„Dziecko z bliska” – pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości właśnie trafia do księgarń. Jej autorką jest znana i lubiana przez polskich rodziców psycholog dziecięca Agnieszka Stein.
Książka, choć daleka od akademickiego żargonu, zawiera wiele naukowych rewelacji, które zadają kłam popularnym mitom wychowawczym, propagowanym przez kolejne medialne pseudoautorytety i supernianie.
Ostatnio, także w naszym kraju, zdobywa popularność nurt wychowawczy znany jako Attachment Parenting czy rodzicielstwo bliskości. Niestety, wraz ze wzrostem
zainteresowania szerzy się coraz więcej mitów i stereotypów związanych z samą ideą. Wiele osób myli ją z tzw. bezstresowym wychowaniem.
Agnieszka Stein pisze o tym, czym naprawdę jest rodzicielstwo bliskości, jak je stosować, pokazuje również przykładowe rozwiązania trudnych sytuacji wychowawczych, oparte na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy z dziećmi i ich rodzicami.
Rodzicielstwo bliskości u Agnieszki Stein można opisać jako koncepcję 3 R:
- Relacja – nawiązanie i dbanie o dobrą więź pomiędzy rodzicami (lub opiekunami) a dziećmi;
- Regulacja – rozwiązywanie trudnych sytuacji wychowawczych; nauka samoregulacji emocji;
- Rozwój – wsparcie dziecka w rozwoju; rozwój osobisty dzięki obcowaniu z dziećmi.
Ta koncepcja stanowi klucz do wzajemnego otworzenia się na siebie i zbudowania szczęśliwej rodziny.
Książka oparta jest na wielu badaniach, przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat przez psychologów, socjologów, kulturoznawców, potwierdzających słuszność teorii prezentowanych przez Agnieszkę Stein.