Opis treści
Jacy ludzie i jakie grupy społeczne zdecydowały się na przyjęcie alternatywnych nauk wiary?
Z jakich motywów to uczynili?
Jak reprezentanci Kościoła hierarchicznego odebrali te poglądy i jakimi sankcjami je obłożyli?
Heretycy i inkwizycja w średniowieczu to rzetelne studium historyczne, oparte na analizie materiałów źródłowych i najnowszych publikacji. Autor w mistrzowski sposób łączy narrację o herezjach z omówieniem prób ich zwalczania przez Kościół. Z dużym znawstwem przybliża najważniejsze ruchy religijne uznawane za heretyckie. Następnie prowadzi od antyheretyckich uchwał synodalnych i konstytucji soborowych, aż do powstania inkwizycji.
Narracja Jörga Oberste utrzymuje się na poziomie opisu faktów. Poznanie motywów działań heretyków i Kościoła pozwoli czytelnikowi zrozumieć istotę problemu i dokonać samodzielnej oceny ówczesnych wydarzeń.
Jörg Oberste (ur. 1967) - niemiecki mediewista, badacz średniowiecznych ruchów religijnych. Od 2004 roku jest profesorem historii średniowiecznej i nauk pomocniczych historii na uniwersytecie w Ratyzbonie.
Seria Biblioteka Historii Kościoła przybliża wydarzenia i postaci, które w istotny sposób wpłynęły na dzieje chrześcijaństwa i inspirującej się nim przez długie wieki kultury europejskiej. Seria napisana przystępnym językiem równocześnie stosuje rygorystyczne kryteria naukowości.
Publikacje ukazujące się w tej serii, adresowane są do wszystkich zainteresowanych dziejami chrześcijaństwa, a zwłaszcza do studentów i wykładowców historii oraz publicystów.