Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury
Olga Tokarczuk to jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. W 2019 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Rok wcześniej otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Bieguni” (‟Flights”). Z wykształcenia jest psychologiem. Studia wywarły ogromny wpływ na jej twórczość. Jednym z najważniejszych artystycznych przewodników Olgi Tokarczuk jest Carl Gustav Jung ‒ echa jego filozofii słychać w dziełach pisarki.
Książki Olgi Tokarczuk
Pierwsza powieść Tokarczuk, „Podróż ludzi Księgi”, ukazała się w 1993 roku. Dwa lata później swoją premierę miała książka „E.E.”, opowieść o fascynacji dziewczynką, która przejawia zdolności paranormalne. Na pierwszym etapie kariery największy rozgłos pisarce przyniosła powieść „Prawiek i inne czasy”, za którą Tokarczuk była nominowana do Nagrody Nike oraz otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejną książką, która przyniosła Tokarczuk nominację do Nagrody Nike, była powieść „Dom dzienny, dom nocny” (1998).
Ostatecznie Tokarczuk otrzymała Nike w 2008 roku za powieść „Bieguni” – wyróżniona została zarówno przez jury, jak i czytelników. Jak mówi Tokarczuk, jest to powieść konstelacyjna – składa się bowiem z kilkunastu, pozornie niepowiązanych ze sobą opowieści, które łączy wspólny mianownik – podróż, ciągły ruch, zmienność, dynamika.
„Księgi Jakubowe” – monumentalna powieść Olgi Tokarczuk
„Księgi Jakubowe”, najdłuższa książka Olgi Tokarczuk, to efekt kilkuletniej, tytanicznej pracy autorki. Na przeszło 900 stronach Tokarczuk opisała losy Jakuba Franka, żydowskiego filozofa i pisarza, który przewodził sekcie frankistów. Akcja powieści rozgrywa się czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów między innymi na XVIII-wiecznym Podolu. Za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk otrzymała drugą Nagrodę Nike i po raz kolejny została doceniona zarówno przez jury, jak i czytelników.
Olga Tokarczuk oprócz literackiej Nagrody Nobla, Międzynarodowego Bookera i dwukrotnie Nagrody Nike dostała także Paszport „Polityki”, Brücke Berlin-Preis, prestiżową szwedzką Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie oraz była nominowana do National Book Award.
„Pokot” i „Ahat Ilī. Siostra bogów” – pozaliterackie projekty Olgi Tokarczuk
Na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał film Agnieszki Holland „Pokot”. Obraz otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Olga Tokarczuk była współautorką scenariusza do tego filmu. W 2018 roku podczas Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie odbyła się premiera opery „Ahat Ilī. Siostra bogów” w reżyserii Pii Partum z muzyką Aleksandra Nowaka. Libretto do sztuki, na podstawie swojej książki „Anna In w grobowcach świata”, przygotowała Olga Tokarczuk.
Czytelnik Woblinka 23-07-2020
Olga Tokarczuk jest zdecydowanie moją ulubioną pisarką. Nie tylko uwielbiam sposób pisania i lekkie pióro, ale podziwiam także jako aktywistkę, feministkę i silną kobietę, angażującą się w sprawy istotne. Ale pomijając kwestie światopoglądowe pisarki, to jest naprawdę świetnie napisana książka! Czyta się lekko, choć tematy w niej poruszane do lekkich nie należą. Po filmie "Pokot", który został nakręcony na podstawie tej książki, a nie przypadł mi jakoś wybitnie do gustu, podchodziłam z dużą rezerwą do przeczytania tej pozycji. Zupełnie niepotrzebnie. Książka jest naprawdę rewelacyjna, czyta się ją z dużym zainteresowaniem i często nie sposób się oderwać. Pobudziła bardzo moją wyobraźnię, utożsamiłam się z bohaterami powieści, a nie każda książka to potrafi. Jedyny minus jaki zauważyłam, jest taki, że tak mocno weszłam w tą historię, że później bałam się chodzić po lesie (A jak na złość zabrałam tą książkę na wakacje w góry). - Ten minus to oczywiście z przymrużeniem oka... Tak na poważnie ta książka nie ma wad. Polecam każdemu. Nawet tym, którzy nie do końca zgadzają się z autorką. (Konkurs recenzencki Woblinka)
Czytelnik Woblinka 19-06-2020
Czytanie tej książki było dla mnie prawdziwą ucztą. Nie wszystkie książki autorki do mnie przemawiają, ale tę szczerze polecam.
Czytelnik 06-02-2020
Dość daleko mi do światopoglądów przedstawionych w książce, ale czyta się przyjemnie, to moja pierwsza książka pani Tokarczuk, zachęciła mnie do przeczytania innych pozycji. Polecam
Czytelnik 10-02-2017
Po prostu świetna!
Janina Duszejko to ja. Pani Olgo - bardzo proszę o natychmiastowe przelanie mojej gaży za bycie pierwowzorem tej kobiety na jakiś charytatywny cel pro zwierzęcy! ;-) Bałam się Olgi Tokarczuk, bo jakieś nagrody, bo pewnie drętwa, przesadnie ambitna, a ja to lubię, jak jest prosto, najlepiej kryminalnie i z trupem. I nagle widzę zapowiedzi filmu "Pokot" Agnieszki Holland na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" i zastygam w przerażeniu! Ileż ja jeszcze wspaniałych książek tak ominęłam powołując się na swoje chore wyobrażenie o ich twórcy albo i o nich samych?! Ach! Lament! Płacz! Ratunku! No i przeczytałam. W końcu. Niemal jednym tchem, ostatnie strony już przy biurku w pracy, ukradkiem, żeby nikt nie widział. Ach, jak mi się to spodobało! Bo jest i trup, a nawet kilka! Jest tajemnica, a co najlepsze! Są zwierzęta, wegetarianizm, pochwała braci mniejszych i myślistwo nazwane po imieniu - morderstwem. Ostatecznie przekaz może trochę się zaciera, bo zakończenie rzuca cień na pewne kwestie (i za to odbieram jedną gwiazdkę, chociaż, gdyby nie takie zakończenie powieść byłaby bez sensu!), ale całość mnie totalnie pochłonęła. Ludzie piszą, że ta książka jest inna niż inne tej autorki, że ideologiczna, że jedna z gorszych, albo i najgorsza i, że w sumie to to nic więcej poza astrologiczno-wegetariańską paplaniną bez sensu. A mnie się spodobało bardzo określenie filmu na podstawie tej powieści, jakie znalazłam w Internecie:"Anarchistyczno-ekologiczna feministyczna tragikomedia kryminalna". Pięknie! I dla mnie rewelacja!
Czytelnik 12-07-2014
Nie wiem czy wersja pełna też ale fragment mobi nie jest nawet wyjustowany...