Show z Davidem Lettermanem” 17 maja 2013 roku. W tym samym roku wystąpił we własnym jednoosobowym programie komediowym zatytułowanym „Trevor Noah: Rasista” („Trevor Noah: The Racist”). Z czasem zaczął pojawiać się także na antenie Comedy Central, BBC 2 czy Channel 4.

Trevor Noah w „The Daily Show”

W grudniu 2014 roku Trevor Noah został stałym współpracownikiem „The Daily Show”, a już 30 marca 2015 roku Comedy Central ogłosiło, że to właśnie on zastąpi odchodzącego Johna Stewarta w roli gospodarza programu. Oficjalnie Noah rozpoczął pracę w roli prowadzącego 28 września 2015 roku. Po ogłoszeniu tej decyzji przez Comedy Central w Internecie pojawiło się trochę nieprzychylnych komentarzy, w tym wskazujących na wcześniejsze dowcipy Noaha, które potraktowane zostały jako antysemickie czy seksistowskie. Mężczyzna poprosił o nieredukowanie jego kariery do garstki dowcipów oraz o pamiętanie o tym, że każdy komik ewoluuje. Stacja stanęła za nim murem, wskazując na przesuwanie granic i prowokacje jako jedne z podstawowych narzędzi w pracy stand-upera. Krytyka nie umilkła całkowicie i nadal można się z nią spotkać, jednak nie skutkuje ona żadnymi konsekwencjami.

Debiut Trevora Noaha w roli prowadzącego „The Daily Show” zebrał dobre recenzje. 14 września 2017 roku stacja ogłosiła, że przedłuża kontrakt o kolejne pięć lat, do roku 2022. Noah od tego czasu produkuje także oraz prowadzi programy specjalne emitowane w Comedy Central na koniec roku kalendarzowego.

Dalsza kariera

Trevor Noah nie poprzestał na „The Daily Show”. W 2018 roku ogłoszono go producentem wykonawczym programu „Jefferson County: Probation”. W marcu tego samego roku Noah podpisał wieloletni kontrakt z firmą Viacom, w ramach której między innym powołał do życia międzynarodową firmę dystrybucyjno-produkcyjną o nazwie „Day Zero Productions”. Komik pojawił się także w epizodycznych rolach w takich produkcjach jak „Nashville”, „Czarna pantera”, „Coming 2 America” czy „American Vandal”. Trevor Noah był także prowadzącym galę rozdania nagród Grammy w roku 2021.

Trevor Noah otrzymał w swojej karierze wiele nagród, w tym MTV Africa Music Award, Nagrodę Emmy, Grammy, People’s Choice Award czy Nagrodę Związku Amerykańskich Producentów Filmowych i Telewizyjnych. W 2017 i 2018 roku został uznany przez „The Hollywood Reporter” za jednego z 35 najbardziej wpływowych ludzi w mediach nowojorskich, a w 2018 roku „Time” uznał go za jednego z setki najbardziej wpływowych osób na świecie. W kwietniu tego samego roku Trevor Noah założył fundację swojego imienia z siedzibą w Johannesburgu, która wspiera sieroty oraz młodzież w trudnej sytuacji materialnej w zdobyciu edukacji, umiejętności życiowych oraz kapitału społecznego niezbędnego do ich dalszego rozwoju.

Książki Trevora Noaha

W listopadzie 2016 roku ukazała się pierwsza książka autorstwa Trevora Noaha, „Born a Crime”. W Polsce ukazała się ona nakładem Wydawnictwa W.A.B. w roku 2018 jako „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA”. Jest to opowieść o niełatwym życiu i dorastaniu w czasach południowoafrykańskiego apartheidu, a także o relacji z matką, która nie bała się przeciwstawiać tradycji i systemowi, które ustawiały kobiety na samym dole drabiny społecznej. Pełna humoru, ale i refleksji książka Trevora Noaha została bestsellerem „New York Times”, a także była uznana przez to czasopismo za jedną z najlepszych książek roku. Podobnym tytułem ochrzciły ją także „Newsday”, „Esquire” czy „Booklist”. Niedługo później ogłoszono plany filmowej adaptacji „Nielegalnego. Moje dzieciństwo w RPA”, gdzie w rolę Patricii, matki Trevora Noaha, wcielić miałaby się Lupita Nyong’o. Film, którego producentem miał być sam Noah, nie został jak dotychczas zrealizowany.

W 2018 roku Trevor Noah i redakcja „The Daily Show” wydała „The Donald J. Trump Presidential Twitter Library”, która zawiera setki tweetów byłego prezydenta USA, a także przedmowę nagrodzonego Pulitzerem historyka Jona Meachama. Książkę „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA” Trevora Noaha znajdziecie na Woblink, podobnie jak inne biografie znanych osób, czekające na Was w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków.