Opis treści
Mieli być wyklęci
Okazali się zwycięzcy
Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli
w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej.
Generał Patton przywitał ich słowami:
„Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne,
podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.
W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem.
Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych.
Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu
„Brygada Świętokrzyska – największy związek taktyczny NSZ, utworzony w sierpniu 1944 roku na Kielecczyźnie w celu realizacji programu polityczno-militarnego.
Dowódcą był płk Antoni Szacki «Bohun-Dąbrowski». Liczyła 800-1200 żołnierzy, walczyła równolegle z Niemcami (m.in. pod Brześciami, Zagnańskiem, Cacowem, Marcinkowicami) i bandami komunistycznymi (m.in. pod Fanisławicami i Rząbcem). W styczniu 1945 roku rozpoczęła marsz przez Śląsk i Protektorat Czech i Moraw, aby dotrzeć do PSZ na Zachodzie. Od 15 stycznia 1945 roku nie walczyła z Niemcami, ale nie została rozbrojona. Pod koniec wojny wznowiła walki z Niemcami, wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie, została uznana za formację aliancką u boku Armii USA. W sierpniu 1945 roku, gdy Wlk. Brytania odmówiła jej wcielenia do PSZ, została zdemobilizowana i przekształcona w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec”.
Leszek Żebrowski
„Dzieje Brygady Świętokrzyskiej to w najlepszym razie domena literatury faktu, a najczęściej po prostu – badań historycznych. Pasjonujący temat lękliwie pomijany zarówno przez film, jak i tzw. literaturę piękną. Polacy nie cenią Realpolitik, wiadomo. A Elżbieta Cherezińska ma zwyczaj przyglądania się polskim sprawom w momencie kryzysu, w chwilach decydujących, w całej, bardzo ciekawej złożoności. Tak jest i tym razem”.
Łukasz Modelski, autor Dziewczyn wojennych
„Legion”, Elżbieta Cherezińska – jak czytać ebook?
Ebooka „Legion”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 05-12-2016
Czytelnik 05-12-2016
Literacki "czas honoru"
Rzadko zdarza się, żebym podczas lektury miała dreszcze, prawie nigdy, bym żywiła pragnienie, by zacząć ją czytać od nowa, w tym przypadku zdecydowanie tak było. Powieść liczy ok. 800 stron, a ja chciałam, by trwała drugie tyle…Ta książka mnie oszołomiła, opowieść w niej przedstawiona rozkochała w sobie. Po raz kolejny autorka udowadnia, że nasza historia jest jedyna w swoim rodzaju: „Wciąż do natręctw powtarzam: cieszmy się naszą historią. Poznawajmy ją z ciekawości i radością. Pomniki zamieniają bohaterów w kamień, a historię czynią twardą i nieprzystępną. Opowieści mogą otwierać przeszłość i oddawać ludziom / historii życie.” Losy młodych ludzi, takich, jak Ty, czy ja, którzy weszli w skład Brygady Świętokrzyskiej, oddziału prowadzącego walkę z Niemcami, partyzantką prokomunistyczną oraz żołnierzami sowieckimi, zrzucanymi na ziemie polskie. Odważni, dumni, honorowi, w momencie, kiedy władze polskie oraz większa część społeczeństwa wierzyła w wyzwolenie przez Armię Czerwoną, oni pozostali nieugięci, bezkompromisowi, : „A jak popiszemy umowę, to bracie, po nas. Każą nam kochać Sowietów i wierzyć, że Stalin chce dla nas dobrze. W dupie mam takie certolenie. Prywatnie każdy akowiec powie Ci, że bolszewicy to swołocz gorsza niż naziści. Ale politycznie, nie! Będą brać wodę w usta i bąka o sojusznikach naszych sojuszników, aż w dupie strzyka”. Cherezińska oddaje literacki hołd organizacjom narodowym (m. in. Narodowym Siłom Zbrojnym), które po wojnie zostały potraktowane niesprawiedliwie, przez radziecką propagandę oskarżane o bandytyzm, mordy na ludności, grabież. Wielu członków zostało skazanych na śmierć, inni musieli opuścić swoją ojczyznę na zawsze… Powieść napisana z rozmachem, przystępnym językiem, momentami zabawna, momentami tragiczna. Obok opisów bieżących wydarzeń, pojawiają się dokumentalne notatki od autorki, o dalszych, powojennych losach bohaterów, bądź fakty związane z daną akcją zbrojną, czy wydarzeniem historycznym. Wojna, walka, przyjaźń, miłość, trudne decyzje, które wymagają równie trudnych wyborów, prawdziwi mężczyźni, oddane kobiety ….nie jestem w stanie ująć wszystkiego, co zawiera w sobie ta pozycja. Jest doskonale wypracowana, czuć pasję pisarki do historii, ale również ogrom pracy i trudu, jaki w nią włożyła. Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam. Polecam!
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Lemufy 12-03-2015
Lemufy 12-03-2015
Świetnie napisana, wciągająca powieść.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem