Opis treści
Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? ? to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy. Jak ciężko być królem to książka, która powstała w oparciu o wybrane fragmenty Króla Maciusia Pierwszego ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej. Korczak podkreśla, że pamięć „o wewnętrznym dziecku w sobie” pozwala zachować świeżość i czystość spojrzenia na świat, dzieci zaś uważał za pełnoprawnych obywateli i uczestników życia społecznego. Chciał, aby wierzyły w siebie i wiedziały, że „nie można zostawiać świata takim, jaki jest”. Ta książka chce o tym przypomnieć. To niezwykła lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Publikacja wydana wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy okazji wystawy W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości.
JANUSZ KORCZAK (HENRYK GOLDSZMIT) ? pisarz, lekarz, pedagog, społecznik i wychowawca. Po ukończeniu medycyny i praktyce lekarskiej w szpitalu dziecięcym, w latach 1912-1942 kierował warszawskim Domem Sierot dla dzieci żydowskich. Inicjator pierwszego pisma dziecięcego „Mały Przegląd”. Pod pseudonimem Stary Doktór wygłaszał dla dzieci pogadanki radiowe. Zginał wraz ze swoimi wychowankami w 1942 roku w obozie zagłady w Treblince. Autor licznych tekstów drukowanych na łamach pism i kilkudziesięciu książek, m.in.: Józki, Jaśki i Franki (1911), Król Maciuś Pierwszy (1923), Król Maciuś na wyspie bezludnej (1923), Bankructwo małego Dżeka (1924), Kajtuś czarodziej (1934).
IWONA CHMIELEWSKA ? ilustratorka i twórczyni wydawanych na całym świecie autorskich picture book. Jej książki publikowane były w Korei Południowej, Japonii, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award (2011, 2013). Za książki Pamiętnik Blumki (2011) oraz abc.de (2015) nominowana do nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis. Ostatnio opublikowała m.in.: O tych, którzy się rozwijali (2013), W kieszonce (2015), Obie (2016).