Opis treści
Biblia tworzy „całą gamę tekstów, słów, zdań, idei, symboli, figur, tematów, które są owocem pracy całej rzeszy autorów żyjących w przeciągu tysiąca lat. A jednak za tym wielobarwnym spektrum teologia dostrzega jeden, głęboki, tajemniczy, stały głos – głos Boga, który przerywa milczenie swej transcendencji i swej tajemnicy”. Ta zasadnicza jedność świata biblijnego stanowi inspirację dla fascynującego wyzwania, jakie kardynał Gianfranco Ravasi rzuca czytelnikom, którzy nawet nie są zbyt zaznajomieni z tekstami religijnymi: wyrobić sobie pogląd na całość Pisma Świętego, czytając wybór passusów z niego zaczerpniętych. Dzięki cytatom z pisarzy, artystów, filozofów, które rzucają światło i aktualizują najgłębszy sens Słowa, Ravasi ze swoją wiedzą teologiczną i niestrudzoną ciekawością dotyczącą każdego aspektu życia, pomaga nam uchwycić niezrównany splot tego, co ludzkie, i tego, co Boskie, historii i wieczności, treści religijnej i poezji, czyniący z Biblii nieoceniony skarb kultury światowej.
Gianfranco Ravasi, (ur. 1942, Merate, Lecco), kapłan diecezji mediolańskiej od 1966 roku, został wyświęcony na arcybiskupa i mianowany kardynałem przez papieża Benedykta XVI. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury i Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, specjalista od biblistyki i hebraistyki, był prefektem Biblioteki-Pinakoteki Ambrozjańskiej w Mediolanie i wykładowcą egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Włoch Północnych. Jest autorem ponad stu pięćdziesięciu książek i współpracownikiem ważnych periodyków.
Odbiorcy:
- wszyscy zainteresowani Biblia i odkrywaniem jej przesłania
- duszpasterze poszukujący inspirujących i śmiałych pomysłów przy opracowywaniu kazań.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Czytelnik trzyma teraz w rękach bardzo szczególną Biblię, której towarzyszy dość nietypowy przewodnik po lekturze, być może zaskakujący i pod pewnymi względami oryginalny. Moglibyśmy zaadaptować do niej tytuł dzieła opublikowanego w 1963 roku przez jednego z najważniejszych teologów XX wieku, szwajcarskiego uczonego Hansa Ursa von Balthasara: Das Ganze im Fragment, czyli „całość we fragmencie”. Chcielibyśmy bowiem zaproponować Biblię – ze wszystkimi tworzącymi ją 73 księgami – w formie szeregu fragmentów, które niejako w miniaturze zawierałyby istotę jej przekazu.