Opis treści
Od 2010 roku środowisko teologów na Warmii podejmuje refleksję nad tematyką dotyczącą świętych – bohaterów chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego, herosów wiary i moralności, symboli tradycji chrześcijańskiej w dziejach regionu, narodu i Kościoła. Do dyskusji zaprasza historyków, historyków sztuki, literaturoznawców, muzykologów, filozofów, religioznawców, kulturoznawców, medioznawców, pedagogów i teologów. Specjaliści spotykają się co roku na seminarium dyskusyjnym, przedstawiają temat z punktu widzenia reprezentowanej przez nich dziedziny oraz wzajemnie się inspirują do poszerzania perspektywy badawczej. Następnie opracowują artykuł naukowy, tworzący rozdział pracy zbiorowej. W pierwszym roku wspólnych poszukiwań zainteresowanie było skupione na Marii z Nazaretu, Matce Bożej . W roku 2011 uwagę poświęcono Józefowi z Nazaretu, mężowi Maryi, opiekunowi Jezusa . W latach następnych skoncentrowano się na osobie św. Antoniego z Padwy (2012) oraz św. Biskupa Mikołaja z Myry (2013) . W roku 2014 pochylono się nad zagadnieniami dotyczącymi św. Marii Magdaleny, co odzwierciedla niniejsza monografia. Maria z Magdali jest postacią, o której mówią Ewangelie. Spotykamy wiele śladów kultu chrześcijańskiego odnoszonego do tej świętej, w sztuce sakralnej, obrazach i rzeźbach. Patronuje ona ołtarzom i świątyniom, a także wielu niewiastom. Wokół osoby i życia św. Marii Magdaleny powstało wiele legend. W dyskusjach specjalistycznych pojawiają się spory dotyczące ustaleń: kim była, jakie miała miejsce wśród uczniów Jezusa i w Kościele pierwotnym. Dwadzieścia wieków zatarło wiele śladów jej obecności u początków historii Kościoła, niemniej nauka wykonuje coraz odważniejsze kroki w stronę odtworzenia faktów związanych z osobą i życiem tej – niewątpliwie – wyjątkowej kobiety.
„Św. Maria Magdalena w wierze, pobożności, teologii i sztuce - dawniej i dziś”, Katarzyna Parzych-Blakiewicz, Jacek Jezierski, Paweł Rabczyński – jak czytać ebook?
Ebooka „Św. Maria Magdalena w wierze, pobożności, teologii i sztuce - dawniej i dziś”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).