Opis treści
Obserwujemy zjawisko, że w coraz bardziej zlaicyzowanych społeczeństwach Zachodu kwestia wiary spychana jest na margines, a Europa generalnie odchodzi od swoich chrześcijańskich korzeni. Jednak z drugiej strony, zwłaszcza w obliczu ekspansywnego islamu, pytania o Chrystusa i Kościół wracają ze zdwojoną siłą. Powiększa się grono osób, pragnących wiedzieć, na czym tak naprawdę polega bycie chrześcijaninem.
Książka Gerharda Lohfinka wychodzi naprzeciw tej potrzebie. Wprowadza niechrześcijan w wiarę chrześcijańską, a zarazem stanowi pomoc dla wszystkich tych, którzy na nowo chcą się włączyć we wspólnotę wiernych. Autor, ceniony teolog i egzegeta, by uniknąć pisania kolejnej rozprawy naukowej, wybrał dla zrealizowania swojego zamiaru elastyczną formę listu. Dzięki temu w zajmujący, żywy i przystępny sposób przedstawia z jednej strony to, co stanowi istotę wiary, jej fundament, a z drugiej opisuje, jak wpływa ona na codzienną egzystencję. Pięćdziesiąt listów, właściwie mailów, kierowanych jest do wymyślonej rodziny Westerkampów, która pragnie się dowiedzieć, na czym polega życie prawdziwych chrześcijan i jak wygląda praktykowana przez nich wiara. W owej internetowej korespondencji pojawia się wiele wątpliwości, przywoływane są rozmaite realia, trudne czy kłopotliwe sytuacje, jak również krytyczne opinie kształtujące aktualny obraz Kościoła. Poprzez taką bezpośrednią rozmowę z zainteresowanymi otrzymujemy wgląd w fascynującą historię współczesnej rodziny, która krok po kroku uczy się wiary. Książkę Lohfinka doskonale się czyta. Jej atutami jest profesjonalizm i lekkie pióro, co sprawia, że nawet zawiłe kwestie teologiczne są zrozumiałe dla każdego uważnego czytelnika. Pojęcia istotne dla wiary chrześcijańskiej, które nie znalazły pełnego wyjaśnienia w tekście, uzupełnia tematyczny słownik.
AUTOR:
Gerhard Lohfink, (ur. w 1934 r. we Frankfurcie nad Menem), niemiecki ksiądz katolicki, egzegeta Nowego Testamentu, profesor na Uniwersytecie w Tybindze. Od 1968 r. żyje i pracuje w Katolickiej Gminie Zintegrowanej k. Monachium. Swoje badania publikuje w licznych opracowaniach, które cieszą się dużym zainteresowaniem.