Opis treści
Monumentalna powieść obyczajowo-historyczna, w której determinacja, oddanie i miłość przezwyciężają ból, stratę i nienawiść powojennego świata.
Tuż po zakończeniu II wojny światowej w zrujnowanym i pozornie pozbawionym przyszłości Berlinie Victoria, kobieta o nieprzeciętnych umiejętnościach tworzenia potężnych szyfrów, usiłuje ukryć swój niezwykły talent przed rosyjskim okupantem. Dziewczyna walczy o byt, śpiewając każdej nocy w klubie Kassandra. Od skromnego wynagrodzenia, jakie otrzymuje, zależy życie jej córki Hedy i siostry Rebekki. Gdy Rosjanie odkrywają umiejętności Victorii, zmuszają ją do podróży do Stanów Zjednoczonych. Tam odnajduje wielką, zakazaną miłość, ale odkrywa też, że społeczeństwo, które wydawało się najbardziej demokratyczne na świecie, tak naprawdę przesycone jest niesprawiedliwością i zmaga się z falą rasizmu
CZY MIŁOŚĆ MOŻE ULECZYĆ ZDRUZGOTANE WOJNĄ I STRACHEM SERCA?
Książka uhonorowana nagrodą literacką – PREMIO PLANETA 2024.
„Porywająca opowieść o miłości, odwadze i poświęceniu”. — La Vanguardia
„Niezapomniana podróż przez powojenną Europę i Amerykę”. — Huffington Post
„Znakomita proza, wciągająca fabuła”. — El Mundo
„Victoria”, Paloma Sánchez-Garnica – jak czytać ebook?
Ebooka „Victoria”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
JustynaB 28-04-2025
JustynaB 28-04-2025
Gdybym miała podać trzy słowa opisujące tę książkę, byłby to: nieodkładana, wciągająca, poruszająca! Berlin - miasto zniszczone, miasto zdobyte, miasto podzielone przez zwycięskie państwa: Wielką Brytanię, USA, Francję i Związek Radziecki. W tym mieście żyje Victoria, Niemka wraz z córeczką i siostrą. Brakuje wszystkiego, jedzenia, środków higienicznych, ubrań, opału. Victoria jest gotowa zrobić dosłownie wszystko dla swojej córeczki, by miała co jeść i w co się ubrać. Pracuje w klubie nocnym Kassandra jako śpiewaczka, gdzie zarabia marne grosze, a czasami przyjmuje mężczyzn za coś do jedzenia czy ubrania. Pewnego dnia poznaje Amerykanina – Roberta Nortona, który zainteresowany jest pewnymi mikrofilmami, w których posiadaniu jest kobieta. Bowiem już nie nazizm jest zagrożeniem, ale komunizm. Jednak rodzina kobiety jest pod czujną obserwacją Rosjan. Victoria obiecuje oddać mikrofilmy, pod warunkiem, że Amerykanin załatwi jej i jej rodzinie wizy do Stanów Zjednoczonych. Co zawierają mikrofilmy? Dlaczego są tak ważne? Czy Victoria po ich oddaniu będzie bezpieczna? Jaką tragiczną historię ukrywa Robert? Czy Victoria odnajdzie szczęście za oceanem? Dlaczego jej córka z nią nie wyjedzie? Czy rodzące się między nią a Robertem uczucie ma szansę na szczęśliwy finał? Dlaczego kobieta wraca do Berlina? Książka trzyma w napięciu już od początkowych stron. Losy Victorii, jej córki Hady i siostry Rebbecy wciągają, szybka akcja i jej nagłe zwroty nie pozwalają odłożyć jej nawet na moment. Przeżycia głównych bohaterów: rozpacz, miłość, żal, tęsknota przeplatają się jak w kalejdoskopie. Niezwykle trudne życiowe decyzje niosą ze sobą nie zawsze pozytywne skutki, których konsekwencje będą ponosić najbliżsi. Autorka z niezwykłą wnikliwością przedstawia sytuację bohaterów w powojennych Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Realia życia zostały opisane z wyjątkową dokładnością. Autorka zadała sobie wiele trudu, by rzetelnie przedstawić historię. Nie tylko Niemcy mieli czarne plamy na swojej historii, Amerykanie także i to chce zaakcentować wyraźnie i głośno Pamela Sánchez-Garnica: „W miejsce Żydów wstaw czarnych i gotowe. Ustawy norymberskie, które naziści uchwalili cztery lata temu, stworzono wzorując się na ustawach segregacyjnych Jima Crowa…” „Victoria” to książka pełna emocji, ale też skłaniająca do przemyśleń na temat tego, do czego jest skłonny człowiek w imię ideologii czy niczym nieuzasadnionej nienawiści.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik Woblinka 15-04-2025
Czytelnik Woblinka 15-04-2025
„Victoria” to powieść obyczajowa, której akcja dzieje się na tle niemieckiej i amerykańskiej codzienności powojennej . Wielkie emocje ludzi którzy zostali wplątani w polityczną bezduszną machinę kłamstw. Autorka pokazała rozłam pomiędzy ,,Berlinami,, i tragedię zwykłych niemieckich rodzin, a także sytuację ludzi w Ameryce, którzy cały czas borykających się z rasistowskimi uprzedzeniami. Jest to opowieść o kobiecej sile oraz odwadze i determinacji, konfrontacji z przeciwnościami losu, aż w końcu o wyborach które potrafią złamać serce. Miłość, wielka i zakazana, przewrotnie niszcząca człowieka. Autorka dała świadectwo swojego pisarskiego kunsztu w odmalowywaniu przekonujących i autentycznych portretów psychologicznych – ich pragnień, potrzeb, namiętności oraz obsesji. Książka Palomy Sànchez-Garnicy jest niesamowicie wspaniałą, inspirującą lekturą. Poza genialnymi opisami studium przypadku bohaterów , opisem powojennych stosunków w świecie, jest pełna niespodziewanych zwrotów akcji, emocji przyspieszających bicie serca i lekcji dla kolejnych pokoleń młodych ludzi na świecie . Czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu FILIA oraz ONA CZYTA
Opinia nie jest potwierdzona zakupem