Opis treści
Książka zawiera bogaty zasób wiedzy o głównych kierunkach zmian strukturalnych zachodzących w gospodarce światowej oraz związanych z nimi wyzwaniach dla polityki dostosowań strukturalnych. Autorka prezentuje najnowsze koncepcje teoretyczne, dotyczące omawianych zagadnień, oraz ocenę procesów empirycznych zachodzących w różnych krajach i regionach świata. Dużo miejsca poświęcono zmianom zachodzącym w Chinach i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej oraz w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce.
Zalety publikacji to aktualność problematyki związanej z wyzwaniami, jakie dla krajów rozwiniętych i wschodzących niesie globalizacja w zakresie zmian strukturalnych w sferze handlu, produkcji, industrializacji i polityki gospodarczej, w tym zwłaszcza polityki handlowej, przemysłowej, inwestycyjnej oraz wewnętrznych i zewnętrznych równowag makroekonomicznych.
Książka może być wykorzystana jako podstawowy lub uzupełniający podręcznik akademicki do nauczania różnych przedmiotów związanych z gospodarką światową na kierunku ekonomii, międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz politologii. Adresowana jest także do praktyków gospodarczych zainteresowanych procesami globalnymi i kierunkami zachodzących w tym zakresie zmian.
Przedmiotowa monografia jest przede wszystkim opracowaniem naukowym. W książce zawarto wiele oryginalnych merytorycznie spoztrzeżeń i wniosków, które mogą stanowić inspirację dla badaczy do podejmowania wielowątkowych badań poświęconych zagadnieniom skutków szeroko rozumianej globalizacji, a także procesom dostosowawczym na poziomie makro- i mikroekonomicznym. Sposób prowadzenia rozważań, wsparty licznymi ujęciami empirycznymi, tabelarycznymi i graficznymi pozwala jednak również na potraktowanie jej jako podręcznika w procesach dydaktycznych na wyższych uczelniach.
Prof. dr hab. Tomasz Rynarzewski
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu