Opis treści
Pakt Ribbentrop–Beck
czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki
W dziejach narodów są chwile, gdy trzeba zacisnąć zęby i iść na bolesne koncesje. Ustąpić, aby ratować państwo przed zniszczeniem, a obywateli przed zagładą. W takiej sytuacji znalazła się Polska w 1939 roku.
Piotr Zychowicz konsekwentnie dowodzi w tej książce, że decyzja o przystąpieniu do wojny z Niemcami w iluzorycznym sojuszu z Wielką Brytanią i Francją była fatalnym błędem, za który zapłaciliśmy straszliwą cenę. Historia mogła się jednak potoczyć inaczej.
Zamiast porywać się z motyką na słońce, twierdzi autor, powinniśmy byli prowadzić Realpolitik. Ustąpić Hitlerowi i zgodzić się na włączenie Gdańska do Rzeszy oraz wytyczenie eksterytorialnej autostrady przez Pomorze. A następnie razem z Niemcami wziąć udział w ataku na Związek Sowiecki. 40 bitnych polskich dywizji na froncie wschodnim przypieczętowałoby los imperium Stalina.
Czy w 1939 roku na Zamku Królewskim w Warszawie należało podpisać pakt Ribbentrop–Beck…?
Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Jest dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
„Piotr Zychowicz podejmuje sprawę najbardziej tragicznego momentu w polskiej historii, kiedy stawiliśmy czoła agresji hitlerowskiej, narażając się nie tylko na niewolę, ale także na eksterminację. Nie wiemy na pewno czy można było tego uniknąć, ale to dobrze, że w naszej pamięci historycznej pojawi się wreszcie przemilczana na ogół sprawa, że w 1939 roku Polacy, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wybrali „egzotyczny” sojusz z Anglią i bardzo wątpliwy sojusz z Francją, co tylko uradowało Stalina. Miłość swego kraju, jego dziejów i doli wymaga, aby rzetelnie badać i oceniać kluczowe decyzje historyczne bez dotychczasowych uników i przemilczeń. Tego wymaga też narodowa i ludzka solidarność z milionami tych, co wtedy cierpieli i ginęli bez nadziei”.
Andrzej Wielowieyski
„Sam bardzo chciałem napisać taką książkę, ale dla czytelnika to dobrze, że nie starczyło mi czasu, bo Piotr Zychowicz napisał ją lepiej. Nieodparcie nasuwa się przy jej lekturze skojarzenie z przełomowym Lodołamaczem Wiktora Suworowa. Autor nie odkrywa żadnych sensacji, zbiera tylko przesłanki powszechnie znane, niezaprzeczalne, i zestawia je w nieodparty ciąg logiczny. Nie sposób zakwestionować jego wywodu w żadnej części. A zarazem trudno pogodzić się z tym, co ewidentnie udowadnia. Bo przez całe dziesięciolecia wbijano nam do głowy coś przeciwnego”.
Rafał A. Ziemkiewicz
„Pakt Ribbentrop-Beck”, Piotr Zychowicz – jak czytać ebook?
Ebooka „Pakt Ribbentrop-Beck”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 27-02-2013
Czytelnik 27-02-2013
Książka bardzo ważna. Przekonująca. Sugestywna. Autor zadał sobie pytania, których nie zadają sobie ludzie go krytykujący. Przecież po to właśnie pisane są książki historyczne - by o tym co się zdarzyło opowiedzieć i wyciągnąć wnioski. Zdecydowanie i bezwzględnie polecam.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Isgenaroth 28-11-2012
Isgenaroth 28-11-2012
To niewiarygodne, na ile różni się historia, której uczyłem się w szkole, od historii przedstawionej w tej pasjonującej książce. Lektura wywołuje ogromne emocje. Bo gdy się zastanowić, że historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej, to aż łzy cisną się do oczu. Wyobraź sobie czytelniku sam fakt, że Polska mogłaby nie dostać się pod panowanie Sowietów. Jak wiele mogłoby to zmienić w naszym narodzie. Wniosek nasuwa się tylko jeden, jak zwykle się nie udało. Polska chyba skazana jest na wieczne niepowadzenia i kiedy żyjemy bez bata nad głową i bez żadnego ciemiężyciela, to jesteśmy chorzy i nie umiemy sobie poradzić z wolnością. Smutne to ale i prawdziwe. Pozycja ta jest obowiązkowa dla każdego Polaka. Poprzestawia w głowie i otworzy oczy na wiele spraw, o których wcześniej nie miało się pojęcia.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 17-09-2012
Poziom książki Pana Zychowicza urąga wszelkim standardom. Wiedzy i materiału starcza mu na dłuższy artykuł a nie książkę, katuje więc czytelnika ciągłymi powtórzeniami tych samych myśli, co jest strasznie irytujące. Autor książki ma 32 lata. Co człowiek w tym wieku może wiedzieć, jak głębokie mieć przemyślenia aby pisać książkę? Szkoda czasu i pieniędzy. Pozdrawiam
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 11-09-2012
Czytelnik 11-09-2012
Podawanie jako argument przeciwko książce komentarza osoby która już na wstępie deklaruje, że książki nie przeczytała to dziecinada. Gdyby autor tego komentarza przeczytał Zychowicza musiałby wymyśleć inne argumenty bo Zychowicz do wszystkich tych "zarzutów" z komentarza w książce się odniósł! Bardzo chciałbym zobaczyć sensowną polemikę przeciwników Zychowicza bo na razie widzę tylko: "nie czytałem ale autor to debil bo..." - jak w przedszkolu. Przeczytałem i nie zawiodłem się. Książka oprócz political fiction - przedstawiania alternatywnych rozwojów wydarzeń zawiera dużą ilość opisów udokumentowanych faktów, które przemilcza się. A teraz proszę mi powiedzieć - kogo w szkole uczyli, że eksterytorialna autostrada do Prus była pierwotnie polskim pomysłem na zażegnanie problemu granicy polsko - niemieckiej? Kogo uczono, że w wolnym mieście Gdańsk mieszkało mniej niż 10% Polaków? (a jednocześnie szły znaczne nakłady na Gdynię) Kogo uczono, że od 34 do 39 roku Polska miała z Niemcami bardzo dobre stosunku? Kogo uczono, że Herman Goering otrzymał z rąk Mościckiego Order Orła Białego? Kogo uczono, że po śmierci Piłsudskiego odbyły się w Berlinie z inicjatywy Hitlera uroczystości pogrzebowe? Możliwość sojuszu z Niemcami to w pierwszym momencie rozwiązanie niewyobrażalne - ale dopiero patrząc z naszej perspektywy. Patrząc z punktu widzenia ludzkości w 39 roku to wcale nie był głupi pomysł, a autor książki stara się udowodnić (czy przekonująco czy nie niech każdy oceni sam), że jedyny racjonalny.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 06-09-2012
Czytelnik 06-09-2012
Szkoda czasu i pieniedzy, zaczalem czytac...i zaluje straconego czasu. Autor posiada niewatpliwy talent...raczej dziennikarski - odzsyalm do intresujacej opinii Marcina Kasprzaka: http://niewierzepolitykom.salon24.pl/443343,piotr-zychowicz-czyli-dyskretny-urok-wehrmachtu ...Nie polecam
Opinia nie jest potwierdzona zakupem